Przejdź do głównej treści

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Close
A A A
Wydarzenia i wystawy

Wydarzenie archiwalne: Tradycja i nowoczesność. Sztuka w międzywojennym Poznaniu. Stowarzyszenie Artystów Wielkopolskich „Plastyka”(1925-1939)

Data

27 lutego
8 maja

Kurator: dr Jarosław Mulczyński

Aranżer: dr Raman Tratsiuk

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego

Organizatorzy:

Muzeum Narodowe w Poznaniu
Kontakt

Kontakt

Al. Marcinkowskiego 9, 61-745 Poznań
Wydarzenia i wystawy

Wydarzenie archiwalne: Tradycja i nowoczesność. Sztuka w międzywojennym Poznaniu. Stowarzyszenie Artystów Wielkopolskich „Plastyka”(1925-1939)

Bilety
Bilety
Bilet na wystawę czasową + stałą (normalny)
35 zł
Bilet na wystawę czasową + stałą (ulgowy)
22 zł
Bilet na wystawę czasową (normalny)
28 zł
Bilet na wystawę czasową (ulgowy)
17 zł

Sztukę międzywojennego Poznania w ogromnej części tworzyli artyści ze stowarzyszenia „Plastyka”. Otwarty i demokratyczny program łączył tradycjonalizm z nowoczesnością, uwzględniając zarazem rodzime pierwiastki sztuki ludowej. Tak zdefiniowany program dopuszczał więc różnorodność stylów i kierunków w twórczości członków poznańskiego ugrupowania. Odzwierciedlał on niejednorodne oblicze sztuki dwudziestolecia międzywojennego, a jednocześnie jej bogactwo i różnorodność  przejawiającą się zarówno w malarstwie, rzeźbie i grafice, jak i dziedzinach sztuki użytkowej – ceramice, tkaninie i witrażu.

Odkąd sztuka – po odzyskaniu przez Polskę niepodległości – przestała  pełnić rolę służebną wobec kwestii narodowych, rezygnowała również z tematyki historyczno-patriotycznej, by podjąć problematykę związaną głównie z zagadnieniami formy, bryły, kompozycji, barwy czy przestrzeni. Odciskały się w niej napływające do naszego kraju nowe kierunki artystyczne z Europy Zachodniej, głównie z Francji. Jak wynika z programu „Plastyki”, przedstawiciele poznańskiego ugrupowania dopuszczali zarówno wpływy nowej sztuki docierającej z Zachodu, jak i uwzględniali tradycyjną i zdyscyplinowaną formę, a także akceptowali oddziaływanie kultury polskiej. Zgodnie z nowymi tendencjami epoki, w dziełach członków „Plastyki”, pojawiła się urozmaicona tematyka, jak pejzaże, portrety, sceny rodzajowe i figuralne, martwe natury, akty, tematyka religijna i sportowa oraz sceny o charakterze ludowym.

Członkami ugrupowania „Plastyka” zostawało wielu artystów poznańskich, a stworzone przez nich Stowarzyszenie stało się swoistą wizytówką powiększającego się i coraz bardziej dynamicznego środowiska poznańskiego. Głównym zamierzeniem ugrupowania było organizowanie wystaw i ekspansja środowiska poznańskiego na zewnątrz. Ogółem brali oni udział w około czterdziestu wystawach w Poznaniu i w innych miastach Polski oraz zagranicą. Prezentacja prac tak szerokiego grona artystów zrzeszonych w „Plastyce” pozwoli na ukazanie nowego, dynamicznego środowiska poznańskiego na artystycznej mapie kraju, obok Warszawy, Krakowa, Lwowa, Wilna i Łodzi.

Wystawa w Muzeum Narodowym w Poznaniu prezentuje bogactwo i różnorodność  „Plastyki”,
ponad 300 prac wielu gatunków:  malarstwa, rzeźby, rysunku  i grafiki, ceramiki, tkaniny i witrażu  oscylujących między tradycją a nowoczesnością.  Zgodnie z koncepcją  kuratora wystawy ekspozycja prezentować będzie prace z sześciu działach: Bogactwo i różnorodność, W kręgu awangardy,  Plakaty, Rysunki, grafiki i akwarele, Portrety oraz Medale, medaliony, plakiety i witraże.

Program edukacyjny towarzyszący wystawie możecie sprawdzić TUTAJ.

Poniżej prezentujemy zwiastun wystawy.

 

Zapraszamy do obejrzenia filmu o wystawie, okiem naszych specjalistów.

 

Zachęcamy do obejrzenia spaceru wirtualnego po wystawie. Należy kliknąć w poniższy obrazek:

 

Mecenas Muzeum Narodowego w Poznaniu      

 

 

Wydarzenia i wystawy