Wydarzenie archiwalne: Vilhelm Hammershøi. Światło i cisza
Data
6 lutego
Patronat honorowy:
Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr. hab. Piotr Gliński
Organizatorzy:
Kontakt
Wydarzenie archiwalne: Vilhelm Hammershøi. Światło i cisza
Muzeum Narodowe w Poznaniu prezentuje pierwszą w Polsce i w Europie środkowej wystawę monograficzną wyjątkowego artysty skandynawskiego Vilhelma Hammershøia. Wystawa zatytułowana “Vilhelm Hammershøi. Światło i cisza” to wydarzenie niezwykłej wagi. Po raz pierwszy miłośnicy sztuki w Polsce mają okazję zetknięcia się z dziełami najwybitniejszego duńskiego artysty.
Hammershøi malował nastrojowe krajobrazy, realistyczne portrety, niezwykłe widoki architektury, a przede wszystkim wnętrza emanujące atmosferą ciszy. Celem wystawy jest przybliżenie szerokiego zakresu jego osiągnięć artystycznych, a ponadto zgłębienie kluczowych problemów twórczości, takich jak kolorystyczne wyrafinowanie, oszczędność narracji, rola światła, kontemplacyjny nastrój czy wyczucie przestrzeni. Ekspozycja prezentuje zarówno najbardziej znane obrazy duńskiego mistrza, jak również rzadko eksponowane rysunki i akwarele, a także fotografie będące dla artysty autonomicznym medium twórczym. Dzięki ukazaniu prac ze wszystkich okresów twórczej aktywności, od studiów na Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Kopenhadze, aż po ostatnie lata życia, możliwe staje się prześledzenie rozwoju stylu Hammershøia.
Wystawa organizowana została we współpracy ze Statens Museum for Kunst w Kopenhadze, skąd wypożyczone zostały jedne z najważniejszych i najsłynniejszych dzieł duńskiego mistrza oraz z innych wiodących muzeów i instytucji sztuki, m.in. z Hirschsprung Collection w Kopenhadze, Musée d’Orsay w Paryżu, Nasjonalmuseet w Oslo czy Alte Nationalgalerie w Berlinie, jak również z prywatnej kolekcji Ambasadora Johna L. Loeba Jr.
Po ekspozycji w Muzeum Narodowym w Poznaniu wystawa pokazana zostanie w Muzeum Narodowym w Krakowie.
Kuratorka: Martyna Łukasiewicz
Aranżacja: Paulina Tyro-Niezgoda i Piotr Matosek
Informujemy, że wejście na wystawę odbywa się przez drzwi w starej części Muzeum Narodowego w Poznaniu (na przeciwko Placu Wolności).
Zapraszamy do zapoznania się z materiałami filmowymi towarzyszącymi wystawie:
i do obejrzenia spaceru wirtualnego towarzyszącego wystawie:
W związku z przedłużeniem wystawy proponujemy Państwu dodatkowe oprowadzania:
Poniżej znajduje się program wydarzeń towarzyszących wystawie:
Mecenas Muzeum Narodowego w Poznaniu
Partnerzy honorowi
Sponsor wystawy
Partnerzy
Patroni medialni
Zapraszamy do zapoznania się ze zdjęciami z wernisażu wystawy:
Namawiamy do skorzystania z naszej aplikacji. Zwiedzanie wystawy będzie dzięki temu jeszcze przyjemniejsze.
Poniżej znajduje się instrukcja pobrania aplikacji: