Przejdź do głównej treści

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Close
A A A
Wakacje w Muzeum
Wydarzenia i wystawy

Wakacje w Muzeum 2022

Data

1 lipca
31 sierpnia

Informacje praktyczne:

Zajęcia adresowane są do dzieci w wieku do 12 roku życia, które spędzają wakacje w Poznaniu lub okolicach. Odbywają się w lipcu i sierpniu, codziennie (od wtorku do piątku) o godzinie 11.15 w Muzeum Narodowym w Poznaniu (Al. Marcinkowskiego 9) lub w oddziałach Muzeum Narodowego: Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu (Góra Przemysła 1), Muzeum Instrumentów Muzycznych (Stary Rynek 45) i w oddziałach zamiejscowych w Muzeum Pałacu w Rogalinie (ul. Arciszewskiego 2, 62-022 Rogalin)
oraz Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie (Śmiełów, 63-210 Żerków).

Na wszystkie zajęcia w Muzeum Narodowym i oddziałach miejscowych obowiązują zapisy pod nr tel.: + 48 61 85 68 136, od poniedziałku do piątku w godz. 8.00–15.30, w Rogalinie – nr tel.: +48 61 81 38 800, 829, e-mail: rogalin@mnp.art.pl  oraz  w Śmiełowie – nr tel.: + 48 62 74 03 164.

Uczestnictwo w zajęciach w cenie 15 zł (dzieci z Ukrainy 1 zł). Opiekun towarzyszy dziecku bezpłatnie.

Wydarzenia i wystawy

Wakacje w Muzeum 2022

Bilety
Bilety
dziecko
15 zł
dziecko z Ukrainy
1 zł
opiekun
bezpłatnie

Wakacje w Muzeum Narodowym w Poznaniu i jego oddziałach

W nadchodzące wakacje zapraszamy dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym do Muzeum Narodowego w Poznaniu na różnorodne podróże po muzealnych zakamarkach. Oprócz Galerii Malarstwa i Rzeźby w swoje progi zapraszają: Muzeum Instrumentów Muzycznych, Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu i pałace w Rogalinie oraz Śmiełowie. W nich wszystkich znaleźć będzie można ciekawe historie oraz przeżyć inspirujące spotkania przygotowane przez edukatorów MNP.

Szczególnie gorąco zapraszamy dzieci z Ukrainy – w każdym wakacyjnym miesiącu odbędą się dla nich zajęcia w Galerii Malarstwa i Rzeźby.

Oprócz widzów indywidualnych mamy w ofercie spotkania dla grup zorganizowanych – grup kolonijnych i półkolonii. Pełny program zamieszczony jest na stronie MNP w zakładce Edukacja.

 

Plan spotkań

 

LIPIEC

 

1.07 – Baśniowy dzień z Kay’em Bojesenem (5-12 lat)
Kay Bojesen, dzięki swoim drewnianym zabawkom, przeniesie Cię w niesamowity świat Baśni Andersena. Muzeum wraz ze swoimi wyjątkowymi eksponatami okaże się doskonałą scenografią dla opowieści o ucieczce figurek pasterki i kominiarczyka ze stolika pod lustrem, a także o Słowiku, który okazał się najlepszym przyjacielem Cesarza.
MUZEUM SZTUK UŻYTKOWYCH W ZAMKU KRÓLEWSKIM W POZNANIU

 

5.07 – Historia pewnej rozłąki. Spotkanie na wystawie „Rama do obrazu” (6-12 lat)
Byli za sobą od zawsze, gdy nagle rozdzielił ich smutny los. Czy się odnajdą i znów połączą? Rozwiązanie tej zagadkowej historii przed nami.
MUZEUM SZTUK UŻYTKOWYCH W ZAMKU KRÓLEWSKIM W POZNANIU

 

6.07 – O rodzinach instrumentów muzycznych (6-12 lat)
O co tak właściwie chodzi z rodzinami instrumentów muzycznych? Dlaczego fortepian, chociaż ma struny, nie należy do tej samej rodziny co skrzypce? Podczas zajęć zaprezentowane zostaną poszczególne rodziny instrumentów, a uczestnicy będą mogli wypróbować swoich sił w grze na skrzypcach czy cytrze.
MUZEUM INSTRUMENTÓW MUZYCZNYCH

 

7.07 – Malarskie memory (6-12 lat)
Choć to tylko zabawa w Memory, żeby zagrać musimy podjąć kilka niełatwych wyzwań! Odnalezienie malarskich tematów, rozszyfrowanie obrazowych treści, seria pytań do malarza… A może umiecie grać też w Piotrusia?
MUZEUM NARODOWE W POZNANIU

 

8.07 – Woda w świecie sztuki (4-8 lat)
Wsłuchując się w szum wodnych opowieści dowiemy się, czy woda w sztuce jest tak samo ważna, jak w naszym życiu.
MUZEUM NARODOWE W POZNANIU

 

12.07 – Kropka czy kreska? (6-12 lat)
Czy artyści piszą pędzlem? Triki i techniki, czyli rzecz o tym jak kropki i kreski tworzą obraz.
MUZEUM NARODOWE W POZNANIU

 

13.07 – Odkrywamy ramy, czyli o tajemniczych i ukrytych działaniach w muzeum! (6-12 lat)
Czy wiesz, ile sekretnych i niedostępnych dla zwiedzających spraw dzieje się w muzeum? Jedną z nich jest naprawa cennych i starodawnych przedmiotów przez konserwatorów. Tym razem odkryjemy, jak wygląda ich praca nad ramami – w naszej opowieści nie zabraknie zaginionych dzieł sztuki, zagadek i materiałów tak cennych, jak agaty i złoto!
MUZEUM SZTUK UŻYTKOWYCH W ZAMKU KRÓLEWSKIM W POZNANIU

 

14.07 – Emocje (6-12 lat)
Kto czuje mnóstwo energii na widok wakacyjnego słońca? A kto wstał dzisiaj „lewą nogą”? Humory, nastroje, emocje towarzyszą nam cały czas – i tak samo towarzyszą sztuce! Sprawdzimy jak różne odczucia wywołują w nas dzieła sztuki, i przekonamy się, że obrazy też mają swoje „humory”. A może uda nam się zgadnąć w jakich nastrojach byli ich twórcy?
MUZEUM NARODOWE W POZNANIU

 

15.07 – Zabawkowy Birdwatching (2-5 lat)
Zapraszamy młodych miłośników przyrody do wspólnej obserwacji śpiewających ptaków z rodziny Kay’a Bojesena, które wpadły na szalony wakacyjny pomysł, by opuścić swoje siedliska w Danii, wylądować w Polsce i ukryć się w muzeum, gdzie całymi dniami bawią się w chowanego. Czy pobawicie się razem z nimi?
MUZEUM SZTUK UŻYTKOWYCH W ZAMKU KRÓLEWSKIM W POZNANIU

 

19.07 – Uważni są ważni, czyli dlaczego mamy dwoje oczu i uszu a tylko jedne usta? (6-12 lat)
W pełnym zabiegania świecie, żeby coś NAPRAWDĘ zobaczyć, trzeba się… zatrzymać. Może nie uwierzycie, ale wtedy zdarza się prawdziwy cud i obrazy zaczynają mówić…
MUZEUM NARODOWE W POZNANIU

 

20.07 – Skrytki, schowki, zakamarki tajemnicze miejsca w muzeum (6-12 lat)
Każdy pałac lub zamek posiada ukryte przestrzenie, na co dzień niedostępne dla zwiedzających. W wakacje zapraszamy do ich odkrycia. Zobaczymy nie tylko korytarze, piwnice i tajemne przejścia, ale także zamaskowane w meblach schowki na sekrety.
MUZEUM ADAMA MICKIEWICZA W ŚMIEŁOWIE

 

21.07 – Muzealna dżungla (6-12 lat)
W muzealnej dżungli ukrywają się dzikie zwierzęta, tajemnicze stwory i baśniowe bestie – zadaniem uczestników jest odnalezienie ich kryjówek. W czasie zwiedzania postaramy się oswoić wszystkie zwierzaki, odkrywając ich niezwykłość i znaczenie.
MUZEUM SZTUK UŻYTKOWYCH W ZAMKU KRÓLEWSKIM W POZNANIU

 

22.07 Humor chmur (6-12 lat)
Czy obłok może być wesoły? Jak groźna potrafi być burzowa chmura? Jako muzealni meteorolodzy sprawdzimy jak humor chmur wpływa na to, co przedstawia dzieło sztuki.
MUZEUM NARODOWE W POZNANIU

 

26.07 – Z przyjacielem weselej, czyli do tańca trzeba dwojga (6-12 lat)
Czym jest przyjaźń? Kogo może łączyć? Czy można ją znaleźć w muzealnych przestrzeniach? A może chcecie widzieć, gdzie jest miejsce dla każdego człowieka najważniejsze? Odszukamy je wspólnie.
MUZEUM NARODOWE W POZNANIU

 

27.07 – Trzeci wymiar (6-12 lat)
Co to znaczy, że coś ma trzeci wymiar? Jak powstaje rzeźba? Z jakich materiałów można tworzyć przestrzenne formy? Zajęcia o rzeźbie z warsztatem wykorzystującym dość nietypowy budulec.
MUZEUM NARODOWE W POZNANIU

 

28.07 – Barwy muzyki (6-12 lat)
Jakie skojarzenia wywołuje w nas muzyka? Czy emocje, które wzbudza mogą mieć swoje kolory? Będzie się można o tym przekonać podczas zajęć muzyczno-plastycznych.
MUZEUM INSTRUMENTÓW MUZYCZNYCH 

 

29.07 – Spotkanie dla rodzin z Ukrainy. Натюрморт, пейзаж, портрет відгадайте наш секрет (6-12 lat)
Вчимося дивитися на картини і розрізняти різні жарнри живопису.
MUZEUM NARODOWE W POZNANIU

 

MUZEUM PAŁAC W ROGALINIE:

6, 13, 20 i 27.07, do wyboru:

Zakamarki pałacu
W czasie zajęć uczestnicy zwiedzą niedostępne na co dzień pomieszczenia znajdujące się w skrzydle południowym pałacu: piwnice, pokój malarza, pokój służących i tajemnicze pomieszczenie „K”.

Wakacje w ogrodzie
Letnią porą zachęcamy do spędzania czasu w pałacowym parku i ogrodzie. Czas umilą uczestnikom opowieści przewodnika, poszukiwanie mitologicznych zwierząt oraz „magicznych” roślin. Zajęcia kończy część plastyczna w plenerze.

 

 

SIERPIEŃ

 

2.08 – Malarskie memory (6-12 lat)
Choć to tylko zabawa w Memory, żeby zagrać musimy podjąć kilka niełatwych wyzwań! Odnalezienie malarskich tematów, rozszyfrowanie obrazowych treści, seria pytań do malarza… A może umiecie grać też w Piotrusia?
MUZEUM NARODOWE W POZNANIU

 

3.08 – Opowieści z wnętrza starego domu (6-12 lat)
W czasie zwiedzania przekonamy się, jak w dawnych wiekach wyglądały domowe wnętrza. Pomogą nam w tym przepiękne domki dla lalek, które urządzimy miniaturkami mebli znajdującymi się w kolekcji naszego Muzeum.
MUZEUM SZTUK UŻYTKOWYCH W ZAMKU KRÓLEWSKIM W POZNANIU

 

4.08 – Obudzić Mistrza (6-12 lat)
Rafael zasnął w pracowni i ktoś wykradł mu z pracowni narzędzia… Mistrz potrzebuje pomocy uczniów. Czy jesteście gotowi na praktykę u renesansowego artysty? Będzie dużo eksperymentowania, doświadczania różnych technik i sprawdzania możliwości prostych narzędzi.
MUZEUM NARODOWE W POZNANIU

 

5.08 – Biuro detektywistyczne Bab Gołuchowskich (6-12 lat)
Baby Gołuchowskie pierwotnie miały zamieszkać w Zamku, jednak porzuciły myśl o wystawnym życiu, aby poświęcić się swojemu ulubionemu zajęciu – rozwiązywaniu zagadkowych spraw. Niestety, nie zawsze ze wszystkim dobrze sobie radzą, dlatego liczą na Twoją pomoc. Czy jesteś gotowy podjąć wyzwanie?
MUZEUM NARODOWE W POZNANIU

 

9.08 – Dzieci w pałacu – zabawa i obowiązki (6-12 lat)
Wspólnie dowiemy się, jak wyglądało dzieciństwo w pałacu, czego uczyli się jego najmłodsi mieszkańcy oraz jak spędzali wolny czas. Zapraszamy do gier i zabaw z dawnych czasów!
MUZEUM ADAMA MICKIEWICZA W ŚMIEŁOWIE

 

10.08 – Muzyczne zagadki (6-12 lat)
Quizy, rebusy i zagadki o tematyce muzycznej. Sprawdź swoją wiedzę o instrumentach muzycznych!
MUZEUM INSTRUMENTÓW MUZYCZNYCH

 

11.08 – Muzealny Ogród Botaniczny (6-12 lat)
Zapraszamy wszystkich miłośników przyrody na wędrówkę szlakiem wspaniałych roślin, którymi artyści fascynowali się przez wieki. Nasz Muzealny Ogród Botaniczny, to flora z największych arcydzieł kolekcji Muzeum Narodowego w Poznaniu! Inspirując się nią stworzymy własne prace malarskie.
MUZEUM NARODOWE W POZNANIU

 

12.08 – Nicz albo nic, czyli o abstrakcji (6-12 lat)
Nic – bo abstrakcja to ponoć obraz przedstawiający właśnie „nic”.  W pewnym momencie artyści postanowili podjąć takie wyzwanie – jedną z tych odważnych była Maria Nicz-Borowiakowa, którą odwiedzimy na jej wystawie. Czy łatwo jest stworzyć dzieło, które nic nie przedstawia? A może abstrakcja otworzy przed nami nieograniczone przestrzenie wyobraźni?…
MUZEUM NARODOWE W POZNANIU

 

16.08 – Spotkanie dla rodzin z Ukrainy. Діти для дітей з картин познанського музею (6-12 lat)
Діти можуть бути символом духовної чистоти, незайманості, безтурботності, майбутнього, спадковості поколінь та надії. Їх зображають в побутовому та релігійному контексті. Про що думали художники, коли писали дітей?
MUZEUM NARODOWE W POZNANIU

 

17.08 – Odkrywamy ramy, czyli o tajemniczych i ukrytych działaniach w muzeum! (6-12 lat)
Czy wiesz, ile sekretnych, niedostępnych dla zwiedzających spraw dzieje się w muzeum? Jedną z nich jest naprawa cennych i starodawnych przedmiotów przez konserwatorów. Tym razem odkryjemy, jak wygląda ich praca nad ramami – w naszej opowieści nie zabraknie zaginionych dzieł sztuki, zagadek i materiałów tak cennych, jak agaty i złoto!
MUZEUM SZTUK UŻYTKOWYCH W ZAMKU KRÓLEWSKIM W POZNANIU

 

18.08 – Odbicia, rozmycia… (6-12 lat)
Kiedy lustrem obraz się stanie, mogą dziać się rzeczy niesłychane! Jaki kształt mają muzealne lustra i czy można się w nich przejrzeć?
MUZEUM NARODOWE W POZNANIU

 

19.08 – Biuro detektywistyczne Bab Gołuchowskich (6-12 lat)
Baby Gołuchowskie pierwotnie miały zamieszkać w Zamku, jednak porzuciły myśl o wystawnym życiu, aby poświęcić się swojemu ulubionemu zajęciu – rozwiązywaniu zagadkowych spraw. Niestety, nie zawsze ze wszystkim dobrze sobie radzą, dlatego liczą na Twoją pomoc. Czy jesteś gotowy podjąć wyzwanie?
MUZEUM NARODOWE W POZNANIU

 

23.08 – Orzeł i Kaktus – co to za Meksyk? (6-12 lat)
Co powiecie na archeologiczną podróż w tajemnicze podziemia naszego Muzeum?  Majowie? Aztekowie? Zapotekowie? To istny Meksyk! Sztuka Środkowej Ameryki czeka na Was, młodzi odkrywcy! Zajęciom towarzyszyć będzie pokaz kilku dzieł sztuki z czasów prekolumbijskich, do których poprowadzi nas tajemniczy szlak…
MUZEUM NARODOWE W POZNANIU

 

24.08 – Historia pewnej rozłąki. Spotkanie na wystawie „Rama do obrazu”(6-12 lat)
Byli za sobą od zawsze, gdy nagle rozdzielił ich smutny los.  Czy się odnajdą i znów połączą? Rozwiązanie tej zagadkowej historii przed nami.
MUZEUM SZTUK UŻYTKOWYCH W ZAMKU KRÓLEWSKIM W POZNANIU

 

25.08 – Podchody z Mickiewiczem (6-12 lat)
Dzieci wyposażone w pomocne informacje i wskazówki ruszają do parku, gdzie – podążając tropem Mickiewicza – rozwiązują zagadki i łamigłówki.
MUZEUM ADAMA MICKIEWICZA W ŚMIEŁOWIE

 

26.08O rodzinach instrumentów muzycznych (6-12 lat)
O co tak właściwie chodzi z rodzinami instrumentów muzycznych? Dlaczego fortepian, chociaż ma struny, nie należy do tej samej rodziny co skrzypce? Podczas zajęć zaprezentowane zostaną poszczególne rodziny instrumentów, a uczestnicy będą mogli wypróbować swoich sił w grze na skrzypcach czy cytrze.
MUZEUM INSTRUMENTÓW MUZYCZNYCH

 

30.08 – Orzeł i Kaktus – co to za Meksyk? (6-12 lat)
Co powiecie na archeologiczną podróż w tajemnicze podziemia naszego Muzeum?  Majowie? Aztekowie? Zapotekowie? To istny Meksyk! Sztuka Środkowej Ameryki, czeka na Was, młodzi odkrywcy! Zajęciom towarzyszyć będzie pokaz kilku dzieł sztuki z czasów prekolumbijskich, do których poprowadzi nas tajemniczy szlak….
MUZEUM NARODOWE W POZNANIU

 

31.08 – Dla każdego coś innego, czyli historia o pięknie (6-12 lat)
Czy wszyscy tak samo odbieramy piękno? Co trzeba mieć, by je zauważać? Gdzie ono właściwie mieszka, czy w muzeum?
MUZEUM NARODOWE W POZNANIU

 

MUZEUM PAŁAC W ROGALINIE:

3, 10, 17 i 24.08, do wyboru:

Zakamarki pałacu
W czasie zajęć uczestnicy zwiedzą niedostępne na co dzień pomieszczenia znajdujące się w skrzydle południowym pałacu: piwnice, pokój malarza, pokój służących i tajemnicze pomieszczenie „K”.

Wakacje w ogrodzie
Letnią porą zachęcamy do spędzania czasu w pałacowym parku i ogrodzie. Czas umilą uczestnikom opowieści przewodnika, poszukiwanie mitologicznych zwierząt oraz „magicznych” roślin. Zajęcia kończy część plastyczna w plenerze.

 

Wydarzenia i wystawy