Przejdź do głównej treści

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Close
A A A
Wydarzenia i wystawy

Wydarzenie archiwalne: Wieszcz u fotografa czyli jak wyglądał Mickiewicz

Data

4 września
30 czerwca

Koncepcja i opracowanie wystawy: Jacek Czarnik, Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu |

kurator wystawy w Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie: Ewa Kostołowska

Muzeum A. Mickiewicza w Śmiełowie
Wydarzenia i wystawy

Wydarzenie archiwalne: Wieszcz u fotografa czyli jak wyglądał Mickiewicz

Wystawa koncentruje się przede wszystkim na tym, jak wyglądał Mickiewicz. Najbardziej wiarygodnym materiałem dla realizacji tego celu są zachowane dagerotypy i fotografie poety, które w formie wydruków umieszczone zostały na planszach i banerach. Twórcą tych wizerunków był polski szlachcic-emigrant Michał Szweycer, który otworzył w Paryżu zakład fotograficzny.

Interesującym uzupełnieniem tych przedstawień są fragmenty wspomnień osób współczesnych Mickiewiczowi, których relacje pozwalają przyjrzeć się bliżej takim szczegółom jego fizjonomii jak twarz, ręce, wzrost, postawa, ubiór, chód, nos, usta, włosy, oczy, czoło… Znaleźć w nich można wiele zaskakujących i intrygujących detali.

Istotną częścią wystawy jest również prezentacja fotografii potomków wieszcza – od dzieci, przez wnuki i prawnuki, aż do współcześnie żyjących praprapra- i praprapraprawnuków. Choć nie wszystkich; jedni umarli zbyt wcześnie, o innych słuch zaginął.

 

Prezentacji towarzyszyć będą oprowadzania oraz lekcje muzealne.

Wydarzenia i wystawy