Przejdź do głównej treści

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Close
A A A
Oferta dla przedszkoli
[:pl] [:]
Wydarzenia i wystawy

Przedszkola

Oferta całoroczna

czas trwania:
bez warsztatu: ok. 45 min.
z warsztatem: ok. 60 min.

Muzeum Narodowe w Poznaniu
Kontakt

Kontakt

aleje Marcinkowskiego 9
Wydarzenia i wystawy

Przedszkola

Bilety
Bilety
lekcja
85 zł
lekcja + warsztat
100 zł

Wizyty w Muzeum mogą być bardzo cennym przeżyciem dla dziecka. Wspomagają jego ogólny rozwój, uczą zachowania w miejscu publicznym i współdziałania z rówieśnikami, pomagają udoskonalać umiejętności językowe i artystyczne, rozwijając przy tym kreatywne myślenie.
Spotkanie w galerii może być zwieńczone warsztatem plastycznym.

Nauczyciel wybierający zajęcia może skorzystać z oferty, decydując się na pojedynczy temat lub cały cykl spotkań, których przykładową kolejność proponujemy poniżej.

W stałej ofercie znajdują się tematy lekcji przeznaczonych dla dzieci od 5 roku życia. Dla dzieci młodszych nie prowadzimy zajęć, ale istnieje możliwość zorganizowania odwiedzin w Muzeum we współpracy z Działem Edukacji – szczegółowe informacje: Konsultacje dla nauczycieli.

 

TEMATY LEKCJI:

 

W świecie arcydziełek
Podczas lekcji dzieci zapoznają się z muzealną przestrzenią, poznają tajniki powstawania dzieła sztuki oraz podstawowe tematy w malarstwie, takie jak portret, martwa natura, pejzaż. W czasie warsztatu plastycznego powstaje praca na wybrany temat w technice ustalonej przy rezerwacji.

Muzealny zwierzyniec
Spotkanie poświęcone przedstawieniom zwierząt w sztukach plastycznych – w malarstwie i rzeźbie. Dzieci podążają tropem zwierzaków, rozwiązując po drodze zagadki: szukają zwierząt domowych, dzikich i fantastycznych. Podczas warsztatu plastycznego rzeźbią stwory z plasteliny lub gliny.

Kolory
W trakcie zajęć dzieci wkraczają w bogaty świat kolorów. Oglądane obrazy pozwolą im zapoznać się z tematyką barw podstawowych i pochodnych, poczuć temperaturę kolorów ciepłych lub zimnych. Podczas warsztatu plastycznego powstają prace będące wynikiem mieszania barw.

Cztery pory roku
Szukanie wśród obrazów pejzaży w wiosennej, letniej, jesiennej i zimowej szacie. Omawianie zmian zachodzących w przyrodzie i w naszym życiu z każdą porą roku. Podczas warsztatu rysowanie lub malowanie ulubionego sezonu.

Legenda o św. Mikołaju

Opowieść o cudach i legendach związanych z życiem biskupa Mikołaja. Zajęcia odbywają się w specjalnie udekorowanej sali i w Galerii Sztuki Średniowiecznej. Warsztat w formie aktywności zespołowej.
Uwaga! Zajęcia odbywają się tylko w grudniu. Z uwagi na dużą popularność lekcji rezerwacje prowadzimy od 3 października.

INFORMACJE PRAKTYCZNE
INFORMACJE PRAKTYCZNE

Koszt lekcji muzealnej:

 • lekcja bez warsztatu: 85 zł od grupy + bilety wstępu dla każdego ucznia
 • lekcja z warsztatem: 100 zł od grupy + bilety wstępu dla każdego ucznia

Bilet wstępu: dzieci do lat 7 pobierają bilety bezpłatne (dzieci starsze: 1 zł/uczeń).

Dwóm opiekunom grupy przysługuje wstęp bezpłatny. Kolejne osoby muszą wykupić bilet (10 zł ulgowy, 15 zł normalny).

Grupa może liczyć do 25 osób. Grupy większe są dzielone na mniejsze. Każda grupa ponosi koszt lekcji muzealnej.

 

Lekcje muzealne odbywają się od wtorku do piątku w godzinach otwarcia muzeum dla publiczności.

Obowiązują stałe godziny rozpoczęcia zajęć:

wt.-czw. 10:15, 11:45, 13:15

pt. 11:15, 12:45, 14:15

Organizacja lekcji muzealnej:

 • Lekcje muzealne przeprowadzane są wyłącznie na podstawie wcześniejszego zamówienia telefonicznego. Przed złożeniem zamówienia prosimy o zapoznanie się z ofertą tematów.
 • Lekcje muzealne odbywają się przy eksponatach na wystawach stałych i czasowych w Muzeum.
 • Jeśli wybrany temat lekcji tego wymaga, należy przynieść własne przybory do pisania.
 • Jeśli nie mogą Państwo uczestniczyć w zamówionej wcześniej lekcji muzealnej, prosimy o niezwłoczne telefoniczne powiadomienie o tym Działu Edukacji, tel. +48 61 85 68 136.
 • Pracownik Działu Edukacji oczekuje o wyznaczonej godzinie na grupy, które zamówiły lekcje muzealne, w holu głównym Muzeum przy słupie ogłoszeniowym obok kasy.
 • Prosimy o przestrzeganie punktualności. Zajęcia z grupą spóźnioną ponad 15 min mogą być skrócone lub odwołane.
 • Nauczyciele i opiekunowie są odpowiedzialni za zachowanie swoich podopiecznych w czasie wizyty w Muzeum, a co za tym idzie, są zobowiązani do obecności na lekcji muzealnej.
 • W czasie wizyty w Muzeum można fotografować eksponaty, nie wolno jednak używać lampy błyskowej i statywu.
 • Podczas zajęć zorganizowanych, odbywających się na terenie Muzeum Narodowego w Poznaniu, obowiązuje Regulamin zwiedzania MNP.

Dzieci do lat 5 – konsultacje dla nauczycieli
Nauczyciele dzieci młodszych (poniżej 5 lat) mogą poprowadzić lekcję muzealną samodzielnie. W tym celu oferujemy wsparcie w postaci indywidualnych i bezpłatnych konsultacji po wcześniejszym umówieniu z pracownikiem Działu Edukacji. Dzięki nim nauczyciel zapoznaje się ze zbiorami i przestrzenią galerii muzealnych pod kątem wybranych zagadnień lub też może omówić tematy zaproponowanych przez siebie lekcji. Nauczyciele samodzielnie prowadzący lekcję muzealną mogą skorzystać z materiałów pomocniczych pozwalających na przygotowanie się do pierwszej wizyty.

W przypadku samodzielnego prowadzenia lekcji muzealnej nie obowiązuje opłata za przeprowadzenie lekcji oraz nie przysługuje bezpłatny wstęp dla dwóch opiekunów grupy. Uczestnictwo w programie konsultacji upoważnia nauczyciela prowadzącego lekcję do bezpłatnego wejścia do Muzeum.

ZAPISY

Rezerwacje lekcji przyjmowane są telefonicznie w Dziale Edukacji od poniedziałku do piątku w godz. 8.00–15.30, z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem. Muzeum zastrzega sobie możliwość nieprzyjęcia zamówienia w przypadku braku wolnych miejsc.

+48 61 85 68 136