Przejdź do głównej treści

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Close
A A A
Dzieci i Rodziny
[:en]The inspiration for this series is the presence in the collections of the National Museum in Poznań that are important for women's art history of paintings: "Chess Games" by Sofonisba Anguissoli, portraits of Olga Boznańska, paintings by Maria Nicz-Borowiakowa, Maria Jarema, Ewa Kuryluk, and Izabela Gustowska. They are a kind of research commitment, based on the recognition of gender as an important element of the construction of their works, emphasizing the importance of this kind of identity. The analysis of these exemplary works changes the look at art in general. Admitting the feminist art history to the fore will create a new platform for artistic discussion.[:]
Wydarzenia i wystawy

Zabawy ze sztuką

Data

29 marca
Muzeum Narodowe w Poznaniu
Wydarzenia i wystawy

Zabawy ze sztuką

ZABAWY ZE SZTUKĄ to cykl skierowany do rodzin z dziećmi, w czasie trwania stanu epidemii w Polsce. Jako Dział Edukacji Muzeum Narodowego w Poznaniu, chcielibyśmy wspomóc opiekunów przebywających kolejne dni w domu, w organizowaniu kreatywnych zabaw dla swoich podopiecznych. Chociaż Galeria Malarstwa i Rzeźby jest fizycznie zamknięta, to dzięki  mediom społecznościowym pozostanie otwarta dla szeroko pojmowanego odbiorcy, który dzięki prezentowanym działaniom, nadal będzie miał okazję zapoznać się z jej kolekcją, a także nabędzie umiejętności rozmawiania z dzieckiem o sztuce.

Na czym to polega? Na tym, że patrzymy, rozmawiamy, gramy w skojarzenia, wygłupiamy się, a przede wszystkim, dobrze się bawimy!

Oto scenariusz zabawy związanego z rzeźbą Marii Pinińskiej-Bereś ,,Studnia różu”

Zachęcamy także do podzielenia się rezultatami zabawy pod postami na profilu Muzeum Narodowego na Facebooku, pod postami, które będziemy zamieszczać o cyklu.

1.       PATRZYMY:

Z dziećmi na zdjęcie dzieła sztuki, ale uwaga jeszcze nie zdradzamy tytułu ani autora.

2.       ROZMAWIAMY:

  • To co widzicie na zdjęciu, znajduje się w Muzeum Narodowym w Poznaniu w Galerii Malarstwa i Rzeźby. To taki bardzo duży dom, gdzie mieszkają nie tylko malowane obrazy i wspomniane rzeźby, ale również inne dzieła sztuki. Zaraz, zaraz…Skoro mieszkają, to znaczy, że mają w Muzeum swoje pokoiki i łóżeczka? Jak myślicie?
  • Co przedstawia zdjęcie? Jak to nazwać? Na pewno to nie jest obraz…To może rzeźba?! Tak rzeźba! Chwileczkę, czy wiecie właściwie co to takiego rzeźba? Czym się różni od obrazu? Co to znaczy, że rzeźba jest trójwymiarowa? Z czego można zrobić rzeźbę? Z plasteliny, masy solnej, gliny, porcelany, drewna, metalu. Poszukajcie, czy macie coś w domu właśnie z tych materiałów! Jaka jest ich powierzchnia? Sprawdźcie i powiedzcie jakie są w dotyku? Wróćmy do zdjęcia! Gotowi? Jeśli tak, to zróbcie 10 przysiadów i 10 pajacyków!
  •  Z czego to jest zrobione? Jakie może być w dotyku? Czy przypomina wam coś, co macie w waszym domu? Coś równie miękkiego jak jej różowa część? Rozejrzyjcie się? Wieczorem i w nocy chyba też otacza nas coś podobnego w dotyku, czym możemy się przykryć! Po co się przykrywamy? Po to, żeby się ukryć? Czy są też inne powody?

3.       ZASTANAWIAMY SIĘ:

Biała część wykonana jest z drewna. Czy coś wam przypomina? Do czego może służyć korbka? Czy już wiecie? To chyba…Czy to jest studnia? Tak, na pewno! Tytuł tego dzieła to „Studnia Różu”. Do czego służy i służyła zwykła studnia, a na czym polega niezwykłość tej naszej muzealnej? Co się z nią dzieje? dlaczego jest białoróżowo kołderkowa?! Pobawcie się w detektywów i odkryjcie o co w tym wszystkim chodzi!

Czekamy na wasze odpowiedzi!

4.       BAWIMY SIĘ:

  • W sylabizowanie nazwiska artystki Pinińskiej – Bereś z oklaskami i przytupem. Najpierw w żółwim tempie, a później ekspresowym.
  • W rzut kołdrą na łóżko, zastanawiamy się co taka „rzucona” kołdra nam przypomina. Ilość rzutów nie podlega żadnym ograniczeniom, no może jedynie zależy od cierpliwości opiekunów, których zachęcamy do wspólnej zabawy z własną kołderką!
  • Zamieniamy się w rzeźbę! Wołamy: RAZ, DWA, TRZY – RZEŹBY TO MY! Przybieramy śmieszną pozycję i jak najdłużej staramy się nie poruszyć.
  • Sami tworzymy mięciutką rzeźbę! Z czego tylko chcecie i możecie! Wyobraźcie sobie, że ma ona jakąś niezwykłą moc! Potrafi różne magiczne sztuczki! Zróbcie jej zdjęcie i w jednym lub kilku zdaniach napiszcie o niej. Wszystko zamieście w komentarzach pod postem na FB Muzeum Narodowego w Poznaniu!

Życzymy udanej zabawy i czekamy na wasze pomysły!

 

Wydarzenia i wystawy