Ze znakiem palmy i półksiężyca. Pułk Ułanów Karpackich 1940-2020
Data
19 września
Kuratorzy: Alina Sokołowska, Anna Szukalska-Kuś, Przemysław Kopij
Ze znakiem palmy i półksiężyca. Pułk Ułanów Karpackich 1940-2020
Wystawa upamiętnia dzieje oddziału powołanego w kwietniu 1940 r. jako Dywizjon Rozpoznawczy Brygady Strzelców Karpackich, początkowo organizowanego na terenie Syrii. Po klęsce Francji cała Brygada Strzelców Karpackich przeszła do Jerozolimy pod dowództwo operacyjne Brytyjczyków. Rozpoczynając jesienią 1940 r. służbę na terenie Egiptu brygada była jedyną formacją reprezentującą regularne polskie jednostki wojsk lądowych w walce z państwami Osi.
Pułk Ułanów Karpackich, już jako jednostka zmotoryzowana, walczył w l. 1941-1942 w Afryce. Brał udział w obronie twierdzy Tobruk, chronił zapory na Nilu. Po przeszkoleniu na sprzęcie pancernym na terenie Palestyny, Iraku i Egiptu, w styczniu 1944 pułk wylądował we Włoszech. Brał udział w bitwie o Monte Cassino oraz na froncie adriatyckim. Szlak bojowy zakończył w kwietniu 1945 walkami o Bolonię. Tradycje tej zasłużonej jednostki kontynuowane są we współczesnym Wojsku Polskim.
Wielkopolskie Muzeum Wojskowe posiada interesujący zbiór obiektów dotyczących Pułku Ułanów Karpackich. Na potrzeby wystawy wypożyczono także pamiątki rodzinnych od osób prywatnych i instytucji.
Wystawa została przygotowana we współpracy ze Stowarzyszeniem Ułana Karpackiego.
Fotorelacja z wernisażu wystawy: