Przejdź do głównej treści

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Close
A A A
Wydarzenia i wystawy

Wydarzenie archiwalne: „Żłóbek Wielkopolski 2020”. Wyniki i wirtualna wystawa pokonkursowa

Data

21 grudnia
Wydarzenia i wystawy

Wydarzenie archiwalne: „Żłóbek Wielkopolski 2020”. Wyniki i wirtualna wystawa pokonkursowa

XXII edycja konkursu „Żłóbek Wielkopolski”, ze względu na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, została zrealizowana w nowej, wirtualnej formule. Uczestnicy konkursu swoje własnoręcznie wykonane szopki bożonarodzeniowe, mogli zaprezentować za pomocą fotografii, opisów oraz filmów.  Jury spośród 30 nadesłanych zgłoszeń wybrało najpiękniejsze szopki i przyznało nagrody oraz wyróżnienia w pięciu kategoriach.

Zgodnie z regulaminem konkursu jury oceniało m. in.: twórcze odwołanie do kanonu szopki, nawiązanie do tradycji regionu (m.in. lokalnej historii, legend, architektury) i aktualnych wydarzeń. Komisja zwróciła również uwagę na oryginalność ujęcia tematu, technikę wykonania, estetykę oraz ruchome elementy szopek. Jurorzy docenili walory nadesłanych zdjęć, filmów i opisów, uwzględniając w swojej ocenie najciekawsze prezentacje multimedialne prac.

Jednym z celów tegorocznej edycji konkursu było zachęcenie do kreatywnej aktywności – tworzenia szopki bożonarodzeniowej, jako sposobu alternatywnego spędzania czasu wolnego w okresie, kiedy odpowiedzialnie pozostajemy w domach.  Część prac w sposób bezpośredni odnosi się właśnie do problemu izolacji społecznej w dobie pandemii koronawirusa.

Na uwagę zasługuje różnorodność prac konkursowych: tematów, materiałów, technik. Między innymi wielu autorów szopek podkreślało świadome użycie materiałów wtórnych oraz, że powstawaniu ich prac towarzyszyła ekologiczna inicjatywa. Uznaniem jury cieszyły się zarówno szopki rozbudowane i niezwykle pracochłonne, jak i oszczędne w środkach, minimalistyczne.

Wszystkim autorkom i autorom prac konkursowych serdecznie dziękujemy za udział w tegorocznej edycji Konkursu i szczerze gratulujemy – Państwa piękne i pomysłowe szopki wspaniale prezentują się na zdjęciach, filmach i opisach. Tegoroczne prace konkursowe potrafiły zaskoczyć członków jury, którzy w dwudziestodwu-letniej historii konkursu dużo już widzieli.

Po raz pierwszy w dziejach „Żłóbka Wielkopolskiego” wystawa pokonkursowa  przeniosła się w przestrzeń wirtualną, znajdując swoje miejsce na stronie internetowej Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz na Facebooku Muzeum Etnograficznego.

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami konkursu i wirtualną wystawą „Żłóbek Wielkopolski 2020”!

 

Kategoria: przedszkola

Kategoria: I indywidualna (7-12 lat)

 

Kategoria: II indywidualna (13-15 lat)

 

Kategoria: III indywidualna (pow. 15 roku życia)

 

Kategoria: rodzinna i grupowa

 

Kuratorka: Katarzyna Sinoracka (asystent, Muzeum Etnograficzne – Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu)

 

Wydarzenia i wystawy