Przejdź do głównej treści

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Close
A A A
Aktualności

Wystawa Wiele / Niewiele. Dwie drogi myślenia w projektowaniu graficznym do końca listopada za darmo

Szanowni Państwo, przypominamy, że do końca listopada trwa „Darmowy listopad w rezydencjach królewskich”, a Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu bierze udział w akcji. W ramach przedsięwzięcia można obejrzeć wystawę „Wiele / Niewiele. Dwie drogi myślenia w projektowaniu graficznym” za darmo.
(więcej o wystawie: https://mnp.art.pl/wydarzenia_i_wystawy/wiele-niewiele-dwie-drogi-myslenia-w-projektowaniu-graficznym/)

Oprócz wystawy zapraszamy również na inne darmowe wydarzenia do Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu:

19.11.2022 | SOBOTA | 12:00
MUZEALNE PRZYGODY POCZĄTKUJĄCYCH RZEMIEŚLNIKÓW: W świecie niesamowitych roślin,
zwierząt i stworów. Robimy średniowieczne płytki.
Na kaflach i płytkach ukrywają się niezwykłe zwierzęta, rośliny i miejsca. Jak się tam znalazły? Wspólnie wcielimy się w średniowiecznych rzemieślników, odkrywając starodawne techniki i zastanawiając się nad wartością pracy.
Prowadzenie: Aleksandra Nieścioruk


19.11.2022 | SOBOTA | 13:00

OPROWADZANIE KURATORSKIE po wystawie Wiele / Niewiele. Dwie drogi myślenia w projektowaniu graficznym.

Prowadzenie: Barbara Górecka


25.11.2022 | PIĄTEK | 18:00

PIĄTKOWE SPACERY: SPACER PO ŁĄCE, CZYLI KWIATY NA TKANINACH

Przyjrzymy się zielnikowi, którego karty stanowią nasze tkaniny. Fantastyczne i realistyczne kwiaty oprócz funkcji zdobniczych kryją w sobie kody i znaczenia. Dlaczego Sarmaci lubili goździki i co
wspólnego mają modraki z królową Marią Antoniną? Spacer po naszej kwietnej łące to świetna okazja do zaczerpnięcia wiedzy i zarazem uczta dla oczu!

Prowadzenie: Marianna Czerwińska


26.11.2022 | SOBOTA | 11:00

CO TRZEBA WIEDZIEĆ O ZAMKU
Chcemy przybliżyć nieznaną historię Wzgórza Przemysła legendy i faktu z dziejów stojących tu obecnie i w przeszłości budynków i ich gospodarzy. Na zakończenie spotkania wybierzemy się do zwykle niedostępnych zakamarków Zamku.

Prowadzenie: Michał Błaszczyński


27.11.2022 | NIEDZIELA | 11:15
WARSZTATY RODZINNE: Od jednej kreski po horror

towarzyszą wystawie : Wiele / Niewiele. Dwie drogi myślenia w projektowaniu graficznym
Czy ze strasznego nadmiaru kresek można wydobyć zaszyfrowaną wiadomość? Czy zawsze to, co proste jest bardziej czytelne? Jak działają na nas “oszczędne” kompozycje w porównaniu do tych „bogatych”? Przyjrzyjmy się wspólnie dwóm drogom myślenia w projektowaniu plakatów oraz ilustracji książkowych. Warsztaty dla dzieci (612 lat). Obecność opiekuna jest obowiązkowa.
Prowadzenie: Barbara Górecka, Agata Migdalska

Zapraszamy także na ekspozycję stałą i na kolejną wystawę czasową trwającą w tym czasie:

FON Srebra Funduszu Obrony Narodowej

(sala spotkań MSU)

Muzeum Narodowe w Poznaniu w swoim oddziale Muzeum Sztuk Użytkowych prezentuje srebrny
skarb grupę obiektów pochodzących z Funduszu Obrony Narodowej. FON, utworzony dekretem Prezydenta RP z 9 kwietnia 1936 roku, miał za zadanie pozyskać drogą składki społecznej, dodatkowe środki na dozbrojenie armii w obliczu zagrożenia bytu państwa przez hitlerowskie Niemcy. Polacy niezwykle ofiarnie zasilili go zarówno gotówką jak i cennymi przedmiotami. To świadectwo ofiarności Polaków w obliczu zagrożenia wojennego było ogromnym aktem patriotyzmu. Prezentowane obiekty na co dzień są przechowywane w muzealnym magazynie, więc ten okolicznościowy pokaz jest wyjątkową okazją do ich zobaczenia. Wrażenie robi nie tylko ilość ofiarowanych precjozów, choćby tysiące obrączek małżeńskich, ale jakość srebrnych zastaw stołowych, zegarków, papierośnic etc. Tłem do wystawionych skarbów są dokumenty i fotografie z drugiej połowy lat 30. XX wieku pokazujące skalę przedsięwzięcia i entuzjazm narodu. Przed ponad 80. laty Polacy ofiarnie przekazywali na Fundusz Obrony Narodowej gotówkę i cenne przedmioty, by zebrać drogą składki społecznej dodatkowe środki na dozbrojenie armii w obliczu zagrożenia ze strony hitlerowskich Niemiec. Po niemieckiej napaści na Polskę we wrześniu 1939 niewykorzystane dary rzeczowe wywieziono za granicę. W ambasadzie polskiej w Bukareszcie podzielono je na część „srebrną” i „złotą”. 61 skrzynek ze srebrem przewieziono z Rumunii do Francji, „Srebrny” Fundusz Obrony Narodowej Polska odzyskała w 1976 r. W latach 1978 1988 zespół pracowników Muzeum Narodowego w Poznaniu zinwentaryzował ponad 18 000 przedmiotów. Z tego względu, a także dla symbolicznego choćby wyrównania wojennych strat w zbiorach, decyzją dysponenta skarbu Ministerstwa Kultury i Sztuki, Muzeum otrzymało na własność 1840 obiektów, które wpisano do inwentarzy: Muzeum Sztuk Użytkowych, Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego, Muzeum Historii Miasta Poznania i Gabinetu Numizmatycznego.

kuratorzy:
Renata So
bczakJaskulska, Michał Błaszczyński
aranżacja, identyfikacja wizualna:
Raman Tratsiuk