Przejdź do głównej treści

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Close
A A A
Aktualności

Zapraszamy na lekcję muzealną „Fałszerze dzieł sztuki”

Już dziś ekrany kin wypełnią malarskie kadry filmu „Tarapaty 2” i najpewniej pobudzą estetyczny głód widzów. Aby, go zaspokoić, zapraszamy do odwiedzenia Galerii Malarstwa i Rzeźby w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Można tutaj nie tylko zobaczyć słynny obraz Claude’a Moneta, ale też odbyć świetną przygodę, biorąc udział w zajęciach „Fałszerze dzieł sztuki”. To propozycja lekcji muzealnej, skierowanej do uczniów od IV klasy szkoły podstawowej aż do liceum!

Lekcja – „Fałszerze dzieł sztuki”
Czym jest magia obrazu, która sprawia, że ludzie patrząc, tracą głowę? Podczas lekcji oglądamy oryginalny, słynny obraz Claude’a Moneta „Plaża w Pourville”. Dyskutujemy i poznajemy sensacyjną historię kradzieży arcydzieła. Okaże się, że nie tylko obraz Moneta stał się ofiarą przestępstwa… Dzięki rozmowie przy różnych obiektach pojęcia takie jak: oryginał, kopia, replika i falsyfikat przestaną być nam obce. Na koniec zmierzymy się z rozmaitymi zadaniami do rozwiązania w przestrzeniach galerii, które pozwolą nam wyćwiczyć spostrzegawczość i poznać inne dzieła sztuki z poznańskiej kolekcji.

Informacje praktyczne: Zajęcia mogą odbywać się w grupach max. 20 os. (łącznie z opiekunami). Na terenie Muzeum obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust. Rezerwacje lekcji można dokonać telefonicznie pod numerem: 61 8 56 – 81 – 36 (pon.-pt. od 8.00 do 15.30). Godziny rozpoczęcia zajęć są stałe: 10.15, 11.45 lub 13.15. Czas trwania: ok. 75 min. Koszt lekcji: 80 zł +bilet wstępu na ekspozycję (dla uczniów w cenie 1zł). Dwóm opiekunom na grupę przysługuje wstęp bezpłatny; kolejne osoby muszą zakupić bilet (10zł-U, 15 zł-N).

Dla nauczycieli, którym sytuacja pandemii uniemożliwia przybycie do Muzeum z uczniami, przygotowaliśmy scenariusz lekcji („ZOBACZYĆ. POKOCHAĆ. UKRAŚĆ. Prawdziwa historia kradzieży Moneta”), który pozwoli nie ruszając się poza mury szkoły, poznać zapierającą dech w piersiach historię arcydzieła. Scenariusz jest możliwy do pobrania tutaj:

Zapraszamy także do przejrzenia całej oferty edukacyjnej wokół filmu „Tarapaty 2”

Zachęcamy turystów i mieszkańców, by po obejrzeniu filmu wybrali się na wycieczkę śladami Julki, Olka i Feli i poznali miejsca, które zainspirowały twórców.

W wycieczkach przydatne mogą być aplikacje:

Aplikacja Gminy Mosina (Smart Tour) -informacje podstawowe

Film prezentujący nową ścieżkę zwiedzania w aplikacji

Aplikacja Miasta Puszczykowa (Puszczykowo – energia ciszy) – informacje podstawowe