Przejdź do głównej treści

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Close
A A A
Archiwum

Zapraszamy na Piątkowy spacer po muzeum – Cisza i zgiełk. XVII- wieczne malarstwo holenderskie i flamandzkie w zbiorach MNP

Z uwagi na to, iż w piątki Muzeum Narodowe w Poznaniu otwarte jest dla zwiedzających do godzin wieczornych, przygotowaliśmy dla Państwa na ten czas kilka spacerów. Zapraszamy wraz z kuratorami Galerii Sztuki Dawnej do przestrzeni starego gmachu, w którym eksponowana jest sztuka średniowiecza, polskiego baroku i malarstwo europejskie. Kuratorzy poszczególnych Galerii pokażą nam najlepsze obiekty, zdradzą również, które  z nich należą do ich ulubionych.

Kolejne spotkanie już 17 stycznia, zaprasza dr Maciej Broniewski, kurator Galerii Sztuki Europejskiej.

Wielkim kolekcjonerem-darczyńcą poznańskiego Muzeum był Seweryn Mielżyński – miłośnik dawnego malarstwa holenderskiego i flamandzkiego. Podczas spaceru opowiemy o trzech gatunkach malarskich – martwej naturze, pejzażu oraz scenie rodzajowej, które w XVII-wiecznej Holandii i Flandrii zostały docenione jako samodzielne, mistrzowskie tematy i osiągnęły szczyt doskonałości. Świetne przykłady tego malarstwa – m.in. Simona Luttichuyssa,n Jana van Goyena czy Salomona van Ruysdaela – znajdują się na stałej ekspozycji naszego Muzeum (nie tylko ze zbiorów Mielżyńskiego), dając wgląd w specyfikę sztuki niderlandzkiej i stanowiąc dowód wirtuozerii „małych mistrzów” tego okresu.

Wstęp w cenie biletów do muzeum.

foto: Jan van Goen, ,,Wioska rybacka”