Przejdź do głównej treści

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Close
A A A
Aktualności

Zapraszamy na wystawę ,,August Zamoyski. Myśleć w kamieniu”

Od 18 października 2020 zapraszamy na Al. Marcinkowskiego 9, na poznańską edycję wystawy o twórczości Augusta Zamoyskiego.

Wystawa w Muzeum Narodowym w Poznaniu wystawa jest drugą odsłoną wielkiej monografii Augusta Zamoyskiego, którą w 50 rocznicę śmierci artysty można było oglądać w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Ekspozycja ta jest esejem wizualnym, ukazującym twórczość i bogate życie artysty nie tylko poprzez jego dzieła rzeźbiarskie, ale także ogromną spuściznę archiwalną, zawierającą fotografie, unikalne filmy, notatki, korespondencję, szkicowniki. Bogactwo tych środków przekazu oddaje fenomen artysty, postaci barwnej i wielowymiarowej: arystokraty z urodzenia, romantycznego buntownika, który rezygnuje z tytułów w imię miłości i sztuki, zapalonego sportowca, obieżyświata, poligloty, melomana, teoretyka i filozofa sztuki, człowieka ceniącego prawdziwe rzemiosło, nauczyciela, przyjaciela wybitnych artystów i pisarzy.

Koncepcja i scenariusz: dr Anna Lipa (Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie)
Kuratorzy: dr Anna Lipa, dr Agnieszka Skalska-Graczyk (Muzeum Narodowe w Poznaniu)
Aranżacja edycji poznańskiej: dr Joanna Lewandowska (Muzeum Narodowe w Poznaniu)

Poznańska edycja wystawy August Zamoyski. Myśleć w kamieniu jest współorganizowana przez Muzeum Narodowe w Poznaniu i Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie w ramach PROJEKTU ZAMOYSKI 2017–2021

Wystawa sfinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej TUTAJ