Przejdź do głównej treści

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Close
A A A
Aktualności

Zmiany w przestrzeni Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku

W związku z dwoma wystawami – Jacek Malczewski romantyczny (Muzeum Narodowe w Krakowie), Stille Rebellen – Polnischer Symbolismus um 1900 (Silent Rebels, Polish Symbolism around 1900) (Kunsthalle w München) przearanżowaliśmy galerię.

Dokonane zmiany pozwalają na zapoznanie się z obrazami, których na co dzień nie prezentujemy. Wypożyczyliśmy także kilka dzieł z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie. Staramy się więc dbać o różnorodność i możliwe częste zmiany. Obecnie można zobaczyć między innymi Portret Cecylii Wagnerowej pędzla Konrada Krzyżanowskiego, będący  pogłębionym i wyostrzonym studium charakterystyki psychologicznej portretowanej. Z kolei Portret Malarza Mieczysława Gąseckiego zwanego Goniem, konserwatora i kolekcjonera dzieł sztuki, namalowany został przez jego przyjaciela Jacka Malczewskiego. Przerażającym obrazem jest Topielisko Wojciecha Weissa, gdzie na tle przybrzeżnych zarośli dostrzec można bezwładnie unoszące się ciało. Dzieło to stanowi przejaw zainteresowania artystów przełomu XIX i XX wieku momentami granicznymi.

Wśród wypożyczonych prac na uwagę zasługuje zespół obrazów Leona Wyczółkowskiego. Druid skamieniały to jeden z nielicznych szkiców stworzonych w duchu estetyki symbolizmu, ze skały wyłania się tytułowa postać z harfą z zerwanymi strunami. Japonka to świetny przykład panującej na przestrzeni wieków mody na orient, a ówcześni artyści szczególnie odwoływali się do dorobku kultury kraju kwitnącej wiśni. Także Portret Erazma Barącza, Ormianina i kolekcjonera sztuki, przyciąga uwagę majestatyczną postacią portretowanego i bogactwem kolorów. To tylko kilka z dzieł, które pojawiły się na ekspozycji, zapraszamy do odkrycia innych. O szczegóły proszę pytać w muzealnej kasie lub w przestrzeni galerii. Do zobaczenia w Muzeum Narodowym w Poznaniu!