Zwiedzanie z dziećmi
Propozycje dla rodzin z dziećmi
Przewodniki Muzealnych Tropicieli
Przewodniki Muzealnych Tropicieli zostały przygotowane dla dzieci i ich opiekunów, którzy chcą przemienić wizytę w <b>Muzeum Narodowym w Poznaniu</b> w detektywistyczną przygodę. Każdy z przewodników wyznacza odrębną ścieżkę tematyczną, która pozwala skupić się na wybranych obrazach i rzeźbach, a proponowane w nim treści zachęcają do aktywnego i twórczego poznawania muzealnych zbiorów poprzez zadania, zagadki i rebusy. Przewodniki stanowią ciekawą propozycję nauki i zabawy dla osób zwiedzających Muzeum Narodowe, niezależnie od wieku.
Przewodniki Muzealnych Tropicieli można pobrać bezpłatnie w kasie Muzeum Narodowego w Poznaniu (aleje Marcinkowskiego 9).
Autorzy przewodników: Paulina Broniewska, Sabina Mayer (Kiełczewska), Kinga Sibilska, Piotr Szaradowski.
Tytuły dla dzieci od 6 lat:
Muzealny zwierzyniec
Pies i kot z obrazu są przewodnikami po muzealnym ZOO. Wraz z nimi dzieci odnajdują obrazy i rzeźby przedstawiające zwierzęta, naklejają nalepki, rysują oraz rozwiązują zadania i zagadki z przewodnika.
Podróże małe i duże
Podróżnik z obrazu zaprasza na wspólną wędrówkę po Muzeum w poszukiwaniu obrazów przedstawiających różne miasta. Roz-wiązując zadania i zagadki, dzieci poznają niezwykłe miejscowości w Polsce i Europie.
Ślimak i czereśnie
W Muzeum jest wiele obrazów określanych jako martwa natura. O tym, jak one wyglądają i skąd pochodzi ich nazwa, opowiada ślimak przewodnik.
Zabawy dziecięce
Postać z obrazu zaprasza na wspólną wędrówkę po Muzeum w poszukiwaniu obrazów przedstawiających dzieci. Rozwiązanie zadań i zagadek z przewodnika pozwala poznać najmłodszych bohaterów z portretów i ich zabawy.
Zadanie: ubranie
Czy wiecie, jak ubierali się ludzie w dawnych czasach? Jaki strój miał na sobie król podczas koronacji, a co trzeba było na siebie założyć, żeby pójść na dancing? I czym jest kryza? O tym opowie 4-letni chłopiec w… sukience.
Pamiętnik Świętego Mikołaja
Poznając historię niezwykłego świętego, namalowaną 500 lat temu na czterech skrzydłach ołtarza (dwa z nich znajdują się w naszym Muzeum), dzieci dowiadują się, dlaczego 6 grudnia jest dniem naprawdę wyjątkowym.
Tytuły dla dzieci od 9 lat:
Dłutem kamień w rzeźbę zamień
Tę podróż przez Muzeum prowadzi prawdziwy rzeźbiarz. Wiedzie ona przez wszystkie epoki. Artysta opowiada o rodzajach rzeźb, materiałach, z jakich je wykonano i narzędziach, jakich użyto, by powstały.
O rety! Autoportrety!
Jan Matejko, Stanisław Wyspiański, Jacek Malczewski i inni wielcy polscy malarze to bohaterowie przewodnika. Oglądając ich autoportrety, dzieci dowiadują się, jak wyglądali i kiedy żyli, a rozwiązując zadania i zagadki – poznają tematykę ich dzieł.
Opowieści z zielonego dzbana
W zielonym dzbanie przewodniczki- -bajarki mieści się wiele niezwykłych opowieści. Dzięki przewodnikowi dzieci z rodzicami (opiekunami) wspólnie poszukają obrazów i poznają związane z nimi legendy, mity i baśnie.
Dziennik Atanazego
Po największych arcydziełach sztuki dawnej oprowadza sam kolekcjoner – Atanazy Raczyński. Tropem jego zapisków z dziennika dzieci odbędą wędrówkę po galerii, poznając przy tym rodzinę Raczyńskich i największe skarby Atanazego.
Worek rycerza i Plecak żołnierza
Propozycja dla gości <b>Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego</b>. Zawierające szereg niezbędnych przyborów worek i plecak, odnoszą się do poszczególnych części ekspozycji stałej Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego. Pozwalają najmłodszym zwiedzającym z pomocą starszych opiekunów zapoznać się z oporządzeniem używanym przez rycerzy i żołnierzy oraz wczuć się w ich role podczas rozwiązywania interesujących zadań i zagadek. Rozwiązania znajdują się w salach muzealnych. Zadania podzielone są z rozróżnieniem na starszych i młodszych odbiorców.
Materiały adresowane są dla dzieci i młodzież 5–15 lat wraz z rodzicami (opiekunami).
Worek rycerza i Plecak żołnierza są przeznaczone dla widzów indywidualnie zwiedzających Muzeum, wyjątkowo mogą być udostępniane dzieciom w grupach zorganizowanych.
Worek rycerza i Plecak żołnierza wydawane są bezpłatnie, dostępne są w szatni Wielkopolskiego Mzueum Wojskowego (Stary Rynek 9) od wtorku do niedzieli, w godzinach otwarcia Muzeum.
Nowy cykl spotkań Z maluchem w muzeum / sezon 2019/2020
W sezonie 2019/2020 w ofercie <b>Muzeum Narodowego</b> pojawi się nowa propozycja dla osób z dziećmi w wieku 0–5 lat. Nowy cykl Z maluchem w muzeum poruszać będzie zagadnienia sztuki współczesnej. Mamy nadzieję, że spotkania przyczynią się do wzbogacenia odbioru wybranych dzieł, które czasem sprawiają zwiedzającym trudności z odczytaniem ich przekazu. Dla najmłodszych to być może pierwsze zaproszenie do świata sztuki i inspirowanych nim zabaw.
Spotkania odbywać się będą w pierwsze wtorki miesiąca, na pierwsze zapraszamy już 1 października.
Harmonogram cyklu dostępny jest na stronie Z maluchem w muzeum