Przejdź do głównej treści

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Close
A A A

Zwiedzanie z dziećmi

Propozycje dla rodzin z dziećmi

Walizki Muzealnych Tropicieli

Walizki to propozycja dla dzieci, które przychodzą do Muzeum Narodowego w Poznaniu z rodzicami bądź opiekunami. Zwiedzając poszczególne galerie z Walizką Muzealnego Tropiciela, mali goście rozwiązują ukryte w niej zadania. Zagadki i rekwizyty umożliwiają im aktywne poznawanie przestrzeni i kolekcji Muzeum. Różny stopień trudności wymaga współpracy całej rodziny – dorośli pomagają dzieciom w odczytywaniu poleceń, rozwiązywaniu zadań i poruszaniu się po Muzeum. Wspólnie też decydują, które galerie będą zwiedzać i ile czasu poświęcą na wybrane zadania.

Walizki są dostępne dla dwóch grup wiekowych: 5-7 lat oraz 8-12 lat.

Walizki są przeznaczone dla widzów indywidualnie zwiedzających Muzeum, nie są udostępniane dzieciom w grupach zorganizowanych.

Walizki Muzealnych Tropicieli są wydawane bezpłatnie.

Walizki są dostępne w szatni Muzeum Narodowego w Poznaniu (gmach główny, aleje Marcinkowskiego 9), nie ma potrzeby ich rezerwacji. Prosimy pamiętać, aby po zakończeniu zwiedzania zwrócić walizkę do szatni.

 

Przewodniki Muzealnych Tropicieli

Przewodniki Muzealnych Tropicieli zostały przygotowane dla dzieci i ich opiekunów, którzy chcą przemienić wizytę w Muzeum w detektywistyczną przygodę. Każdy z przewodników wyznacza odrębną ścieżkę tematyczną, która pozwala skupić się na wybranych obrazach i rzeźbach, a proponowane w nim treści zachęcają do aktywnego i twórczego poznawania muzealnych zbiorów poprzez zadania, zagadki i rebusy. Przewodniki stanowią ciekawą propozycję nauki i zabawy dla osób zwiedzających Muzeum, niezależnie od wieku.

Przewodniki Muzealnych Tropicieli można pobrać bezpłatnie w kasie Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Autorzy przewodników: Paulina Broniewska, Sabina Mayer (Kiełczewska), Kinga Sibilska, Piotr Szaradowski.

Tytuły dla dzieci od 6 lat:
Muzealny zwierzyniec
Pies i kot z obrazu są przewodnikami po muzealnym ZOO. Wraz z nimi dzieci odnajdują obrazy i rzeźby przedstawiające zwierzęta, naklejają nalepki, rysują oraz rozwiązują zadania i zagadki z przewodnika.

Podróże małe i duże
Podróżnik z obrazu zaprasza na wspólną wędrówkę po Muzeum w poszukiwaniu obrazów przedstawiających różne miasta. Roz-wiązując zadania i zagadki, dzieci poznają niezwykłe miejscowości w Polsce i Europie.

Ślimak i czereśnie
W Muzeum jest wiele obrazów określanych jako martwa natura. O tym, jak one wyglądają i skąd pochodzi ich nazwa, opowiada ślimak przewodnik.

Zabawy dziecięce 
Postać z obrazu zaprasza na wspólną wędrówkę po Muzeum w poszukiwaniu obrazów przedstawiających dzieci. Rozwiązanie zadań i zagadek z przewodnika pozwala poznać najmłodszych bohaterów z portretów i ich zabawy.

Zadanie: ubranie
Czy wiecie, jak ubierali się ludzie w dawnych czasach? Jaki strój miał na sobie król podczas koronacji, a co trzeba było na siebie założyć, żeby pójść na dancing? I czym jest kryza? O tym opowie 4-letni chłopiec w… sukience.

Pamiętnik Świętego Mikołaja
Poznając historię niezwykłego świętego, namalowaną 500 lat temu na czterech skrzydłach ołtarza (dwa z nich znajdują się w naszym Muzeum), dzieci dowiadują się, dlaczego 6 grudnia jest dniem naprawdę wyjątkowym.

Tytuły dla dzieci od 9 lat:
Dłutem kamień w rzeźbę zamień
Tę podróż przez Muzeum prowadzi prawdziwy rzeźbiarz. Wiedzie ona przez wszystkie epoki. Artysta opowiada o rodzajach rzeźb, materiałach, z jakich je wykonano i narzędziach, jakich użyto, by powstały.

O rety! Autoportrety!
Jan Matejko, Stanisław Wyspiański, Jacek Malczewski i inni wielcy polscy malarze to bohaterowie przewodnika. Oglądając ich autoportrety, dzieci dowiadują się, jak wyglądali i kiedy żyli, a rozwiązując zadania i zagadki – poznają tematykę ich dzieł.

Opowieści z zielonego dzbana 
W zielonym dzbanie przewodniczki- -bajarki mieści się wiele niezwykłych opowieści. Dzięki przewodnikowi dzieci z rodzicami (opiekunami) wspólnie poszukają obrazów i poznają związane z nimi legendy, mity i baśnie.

Dziennik Atanazego
Po największych arcydziełach sztuki dawnej oprowadza sam kolekcjoner – Atanazy Raczyński. Tropem jego zapisków z dziennika dzieci odbędą wędrówkę po galerii, poznając przy tym rodzinę Raczyńskich i największe skarby Atanazego.