Absolutny rekord frekwencyjny
Wystawa „Józef Chełmoński 1849–1914” była pod wieloma względami wydarzeniem absolutnie wyjątkowym, przekraczającym dotychczasowe granice naszych możliwości. Pierwszą z nich była frekwencja – odwiedziło nas około 120 tysięcy osób. Drugą – niespotykany rezonans wystawy: dziesiątki, a może już nawet setki opinii. Wszystkie znakomite. Nie tylko bardzo dobre, ale wręcz entuzjastyczne.
Tomasz Łęcki, dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu
Tomasz Łęcki podczas konferencji prasowej zorganizowanej na ekspozycji „Józef Chełmoński 1849-1914”, fot. MNP
Nic dziwnego. Na ekspozycji znalazło się blisko 200 prac mistrza Józefa Chełmońskiego – jednego z najważniejszych polskich artystów drugiej połowy XIX w. Były to dzieła powszechnie znane, jak ikoniczne „Babie lato”, „Bociany” czy „Orka” oraz te rzadko, a niekiedy wręcz nigdy dotąd nieeksponowane – „Bąk” czy „Przed karczmą”. Pochodziły ze zbiorów muzealnych z całej Polski, kolekcji prywatnych oraz z placówek muzealnych poza granicami naszego kraju (Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii i Węgier).
Skala ogromna. Podobnie jak skala badań historyczno-artystycznych oraz konserwatorskich, które poprzedziły przygotowanie wystawy. To wysiłek zespołów z trzech najstarszych i największych muzeów narodowych w Polsce: warszawskiego, poznańskiego i krakowskiego.
Zakończona w Muzeum Narodowym w Poznaniu monograficzna wystawa Józefa Chełmońskiego przyniosła ogromną satysfakcję dzięki liczbie około 120 tysięcy gości, którzy tę wystawę odwiedzili. Temu ważnemu, frekwencyjnemu aspektowi szczęśliwie towarzyszy pełne zadowolenie z osiągniętych celów naukowych.
dr Maria Gołąb, kuratorka wystawy „Józef Chełmoński 1849-1914”
dr Maria Gołąb podczas oprowadzania kuratorskiego po ekspozycji „Józef Chełmoński 1849-1914”, fot. MNP
„Józef Chełmoński 1849-1914” w Poznaniu to:
♦ 122 obrazy olejne i szkice malarskie, 14 szkicowników, 58 prac na papierze
♦ 124 082 gości
♦ 350 wydarzeń (panele dyskusyjne, wykłady, seminaria), w tym:
– 162 oprowadzania dla grup zorganizowanych
– 128 lekcji muzealnych
♦ 20 000 wypożyczeń audioprzewodników
♦ 23 000 pobrań bezpłatnej aplikacji z audioprzewodnikiem
Na ten sukces złożyła się praca wielu osób. Nie sposób ich wymienić z imienia i nazwiska, dlatego słowo DZIĘKUJEMY kierujemy do wszystkich zaangażowanych w realizację tej wystawy. Także do Was drodzy Goście – dziękujemy za wizyty i opinie.
Szczególne słowa podziękowania kierujemy do patrona wystawy – Autostrada Wielkopolska S.A., jak również partnerów, instytucji współpracujących i patronów medialnych.
Jeszcze w tym roku kolejna wystawa czasowa. 12 września udostępnimy „Ukryte znaczenia. Motyw wnętrz w sztuce polskiej od XIX do XXI wieku”. Serdecznie zapraszamy.