Precjoza. Spektakularne zakupy Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu

Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu Góra Przemysła 1, Poznań

Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu, oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu jest jedyną instytucją muzealną w Polsce gromadzącą i prezentującą tylko sztukę użytkową. Chcąc utrzymać unikatowy charakter zbioru...

GALERIA SZTUKI POLSKIEJ – NOWE OTWARCIE

Muzeum Narodowe w Poznaniu Aleje Marcinkowskiego 9, Poznań, 61-745

19 lipca Muzeum Narodowe w Poznaniu ponownie otwiera dla zwiedzających Galerię Sztuki Polskiej, wypełnioną prawdziwymi skarbami autorstwa znamienitych artystów. Niektóre są dobrze znane naszej publiczności, inne można zobaczyć po raz...

Spotkanie z Lechem Majewskim

26 lipca rozpoczyna się ekspozycja wystawy czasowej „Jacek Malczewski / Lech Majewski”. To pierwsza prezentacja cyklu wideoartów Lecha Majewskiego, przygotowanych specjalnie dla Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Podróż przez epoki i pejzaże. Śladami Jacka Malczewskiego w wideoartach Lecha Majewskiego.

Bohaterowie wideoartów prezentowanych na wystawie „Jacek Malczewski / Lech Majewski” wychodzą z okna pracowni Malczewskiego, przedstawionej na obrazie ,,Melancholia”, i przemierzają filmowe pejzaże Majewskiego. Podróżują przez kolejne dziesięciolecia i pory roku, przez syberyjskie i polskie krajobrazy, docierając ostatecznie do zurbanizowanej metropolii. Wędrują przez dawną i współczesną Polskę.
27 lipca na spacer po ekspozycji  przywoływanej wystawy zaprasza Zuzanna Wagner, jedna z jej kuratorek.

Finisażowe oprowadzanie kuratorskie po wystawie Ultraawangarda. Koło Klipsa i poznański underground lat 80. XX wieku

Muzeum Narodowe w Poznaniu Aleje Marcinkowskiego 9, Poznań, 61-745

Ekspozycja ta stanowi hołd dla legendarnej poznańskiej grupy Koło Klipsa oraz dla pulsującej sceny undergroundowej lat 80. XX wieku. Poprzez pryzmat ich twórczości, pragniemy ukazać nie tylko bogactwo artystyczne tamtych czasów, ale także ich znaczenie dla kultury niezależnej.Oprowadzenie kuratorskie będzie doskonałą okazją do zgłębienia kontekstu historycznego i artystycznego, w jakim powstały dzieła Koła Klipsa oraz do poznania tła społeczno-kulturowego tamtych lat. Kuratorzy będą dzielić się swoją wiedzą i pasją, zapraszając do dyskusji i refleksji.

WAKACYJNE POWTÓRKI I Ratuszowe Kwadranse. Obraz Wacława Graffa „Św. Florian gasi pożar Poznania”

Ratusz - Muzeum Poznania Stary Rynek 1, 61-768 Poznań

Lipiec i sierpień to czas powtórek muzealnego serialu pt. „Ratuszowe kwadranse”. Jeżeli ominął Cię jakiś odcinek, nic straconego – możesz go nadrobić! Podczas spotkania muzealnik podzieli się swoją ekspercką wiedzą i odpowie na pytania publiczności. We wtorek, kwadrans po „koziołkach”, wstąp do muzeum, by odkryć tajemnicę obrazu z wizerunkiem św. Floriana gaszącego pożar Poznania.