Dr Patrycja Łobodzińska nagrodzona!
21 listopada 2024 r., podczas odbywającej się w Muzeum Narodowym w Poznaniu LXXII Sesji Ogólnopolskiej Stowarzyszenia Historyków Sztuki, dr Patrycja Łobodzińska (kustosz-kurator Galerii Sztuki Średniowiecznej MNP) odebrała nagrodę w konkursie na prace naukowe młodych historyków sztuki im. ks. prof. Szczęsnego Dettloffa.
Jury w składzie: prof. dr hab. Maria Poprzęcka, prof. dr hab. Marek Walczak, prof. dr hab. Antoni Ziemba i prof. dr hab. Ryszard Kasperowicz, doceniło jej książkę „Średniowieczne rzeźby z Pomorza Zachodniego w zbiorach Muzeum Narodowego w Poznaniu”. Publikacja została wydana przez Muzeum Narodowe w Poznaniu w serii „Studia i Monografie”.
W recenzji prof. dr Antoni Ziemba napisał: „Jest to pozycja wzorowa dla monograficznych badań nad zespołami i dziełami sztuki średniowiecznej, a zwłaszcza dla badań nad badaniami tejże sztuki. Stanowi podsumowanie długiej tradycji badań – dawnych pionierskich prac Alberta Kühnego i Carla Knorra i Kranza Kuglera, a po wojnie – Zofii Krzymuskiej-Fafius i Gwidona Chmarzyńskiego oraz uczonych nieco młodszej generacji. Praca Łobodzińskiej jest nowoczesna. A właściwie – ponowoczesna, a przynajmniej wyrastająca z czegoś, co nazwano – niezbyt fortunnie – Nową Muzeologią. Łączy bowiem integralnie, w nowatorski sposób, dwie narracje. Pierwszą jest historia pozyskiwania obiektów do zbiorów muzealnych, historia ich badań i historia badaczy – niekiedy nader burzliwa, awanturnicza niczym z powieści pikardyjskiej, z plejadą barwnych bohaterów, wyrazistych osobowości i autorytatywnych osobistości, jako to właśnie „Wielki Gwido” [Chmarzyński] i słynna „Pani Fafiusowa” [Zofia Krzymuska-Fafius], nazwana „Księżną Pomeranii”. Drugim wątkiem opowieści są dzieje sztuki gotyckiej na Pomorzu Szczecińskim i monografie poszczególnych zabytków, jakie znalazły się w 1945 r. w zbiorach Muzeum Wielkopolskiego (Muzeum Narodowego) w Poznaniu. Obie narracje nie następują, po bożemu, jedna po drugiej, osobno, lecz splatają się i mieszają ciągle ze sobą. A to właśnie czyni książkę lekturą pasjonującą. Została ona napisana bardzo żywo, czyta się ją świetnie, a do tego zawiera niezwykle rzetelnie i przystępnie opracowany materiał stricte naukowy.”
Serdecznie gratulujemy!
LXXII Sesja Ogólnopolska Stowarzyszenia Historyków Sztuki, podczas której dr Patrycja Łobodzińska (kustosz-kurator Galerii Sztuki Średniowiecznej MNP) z rąk prof. dr hab. Anny Czyż (Prezeska Stowarzyszenia Historyków Sztuki) odebrała nagrodę w konkursie na prace naukowe młodych historyków sztuki im. ks. prof. Szczęsnego Dettloffa, fot. MNP.