Roman Cieślewicz w kolekcji Galerii Plakatu i Projektowania
„Katalog raisonné Romana Cieślewicza / dzieło i życie” to trzyletni projekt, którego celem jest zachowanie i zabezpieczenie znajdującej się we Francji spuścizny po Romanie Cieślewiczu. Projekt ten obejmował kwerendy w polskich i zagranicznych muzeach, przebadanie zebranego materiału, a także utworzenie wirtualnego archiwum (katalogu on-line), rozpowszechniającego wiedzę na temat tego wyjątkowego artysty.
Czołowy przedstawiciel polskiej szkoły plakatu
Roman Cieślewicz był nie tylko twórcą plakatów, choć bez wątpienia z tego jest najbardziej znany, ale zajmował się również grafiką wydawniczą. Jako artysta niezależny wypowiadał się za pośrednictwem wybranych środków grafiki użytkowej. Obu tych sfer działalności artystycznej nigdy nie traktował rozdzielnie. Wręcz przeciwnie – pozwalał im współistnieć, korzystając z tego, że obie nawzajem się napędzały.
Cieślewicz w zbiorach muzeum
Dotychczas w zbiorach muzeum znajdowało się 957 prac plakatu Romana Cieślewicza. W 2024 roku, dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, kolekcja ta zwiększyła się o kolejnych 710 obiektów (242 z nich zakupiono, a 468 otrzymano w darowiźnie od Chantal Petit Cieslewicz – spadkobierczyni po czołowym przedstawicielu polskiej szkoły plakatu). Tym samym jako muzeum możemy pochwalić się największą i najbardziej zróżnicowaną kolekcją prac artysty w Polsce (1 667). Te z lat 1963-1995 były dotąd nieobecne w polskich zbiorach publicznych. Wszystkie zostaną opracowane, a część z nich zostanie poddana konserwacji.
zakup: 75 prac oraz 167 różnych drobnych szkiców projektowych o łącznej wartości 798 023,66 zł
dar: 126 prac oraz 342 kolażowych kart warsztatowych o łącznej wartości 1 132 164,66 zł
Dzieło i życie
Prace Romana Cieślewicza zostaną zaprezentowane w katalogu on-line pt. „Katalog raisonné Romana Cieślewicza / dzieło i życie”. Ze względu na ich pokaźną liczbę, będzie on składać się z kilku części:
- plakaty i projekty plakatów, fotomontaże, grafiki, kolaże,
- reklamy i projekty reklamowe,
- książki, katalogi, wydawnictwa,
- czasopisma,
- akcydensy,
- inne realizacje.
Poza spisem prac artysty w katalogu znajdzie się część biograficzna oraz szczegółowa lista wszystkich wystaw indywidualnych i zbiorowych, a także spis otrzymanych nagród. Dzięki prowadzonej od lat fotodokumentacji, zostanie uzupełniony o zdjęcia ilustrujące biogram oraz udział grafika w licznych wystawach.
Równie ważną częścią katalogu będzie także obszerna bibliografia podzielona na różne typy opracowań: katalogi wystaw indywidualnych, katalogi wystaw zbiorowych, czasopisma oraz inne publikacje (książki, encyklopedie i słowniki, druki ulotne).
Na obecnym etapie projektu powstała wersja testowa katalogu ze 170 pracami Romana Cieślewicza i materiałami opisowymi do nich. Docelowo znajdzie się w nim ok. 3 500 prac. Zostanie udostępniony w polskiej i angielskiej wersji językowej.
„Katalog raisonné Romana Cieślewicza / dzieło i życie” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Za realizację tego projektu odpowiada Anna Grabowska-Konwent – kustoszka Galerii Plakatu i Projektowania Graficznego Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Reprodukcje prac Romana Cieślewicza zakupione z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, od lewej:
La Femme est l’avenir de l’Europe, niedrukowany projekt plakatu, gwasz, kolaż, ok. 1978;
Wstępny szkic do plakatu Ksiądz Marek, J. Sławacki, Teatr Dramatyczny, gwasz, rysunek na katonie, 1963;
Les Femmes aujourd’hui, projekt ilustracji dla czasopisma Elle, ok. 1964.
Reprodukcje prac Romana Cieślewicza – dar Chantal Petit-Cieslewicz, od lewej:
La Femme est l’avenir de l’Europe, projekt plakatu, kolaż, 1978;
Kafka, kolaż repetycyjny, 1968;
Projekt ilustracji do czasopisma Phosphore nr 80, kolaż, ok. 1980.