Przejdź do głównej treści

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Close
A A A
Oddziały

Muzeum Etnograficzne

Otwarte dzisiaj

nieczynne
21 marca
Godziny otwarcia

Godziny otwarcia

Pn nieczynne
Wt nieczynne
Śr nieczynne
Czw nieczynne
Pt nieczynne
Sb nieczynne
Nd nieczynne

 

Bilety na ekspozycje można kupić najpóźniej 30 minut przed zamknięciem.

Park jest otwarty dla zwiedzających, przez cały tydzień, w godzinach:

poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, sobota, niedziela: 6:30 – 17:00

piątek: 6:30 – 20:00

 

Dojazd

Dojazd

147 174 190
Zobacz na mapie
Kontakt

Kontakt

ul. Grobla 25, 61-854 Poznań
wejście od ul. Mostowej 7
/Kasa/ +48 61 852 30 06
Karta Dużej Rodziny
Poznańska Karta Turystyczna
Oddziały

Muzeum Etnograficzne

Szanowni Państwo, informujemy, że Muzeum Etnograficzne, Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, będzie nieczynne dla zwiedzających w okresie od 1 stycznia r. do odwołania z powodu remontu.

Początki Muzeum Etnograficznego nierozerwalnie związane są z działalnością Towarzystwa Ludoznawczego, założonego w Poznaniu w 1910 roku. Jego prezesem została wówczas Helena Cichowicz, która wraz z córką Wiesławą zajęła się kolekcjonowaniem i opracowywaniem zbiorów etnograficznych. Ich zaangażowanie i pasja doprowadziły do otwarcia, 28 grudnia 1911 roku, pierwszej wystawy etnograficznej w siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Poznaniu.

1920 roku zbiory ludoznawcze przekazano Muzeum Wielkopolskiemu (obecnie Muzeum Narodowe w Poznaniu), w ramach którego utworzono Dział Ludoznawczy im. Heleny i Wiesławy Cichowicz, i ponownie zaprezentowano je na wystawie otwartej w maju 1921 roku.

W okresie międzywojennym – dzięki nieustającej pracy Heleny, a po jej śmierci w 1929 roku, również jej córki Wiesławy – zbiory rozrosły się i wzbogaciły, także o egzotyczne kolekcje z terenu Afryki i Nowej Gwinei.

Podczas II wojny światowej obiekty etnograficzne zostały niemal całkowicie zniszczone i rozproszone. Nieliczne ocalone, odnalezione po 1945 roku, dały jednak początek Działowi Kultury i Sztuki Ludowej, utworzonemu w ramach Muzeum Wielkopolskiego. Odbudowywana kolekcja zaczęła się rozrastać po decyzji o ulokowaniu zbiorów etnograficznych w Pałacu w Rogalinie i otwarciu w 1949 roku pierwszej powojennej ekspozycji. Systematyczne gromadzenie i opracowywanie kolekcji nastąpiło dopiero po 1950 roku, gdy do Działu zatrudniono pierwszego stałego pracownika. Został nim Stanisław Błaszczyk i to właśnie jemu Muzeum Etnograficzne zawdzięcza kształt obecnej kolekcji.

1962 roku Dział został przemianowany na Oddział, zyskując nową siedzibę w Poznaniu – w budynku dawnej loży masońskiej, w którym funkcjonuje do dziś. Budynek ten, zbudowany w latach 1817–1819, to przykład późno klasycystycznej architektury. Musiał jednak przejść kapitalny remont w formie rekonstrukcji, trwający aż do 1986 roku.

Muzeum otoczone jest zabytkowym parkiem o założeniach barokowych, z zachowanym starodrzewem. W jego centrum znajduje się zabytkowa XVII-wieczna studzienka.

Dziś Muzeum Etnograficzne Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu (nazwa nadana w 1974 roku) kontynuuje gromadzenie zbiorów i prezentuje je na licznych własnych wystawach czasowych oraz w innych muzeach w Polsce i za granicą. Przybliżają one zarówno zagadnienia kultury polskiej, regionu Wielkopolski, jak również terytoriów odległych, nieznanych i egzotycznych. Muzeum poprzez swoją działalność stara się być miejscem poznania, dyskusji, refleksji i wymiany różnych punktów widzenia.

Informacje praktyczne

Regulaminy 

Przed wizytą prosimy o zapoznanie się z obowiązującymi regulaminami korzystania z przestrzeni Muzeum:

Dni świąteczne w Muzeum Etnograficznym:

1 stycznia, Wielki Piątek, Wielka Sobota, Niedziela Wielkanocna, Poniedziałek Wielkanocny, Boże Ciało, 1 listopada, 24 grudnia, 25 grudnia, 26 grudnia, 31 grudnia – oddział jest nieczynny
6 stycznia, 1 maja, 3 maja, pierwszy dzień Zielonych Świątek, 15 sierpnia, 11 listopada – obowiązują niedzielne godziny otwarcia

KUP BILET ONLINE NA TOBILET.PL