Przejdź do głównej treści

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Close
A A A
Oddziały

Wielkopolskie Muzeum Wojskowe

Otwarte dzisiaj

11:00
17:00
1 sierpnia
Godziny otwarcia

Godziny otwarcia

Pn nieczynne
Wt 10:00 - 17:00
Śr 10:00 - 17:00
Czw 10:00 - 17:00
Pt 11:00 - 20:00
Sb 11:00 - 17:00
Nd 11:00 - 17:00

 

Bilety na ekspozycje można kupić najpóźniej 30 minut przed zamknięciem.

Dojazd

Dojazd

0 2 3 4 5 8 9 13 16 17
151 160 163
Zobacz na mapie
Kontakt

Kontakt

Stary Rynek 9, 61-772 Poznań
Karta Dużej Rodziny
Poznańska Karta Turystyczna
Oddziały

Wielkopolskie Muzeum Wojskowe

Bilety
Bilety
normalny
12 zl
ulgowy
8 zl
dzieci i młodzież ucząca się / 7-26 lat
1zl
wtorek
wstęp wolny

Wielkopolskie Muzeum Wojskowe – oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu mieści się w centralnej części Starego Rynku, w jednym z dwóch wybudowanych po zniszczeniach wojennych pawilonach.

Powstałe w 1919 r. muzeum, zniszczone podczas II wojny światowej, odbudowuje swoją kolekcję od 1957 r. Ekspozycja stała muzeum poświęcona jest dziejom oręża polskiego i obejmuje: broń białą, broń palną, uzbrojenie ochronne, znaki wojskowe, mundury i oporządzenie od X do XXI w. Zdobi ją malarstwo batalistyczne (m.in. fragment panoramy „Bitwa pod piramidami” Wojciecha Kossaka z 1901 r.).  Jednym z najcenniejszych obiektów, darów dla muzeów, jest pochodzący z XVI w. mieczo-rapier z głownią wykutą w Mediolanie. Chlubą kolekcji jest bechter (rodzaj pancerza) z 1580 r., zdobiony na napleczniku herbem miasta Poznania.

Zapraszamy na spacer wirtualny:


Sfinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

Zapraszamy do obejrzenia naszego filmu o Wielkopolskim Muzeum Wojskowym z kampanii „Do zobaczenia w muzeum”.

 

Zapraszamy na ekspozycje czasowe:

„Pełna chwały i męstwa działalność bojowa…”. Wojska wielkopolskie w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920 w zbiorach Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego

Pokaz z okazji 100. rocznicy wojny polsko-bolszewickiej i wydarzeń zwanych potocznie „Cudem nad Wisłą” o udziale żołnierzy wielkopolskich w tamtych wydarzeniach. Przypomniane jest męstwo Wielkopolan walczących już od marca 1919 r. w obronie Kresów Wschodnich oraz ogromny wysiłek społeczeństwa Wielkopolski, dzięki któremu możliwe było zorganizowanie i wyposażenie  znacznej liczby oddziałów odrodzonego Wojska Polskiego.

W zbiorach WMW znajduje się wiele obiektów pochodzących z tamtego okresu. Większość z nich związana jest z konkretnymi osobami, które były uczestnikami wydarzeń, np. ppłk. Albertem Traegerem z 15 Pułku Ułanów Poznańskich, płk. Stanisławem Siudą z 56 Pułku Piechoty Wielkopolskiej  i płk. Leonem Dębskim z 14 Pułku Artylerii Polowej Wielkopolskiej. Pokaz uzupełniają fragmenty z tekstów źródłowych, m.in. informacje prasowe z „Kuriera Poznańskiego”, fragmenty „Kroniki wojennej 15 Pułku Ułanów Poznańskich”,  „Zarysów historii wojennej pułków piechoty (55, 56,  57 i 58)”.

Prezentowane są także egzemplarze ówczesnej  broni oraz sylwetki mundurowe żołnierzy innych formacji. Interesujące uzupełnienie stanowią barwne plakaty z 1920 r., a także  powiększenia z posiadanych w zbiorach fotografii.

Kuratorzy: Alina Sokołowska, Wojciech Lorek
Wystawa czynna jest od 8 sierpnia 2020 r. do 17 października 2021 r.

Żołnierze 56 Pułku Piechoty Wielkopolskiej (2 Pułku Strzelców Wlkp.) prezentujący broń zdobytą na bolszewikach w bitwie pod Stołpiszczem, 4.06.1920; fot. ze zbiorów Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego

 

„Ze znakiem palmy i półksiężyca. Pułk Ułanów Karpackich 1940-2020”

Wystawa upamiętnia dzieje oddziału powołanego w kwietniu 1940 r. jako Dywizjon Rozpoznawczy Brygady Strzelców Karpackich, początkowo organizowanego na terenie Syrii. Po klęsce Francji cała Brygada Strzelców Karpackich przeszła do Jerozolimy pod dowództwo operacyjne Brytyjczyków. Rozpoczynając jesienią 1940 r. służbę na terenie Egiptu brygada była jedyną formacją reprezentującą regularne polskie jednostki wojsk lądowych w walce z państwami Osi.

Pułk Ułanów Karpackich, już jako jednostka zmotoryzowana, walczył w l. 1941-1942 w Afryce. Brał udział w obronie twierdzy Tobruk, chronił zapory na Nilu. Po przeszkoleniu na sprzęcie pancernym na terenie Palestyny, Iraku i Egiptu, w styczniu 1944 pułk wylądował we Włoszech. Brał udział w bitwie o Monte Cassino oraz na froncie adriatyckim. Szlak bojowy zakończył w kwietniu 1945 walkami o Bolonię. Tradycje tej zasłużonej jednostki kontynuowane są we współczesnym Wojsku Polskim.
Wielkopolskie Muzeum Wojskowe posiada interesujący zbiór obiektów dotyczących Pułku Ułanów Karpackich. Na potrzeby wystawy wypożyczono także pamiątki rodzinnych od osób prywatnych i instytucji.
Wystawa została przygotowana we współpracy ze Stowarzyszeniem „Ułana Karpackiego”.

Kuratorzy: Anna Szukalska-Kuś, Alina Sokołowska, Przemysław Kopij
Wystawa czynna jest od 26 września 2020 r. do 5 września 2021 r.

Więcej na temat wystawy można przeczytać TUTAJ.

Patrol 2 szwadronu Dywizjonu Ułanów (późniejszego Pułku Ułanów Karpackich) Brygady Strzelców Karpackich; Egipt,
okolice Dekheili, październik 1940; fot. ze zbiorów Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego

 

190 lat Legii Cudzoziemskiej

Pokaz upamiętniający 190 rocznicę powstania Legii Cudzoziemskiej, w której od początku jej istnienia służyli Polacy oraz upamiętniający setną rocznicę powołania 1 Cudzoziemskiego Pułku Kawalerii, gdzie również nie zabrakło Polaków. Jest to kolejny, po wystawie w roku 2017, (która była pierwszym w tak obszernej formie podjęciem tego tematu w Polsce), pokaz dotyczący dziejów tej formacji. Prezentuje fotografie, dokumenty, przedmioty pamiątkowe oraz mundur wyjściowy i polowy, używane obecnie. Pokaz przygotowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Byłych Żołnierzy i Przyjaciół Legii Cudzoziemskiej.

Kuratorzy: Anna Szukalska-Kuś, Krzysztof Schramm
Pokaz czynny jest od 6 marca 2021 r. do 5 września 2021 r.

 

„Gen. bryg. Leon Dębski i por. Maksymilian Zuske-Zdzierz”

Pokaz odznaczeń, odznak, fotografii i dokumentów dwóch wybitnych powstańców wielkopolskich, zorganizowany z okazji uroczystego przekazania ich rodzinom pośmiertnych aktów mianowania. Dotyczy Leona Dębskiego, mianowanego na stopień generała brygady i Maksymiliana Zuske-Zdzierza, mianowanego na stopień porucznika.

Kuratorzy: Jarosław Łuczak, Leszek Rościszewski, Alina Sokołowska

Pokaz czynny od 21 czerwca do 17 października 2021 r.


Odznaczenia, dokumenty i fotografia gen.bryg. L. Dębskiego, fot. J. Łuczak

Regulaminy 

Przed wizytą prosimy o zapoznanie się z obowiązującymi regulaminami korzystania z przestrzeni Muzeum:


Dni świąteczne w
Wielkopolskim Muzeum Wojskowym:

1 stycznia, Wielki Piątek, Wielka Sobota, Niedziela Wielkanocna, Poniedziałek Wielkanocny, Boże Ciało, 1 listopada, 24 grudnia, 25 grudnia, 26 grudnia, 31 grudnia – oddział jest nieczynny
6 stycznia, 1 maja, 3 maja, pierwszy dzień Zielonych Świątek, 15 sierpnia, 11 listopada – obowiązują niedzielne godziny otwarcia


KUP BILET ONLINE NA TOBILET.PL

Zapraszamy do zapoznania się z: