Przejdź do głównej treści

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Close
A A A
Oddziały

Wielkopolskie Muzeum Wojskowe

Otwarte dzisiaj

11:00
20:00
21 stycznia
Godziny otwarcia

Godziny otwarcia

Pn nieczynne
Wt 10:00 - 17:00
Śr 10:00 - 17:00
Czw 10:00 - 17:00
Pt 11:00 - 20:00
Sb 11:00 - 17:00
Nd 11:00 - 17:00

 

Bilety na ekspozycje można kupić najpóźniej 30 minut przed zamknięciem.

Dojazd

Dojazd

0 2 3 4 5 8 9 13 16 17
151 160 163
Zobacz na mapie
Kontakt

Kontakt

Stary Rynek 9, 61-772 Poznań
Karta Dużej Rodziny
Poznańska Karta Turystyczna
Oddziały

Wielkopolskie Muzeum Wojskowe

Bilety
Bilety
normalny
12 zl
ulgowy
8 zl
dzieci i młodzież ucząca się / 7-26 lat
1zl
wtorek
wstęp wolny

Wielkopolskie Muzeum Wojskowe – oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu mieści się w centralnej części Starego Rynku, w jednym z dwóch wybudowanych po zniszczeniach wojennych pawilonach.

Powstałe w 1919 r. muzeum, zniszczone podczas II wojny światowej, odbudowuje swoją kolekcję od 1957 r. Ekspozycja stała muzeum poświęcona jest dziejom oręża polskiego i obejmuje: broń białą, broń palną, uzbrojenie ochronne, znaki wojskowe, mundury i oporządzenie od X do XXI w. Zdobi ją malarstwo batalistyczne (m.in. fragment panoramy „Bitwa pod piramidami” Wojciecha Kossaka z 1901 r.).  Jednym z najcenniejszych obiektów, darów dla muzeów, jest pochodzący z XVI w. mieczo-rapier z głownią wykutą w Mediolanie. Chlubą kolekcji jest bechter (rodzaj pancerza) z 1580 r., zdobiony na napleczniku herbem miasta Poznania.

Zapraszamy na spacer wirtualny:


Sfinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

Zapraszamy do obejrzenia naszego filmu o Wielkopolskim Muzeum Wojskowym z kampanii „Do zobaczenia w muzeum”.

Wydarzenia:

 

Zapraszamy na ekspozycje czasowe:

Polska nad Bałtykiem w plakacie dwudziestolecia międzywojennego

Wystawa skierowana jest do szerokiej publiczności, przede wszystkim jednak do środowiska osób zainteresowanych polskim plakatem dwudziestolecia międzywojennego i plakatem „morskim” oraz odbiorców związanych z marynarką wojenną i handlową (marynarzy, historyków itp.).

Na wystawie pokazanych zostanie ponad 30 plakatów z okresu międzywojennego propagujących wydarzenia związane z marynarką wojenną oraz Funduszem Obrony Morskiej i Ligą Morską i Kolonialną. Będą to prace z motywami okrętów i statków, sylwetek marynarzy itp., pokazane w czterech grupach. Pierwszą otwiera plakat akcentujący powrót Polski nad morze i obecność odrodzonego państwa nad Bałtykiem oraz powtórne odzyskanie dostępu do niego w 1945 r. Drugi temat ilustrują plakaty związane z Polską Marynarką Wojenną i Funduszem Obrony Morskiej. Trzeci wątek przypomina działalność Ligi Morskiej i Kolonialnej. Ostatni odnosi się do Gdyni, budowanych stoczni i żeglugi pasażerskiej.

Prezentacja, ze względu na temat, ma charakter monograficzny i przekrojowy. Takie podejście umożliwia ukazanie w sposób zrównoważony zarówno wartości artystycznej, jak i dokumentacyjnej ówczesnego plakatu, ukazującego fragment tamtej rzeczywistości.

Obiekty pochodzą zarówno ze zbiorów Galerii Plakatu i Designu Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Plakatu w Wilanowie Oddziału Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Niepodległości w Warszawie i Muzeum Miasta Gdyni. Ekspozycję wzbogaci bandera z okrętu podwodnego ORP „Orzeł”, zakupiona ze składek Funduszu Obrony Morskiej, oraz chorągiew Ligii Morskiej i Kolonialnej z Gniezna (ze zbiorów Muzeum Sztuk Użytkowych Oddziału MNP). Zostaną także zaprezentowane fotografie i pocztówki wydane nakładem LMiK oraz fragmenty kroniki Polskiej Agencji Telegraficznej z 1938 r., przedstawiającej okręty podczas ćwiczeń na morzu (ze zbiorów Instytutu Audiowizualnego Filmoteki Narodowej w Warszawie).
Szczegóły na temat wystawy znajdują się TUTAJ.

Pamiątki służby wojskowej ppłk. Edmunda Majewskiego

Podczas pokazu będą zaprezentowane fotografie, dokumenty, odznaczenia i przedmioty pamiątkowe świadczące o służbie wojskowej Edmunda Majewskiego w 15 Pułku Ułanów Poznańskich w latach 1942 – 46, oraz o jego zaangażowaniu w kontynuowanie i pielęgnowanie tradycji tego Pułku. Edmund Majewski uczestniczył w walkach podczas Kampanii Wrześniowej w składzie 79 pułku piechoty Strzelców Słuckich, w roku 1940 został osadzony przez władze sowieckie w łagrze, z którego wyszedł po podpisaniu układu Sikorski – Majski. Wstąpił do tworzącej się Armii Polskiej na Wschodzie, gdzie dostał się do Batalionu „S”, przemianowanego wkrótce na 15 Pułk Ułanów Poznańskich, z którym przebył cały szlak bojowy.
Kuratorzy: Alina Sokołowska, Anna Szukalska-Kuś, Wojciech Lorek
Otwarcie – 11 listopada 2021 r. o godz. 12.15.
Czas trwania – styczeń 2022 r.

 

„Pełna chwały i męstwa działalność bojowa…”. Wojska wielkopolskie w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920 w zbiorach Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego

Pokaz z okazji 100. rocznicy wojny polsko-bolszewickiej i wydarzeń zwanych potocznie „Cudem nad Wisłą” o udziale żołnierzy wielkopolskich w tamtych wydarzeniach. Przypomniane jest męstwo Wielkopolan walczących już od marca 1919 r. w obronie Kresów Wschodnich oraz ogromny wysiłek społeczeństwa Wielkopolski, dzięki któremu możliwe było zorganizowanie i wyposażenie  znacznej liczby oddziałów odrodzonego Wojska Polskiego.

W zbiorach WMW znajduje się wiele obiektów pochodzących z tamtego okresu. Większość z nich związana jest z konkretnymi osobami, które były uczestnikami wydarzeń, np. ppłk. Albertem Traegerem z 15 Pułku Ułanów Poznańskich, płk. Stanisławem Siudą z 56 Pułku Piechoty Wielkopolskiej  i płk. Leonem Dębskim z 14 Pułku Artylerii Polowej Wielkopolskiej. Pokaz uzupełniają fragmenty z tekstów źródłowych, m.in. informacje prasowe z „Kuriera Poznańskiego”, fragmenty „Kroniki wojennej 15 Pułku Ułanów Poznańskich”,  „Zarysów historii wojennej pułków piechoty (55, 56,  57 i 58)”.

Prezentowane są także egzemplarze ówczesnej  broni oraz sylwetki mundurowe żołnierzy innych formacji. Interesujące uzupełnienie stanowią barwne plakaty z 1920 r., a także  powiększenia z posiadanych w zbiorach fotografii.

Kuratorzy: Alina Sokołowska, Wojciech Lorek
Wystawa czynna jest od 8 sierpnia 2020 r. do 31 października 2021 r.

Żołnierze 56 Pułku Piechoty Wielkopolskiej (2 Pułku Strzelców Wlkp.) prezentujący broń zdobytą na bolszewikach w bitwie pod Stołpiszczem, 4.06.1920; fot. ze zbiorów Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego

 

Order Krzyża Wojskowego. 15 rocznica ustanowienia

Pokaz z okazji piętnastej rocznicy ustanowienia tego najwyższego polskiego odznaczenia nadawanego za wybitne czyny bojowe połączone z wyjątkową ofiarnością i odwagą w czasie działań bojowych przeciwko aktom terroryzmu w kraju lub podczas użycia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami kraju w czasie pokoju.
Pokaz czynny od 21 października 2021 do 31 grudnia 2021
Kuratorzy: Jarosław Łuczak, dr Leszek Rościszewski

190 lat Legii Cudzoziemskiej

Pokaz upamiętniający 190 rocznicę powstania Legii Cudzoziemskiej, w której od początku jej istnienia służyli Polacy oraz upamiętniający setną rocznicę powołania 1 Cudzoziemskiego Pułku Kawalerii, gdzie również nie zabrakło Polaków. Jest to kolejny, po wystawie w roku 2017, (która była pierwszym w tak obszernej formie podjęciem tego tematu w Polsce), pokaz dotyczący dziejów tej formacji. Prezentuje fotografie, dokumenty, przedmioty pamiątkowe oraz mundur wyjściowy i polowy, używane obecnie. Pokaz przygotowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Byłych Żołnierzy i Przyjaciół Legii Cudzoziemskiej.

Kuratorzy: Anna Szukalska-Kuś, Krzysztof Schramm
Pokaz czynny jest od 6 marca 2021 r. do 31 grudnia 2021 r.

„Gen. bryg. Leon Dębski i por. Maksymilian Zuske-Zdzierz”

Pokaz odznaczeń, odznak, fotografii i dokumentów dwóch wybitnych powstańców wielkopolskich, zorganizowany z okazji uroczystego przekazania ich rodzinom pośmiertnych aktów mianowania. Dotyczy Leona Dębskiego, mianowanego na stopień generała brygady i Maksymiliana Zuske-Zdzierza, mianowanego na stopień porucznika.

Kuratorzy: Jarosław Łuczak, Leszek Rościszewski, Alina Sokołowska

Pokaz czynny od 21 czerwca do 31 października 2021 r.


Odznaczenia, dokumenty i fotografia gen.bryg. L. Dębskiego, fot. J. Łuczak

Regulaminy 

Przed wizytą prosimy o zapoznanie się z obowiązującymi regulaminami korzystania z przestrzeni Muzeum:


Dni świąteczne w
Wielkopolskim Muzeum Wojskowym:

1 stycznia, Wielki Piątek, Wielka Sobota, Niedziela Wielkanocna, Poniedziałek Wielkanocny, Boże Ciało, 1 listopada, 24 grudnia, 25 grudnia, 26 grudnia, 31 grudnia – oddział jest nieczynny
6 stycznia, 1 maja, 3 maja, pierwszy dzień Zielonych Świątek, 15 sierpnia, 11 listopada – obowiązują niedzielne godziny otwarcia


KUP BILET ONLINE NA TOBILET.PL

Zapraszamy do zapoznania się z: