Opis:
Georges Buysse (1864-1916), belgijski malarz, pobierał nauki u dyrektora gandawskiej Akademii Louisa Tijtgadta. Znaczący wpływ na jego malarstwo miał też Emil Claus, z którym w 1904r. założył grupę „Vie et Lumiére” („Życie i światło”). Przyjęcie propagowanych przez tą grupę założeń impresjonizmu zaowocowało znacznym rozjaśnieniem jego prac, „przypadkowym kadrowaniem” i studiowaniem zjawisk świetlnych o różnych porach dnia i roku. Edward Aleksander Raczyński zakupił dwa obrazy tego artysty do swojej kolekcji. Są to pejzaże, które emanując spokojem, skłaniają do wyciszenia i kontemplacji przyrody.
Opis obrazu:
Obraz „Droga we wrześniu” jest dziełem stworzonym w nurcie impresjonizmu, w technice puentylizmu. Widoki drogi, pola i wsi były lubianym przez artystę motywem. Wybrany przez Buysse krajobraz ukazuje aleję, po której przechadzają się trzy odwrócone plecami do widza postacie. Sposób zakomponowania dzieła zachęca do podążania wzrokiem za spacerującymi w głąb obrazu.
Zastosowana w obrazie „Droga we wrześniu” perspektywa zbieżna centralna buduje kompozycję. Droga, a właściwie aleja prowadzi oko widza w głąb przedstawienia. Ten kierunek wzmacnia umieszczenie na pierwszym planie trzech postaci usytuowanych tyłem do obserwatora. Buysse zastosował paletę opartą właściwie na dwóch barwach – zieleni i niebieskości. Różne ich odcienie powodują wrażenie niemal monochromatycznej powierzchni. Roślinność ukazana w lewej części pola obrazowego zaakcentowana jest mocniejszymi tonami i jakby przeciwstawiona blednącym kolorom strony prawej.
Tekst: Katarzyna Bartosiak
Literatura:
Galeria Rogalińska Edwarda Raczyńskiego, oprac. M.Gołąb, A.Ławniczakowa, M.P.Michałowski, [katalog wystawy w Muzeum Narodowym w Poznaniu, listopad 1997-marzec 1998], Poznań 1997, poz. kat.47.