Opis:
Robert-Fernand Gaspary (? – ?), (wzmiankowany w Paryżu od 1909 r.) malarz francuski urodzony w Trypolisie. W 1904 r. studiował malarstwo w Académie Julian w Paryżu. Nauki pobierał u Marcela Bascheta, Paula Gervaisa oraz Pierre Gourdaulta. Od 1909 wystawiał na Salonach Société des Artistes Français. W swojej twórczości zajmował się malarstwem rodzajowym i krajobrazowym.
Opis obrazu:
Obraz ukazuje sielski widok na łąkę nieopodal wsi. Pierwszy plan zajmuje pokryta trawą przestrzeń na której wypasane są owce. Drugi plan zajmuje widok na pokryte złotym zbożem pole. W oddali, na linii horyzontu rysują się zabudowania wsi lub małego miasteczka. Górną partię płótna zajmuje błękitne niebo usiane białymi obłokami.
Artysta oparł dzieło na przekątnych opadających na pierwszym planie. Tworzy je pas zieleni, przecięty białym pasem owiec, oraz przylegającym do niego pasem złotych łanów zboża. Przeciwstawia się im wertykalny pas zabudowy wsi. Paleta barw w dziele opiera się na zieleniach, brązach i błękicie. Ciepła, intensywna kolorystyka oraz przedstawiona scena ukazuje sielskie oblicze wsi.
Tekst: Katarzyna Bartosiak
Literatura:
Galeria Rogalińska Edwarda Raczyńskiego, oprac. M. Gołąb, A. Ławniczakowa, M. P. Michałowski, [katalog wystawy w Muzeum Narodowym w Poznaniu, listopad 1997-marzec 1998], Poznań 1997, nota biograficzna, s.59.