Opis:
Joan Roig i Soler (1852-1909) kataloński malarz, który zapoczątkował luminizm w malarstwie hiszpańskim. Studiował w Barcelonie, Rzymie oraz Paryżu. Był jednym z twórców szkoły pejzażystów z Sitges, która zajmowała się luminizmem. Regularnie wystawiał swoje dzieła na wystawach krajowych oraz zagranicznych, odnosząc liczne sukcesy. W swojej twórczości zajmował się malarstwem pejzażowym.
Opis obrazu:
Obraz „Miasteczko w Katalonii” ukazuje zaułek miasta w słoneczny dzień. Pierwszy plan zajmuje pusty plac z zarysowanym brukiem. Prawą krawędź obrazu tworzą zabudowania, które poprzez zastosowaną perspektywę prowadzą w głąb. Z lewej strony widoczny jest dom, z otwartym wejściem. Centrum pola obrazowego stanowi brukowana droga lub schody między budynkami, będące przedłużeniem układu bruku na pierwszym planie. Poruszają się po niej widoczne w oddali postacie. Góruje nad nimi masywna dzwonnica wieńcząca fasadę kościoła.
Obraz jest kolejnym przykładem luminizmu hiszpańskiego. Artysta tworząc widok prezentuje grę ostrych katalońskich promienni słonecznych na charakterystycznej dla tego rejonu zabudowie. Lewa część pierwszego planu spowita jest w cieniu budynków znajdujących się z niewidocznej strony zaułku. Artysta odwzorowuje padający cień również na rozjaśnionych kamienicach. Tak zakomponowany obraz staje się studium światła.
Tekst: Katarzyna Bartosiak
Literatura:
Galeria Rogalińska Edwarda Raczyńskiego, oprac. M.Gołąb, A.Ławniczakowa, M.P.Michałowski, [katalog wystawy w Muzeum Narodowym w Poznaniu, listopad 1997-marzec 1998], Poznań 1997, poz. kat.330.