Opis:
Frank Spenlove (1864-1933) był szkockim artystą specjalizującym się w scenach rodzajowych, szczególnie o charakterze religijnym. W obrazie Modlitwa pobożność została ukazana przez artystę w sposób charakterystyczny dla tego czasu. Uważano, że świecka, rodzajowa scena religijna potrafiła lepiej wprowadzić nastrój kontemplacyjny, niż obrazy kultowe.
Opis obrazu:
Obraz przedstawia wnętrze monumentalnego kościoła w specyficznym, wycinkowym kadrze i z obniżonej perspektywy. Przestrzeń jest niemal pusta. Nieco w głębi obrazu widzimy klęczącą na klęczniku kobietę, odwróconą do nas plecami, pogrążoną w modlitwie.
Nietypowy sposób kadrowania sprawia, że czujemy się jakbyśmy byli w przedstawionym na obrazie wnętrzu. Ogarnia nas cisza pustej świątyni, przytłacza nas jej masywna architektura. „Wchodząc” w obraz, stajemy się świadkami bardzo intymnej sceny, czujemy się intruzami i podglądaczami, jakby prywatna modlitwa kobiety – rozmowa między nią a Bogiem, nie była przeznaczona dla naszych oczu. Kobieta wydaje się nie zauważać obecności widza. Pochylona głowa, sugeruje, że pogrążona jest we własnych troskach, co tylko potęguje wrażenie niestosowności naszej obecności, a jednocześnie sprawia, że współodczuwamy smutki kobiety.
Tekst: Patrycja Hajder
Literatura:
Galeria Rogalińska Edwarda Raczyńskiego, oprac. M.Gołąb, A.Ławniczakowa, M.P.Michałowski, [katalog wystawy w Muzeum Narodowym w Poznaniu, listopad 1997-marzec 1998], Poznań 1997, poz. kat.385.skiego, oprac. M.Gołąb, A.Ławniczakowa, M.P.Michałowski, [katalog wystawy w Muzeum Narodowym w Poznaniu, listopad 1997-marzec 1998], Poznań 1997, poz. kat.29.