Opis:
Albert (Ferdinand-Jules-Albert) Gosselin (1862-1940) nauki pobierał w Paryżu u Julesa Lefebvre’a i Henri-Josepha Harpignies’a. Debiutował na Salonie Société des Artistes Français w 1889, na których wystawiał również przez kolejne lata. Zajmował się głównie malarstwem pejzażowym. Ulubionymi motywami były pejzaże Bretanii, widoki rzeki Loary oraz Loig, szczególnie w wieczornym oświetleniu.
Opis obrazu:
Dzieło ukazuje pejzaż miejscowości Montigny sur Loig. Pierwszy plan zajmuje zadrzewiony teren, jakby las. Podobnie jak na obrazie „Wieczór nad brzegami Loing” artysta zaznaczając tereny zielone posługuje się techniką puentylistyczneą. Drzewa zajmują niemal całą wysokość obrazu, wychodząc za jego górną krawędź. Sprawia to wrażenie przypadkowo uchwyconego kadru. Za nimi widoczny jest zarys zabudowań, prawdopodobnie kościoła. Artysta w dziele użył perspektywy powietrznej – drzewa na pierwszym planie ukazane są szczegółowo, natomiast zabudowania na drugim planie rozmywają się i bledną. Wydaje się jakby architektura była zintegrowana z naturą, tworząc jedność.
Tekst: Katarzyna Bartosiak
Literatura:
Galeria Rogalińska Edwarda Raczyńskiego, oprac. M. Gołąb, A. Ławniczakowa, M. P. Michałowski, [katalog wystawy w Muzeum Narodowym w Poznaniu, listopad 1997-marzec 1998], Poznań 1997, nota biograficzna, s.65.