Widoki morskie II Son (zw. Johannes-Son), Johannes (1859 - 1946)

Widoki morskie II

Opis:

Johannes Son (1859-1946) artysta francuski. Nauki pobierał u Ed Yona w Paryżu. Przez lata wystawiał na Salonach Société Nationale des Beaux-Arts oraz innych francuskich Salonach. Był przedstawicielem tzw. szkoły lyońskiej. Zajmował się malarstwem pejzażowym oraz grafiką.

Opis obrazu:

Widoki morskie II to prawa część dyptyku Johannesa Sona. Obraz jest utrzymany w ciemniejszej kolorystyce niż „Widoki morskie I”. Ukazuje widok na pełne morze w pochmurny dzień. Pierwszy plan zajmuje granatowe lustro wody, które na dalszym planie przechodzi w odcienie turkusu. Artysta zaznacza ruch wody krótkimi pociągnięciami pędzla przy dolnej ramie obrazu. Przy prawym dolnym rogu znajduje się fragment zniszczonego pomostu, który stanowi punkt odniesienia dla oka widza. Powierzchnie morza kończy zarys zamglonego wniesienia na horyzoncie, nad którym widoczny jest fragment czystego nieba. Obraz wieńczy pas gęstych chmur, przez które przebijają promienie światła. Jego refleksy widoczne są w centrum obrazu, na tafli wody.

Kompozycja dzieła ułożona jest według poziomych pasów. Wydaje się jakby artysta przeciwległe pasy dopasowywał pod względem kolorystycznym. Tak też zarówno pierwszy plan wody morskiej i kłębowisko chmur oddane są w ciemnej kolorystyce, natomiast spokojna toń wodna dalszego planu oraz niebo nad horyzontem w jasnej. Widoczne jest też zafascynowanie zjawiskami świetlnymi pojawiającymi się w przyrodzie. Dzieło poprzez spójną, niemal monochromatyczną kolorystykę i wybrany temat emanuje spokojem i skłania do kontemplacji.

Tekst: Katarzyna Bartosiak
Galeria Rogalińska Edwarda Raczyńskiego, oprac. M. Gołąb, A. Ławniczakowa, M. P. Michałowski, [katalog wystawy w Muzeum Narodowym w Poznaniu, listopad 1997-marzec 1998], Poznań 1997, nota biograficzna, s. 195.