Przejdź do głównej treści

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Close
A A A
Wydarzenia i wystawy

Wydarzenie archiwalne: Polska. Siła obrazu

Data

12 marca
27 czerwca

Wystawa zorganizowana przez Muzeum Narodowe w Warszawie we współpracy z Musée du Louvre-Lens i Muzeum Narodowym w Poznaniu

Kuratorzy i autorzy scenariusza: Iwona Danielewicz, Agnieszka Rosales Rodríguez (Muzeum Narodowe w Warszawie), Marie Lavandier i Luc Piralla-Heng Vong (Musée Louvre-Lens)

Kuratorka edycji poznańskiej: Maria Gołąb

Aranżacja plastyczna: Raman Tratsiuk

Bilety na wystawę dostępne w kasie MNP oraz online.

Na wystawę obowiązuje KARTA DUŻEJ RODZINY, dzieci do lat 6 wstęp bezpłatny.

Ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne na wystawie może przebywać jednorazowo 55 osób.

Dla osób z biletami zakupionymi online oraz dla grup zorganizowanych (posiadających rezerwacje) przewidziano odrębne wejście do Muzeum.

Kontakt

Kontakt

Muzeum Narodowe w Poznaniu, Al. Marcinkowskiego 9, 61-745 Poznań
Wydarzenia i wystawy

Wydarzenie archiwalne: Polska. Siła obrazu

Bilety
Bilety
normalny (*bilet wstępu na wystawę upoważnia również do wstępu na ekspozycję stałą)
30 zł
ulgowy (*bilet wstępu na wystawę upoważnia również do wstępu na ekspozycję stałą)
20 zł

Jest to wielowątkowa wystawa, która pokazuje dzieła najważniejszych polskich malarzy drugiej połowy XIX i początków XX wieku należące do kanonu polskiej sztuki, m.in. Jana Matejki, Artura Grottgera, Józefa Brandta, Józefa Chełmońskiego, Maksymiliana i Aleksandra Gierymskich, Jacka Malczewskiego, Ferdynanda Ruszczyca, Leona Wyczółkowskiego, Wojciecha Weissa, Witolda Wojtkiewicza, Stanisława Wyspiańskiego.

Wśród zebranych na wystawie niemal 100 dzieł, stworzonych w latach 1840–1918, pokazano prace najważniejszych polskich twórców epoki. Złożyły się one na opowieść o tym, w jaki sposób artyści budowali i wzbogacali kulturę narodową, czerpiąc z chlubnej przeszłości Polski, tworząc świadectwa jej historii, obrazy natury i ludzi stanowiących o narodowym istnieniu. Przyśpieszeniem procesu budowania tożsamości narodowej – poprzez konstruowanie mitów i symboli – był upadek Rzeczypospolitej pod koniec XVIII wieku, po którym nastąpił trwający 123 lata okres niewoli (1795–1918).

Na wystawie obok tematyki historycznej, ukazującej zarówno chwalebną, jak i tragiczną przeszłość, znalazły się dzieła prezentujące kulturową, etniczną, społeczną i religijną różnorodność Rzeczypospolitej i jej dziedzictwa, w tym artystyczne i polityczne związki polsko-francuskie, ożywiane legendą napoleońską z czasów Księstwa Warszawskiego, działalnością polskiej emigracji skupionej wokół rodziny Czartoryskich w paryskim Hôtel Lambert, ale również licznymi podróżami polskich artystów do Francji – traktowanej jako ojczyzna artystycznej wolności. Wystawa to również opowieść o rodzimym pejzażu i ludowości, a w końcu o poszukiwaniu nowoczesnego wyrazu artystycznego z nadal obecnymi symbolami i alegoriami.

Narracja ekspozycji podzielona została na 10 korespondujących ze sobą części:
INTERREGNUM, MITOLOGIA NARODOWA, PAUL DELAROCHE A POLSKIE MALARSTWO HISTORYCZNE, NAPOLEON I POLSKA, DRAMAT TERAŹNIEJSZOŚCI, WSPÓLNOTA I RÓŻNOTRODNOŚĆ, LUDOWE KORZENIE, DOM JAKO OSTOJA POLSKOŚCI, ODKRYWANIE PEJZAŻU, MŁODA POLSKA.

Wystawa została zorganizowana przez Muzeum Narodowe w Warszawie we współpracy z Musée du Louvre-Lens i Muzeum Narodowym w Poznaniu.

Pierwsza odsłona wystawy, przygotowana przez kuratorów francuskich we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie oraz z Instytutem Adama Mickiewicza, miała miejsce na przełomie 2019 i 2020 roku w Musée Louvre-Lens i opatrzona była tytułem „Pologne 1840–1918. Peindre l’âme d’une nation” („Polska 1840–1918. Malować ducha narodu”). Jej warszawską i poznańską edycję zatytułowano „Polska. Siła obrazu”.

Dofinansowana ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Wystawie towarzyszy katalog, wydany przez Muzeum Narodowe w Warszawie, w cenie 80 zł oraz przewodnik po wystawie poznańskiej, w cenie 20 zł.

          

Katalog wydany przez Muzeum                           Przewodnik po wystawie poznańskiej
Narodowe w Warszawie


Oferta dla zwiedzających

Edukatorzy Muzeum Narodowego w Poznaniu chętnie oprowadzą widzów indywidualnych, bądź grupy zorganizowane po wystawie Polska. Siła obrazu.

Zapraszamy do zapoznania się z programem edukacyjnym:

Przed rozpoczęciem spaceru należy wypełnić Oświadczenie o stanie zdrowia – dostępne w kasie i poniżej: 

Aby uczynić zwiedzanie (indywidualne) przyjemniejszym, zachęcamy do skorzystania z materiałów dydaktycznych z zadaniami – do pobrania poniżej:


Warto również skorzystać z materiałów przygotowanych przez pracowników działu edukacji Muzeum Pałacu w Rogalinie:


Koncepcja i koordynacja programu towarzyszącego wystawie: Zuzanna Sokołowska, Dział Edukacji MNP pod kierownictwem Katarzyny Grabowskiej.

Zapraszamy na wirtualny spacer po wystawie:

Zapraszamy do obejrzenia oprowadzania po wystawie:

Zapraszamy do obejrzenia wykładów dotyczących wystawy:

Zapraszamy do zwiedzania wystawy z telefonem. Szczegóły: TUTAJ

Zapraszamy do obejrzenia teasera do wystawy:

 

Patroni medialni:

    

 

Wydarzenia i wystawy