Przejdź do głównej treści

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Close
A A A
Wydarzenia i wystawy

Wydarzenie archiwalne: Rama do obrazu

Data

14 maja
18 września

Kuratorzy: Agnieszka Kunicka-Goldfinger, Adriana Podmostko-Kłos, Marek Peda

Aranżacja: Ludmiła i Michał Kaźmierscy

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego

Organizatorzy:

Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu
Kontakt

Kontakt

Góra Przemysła 1, 61-768 Poznań
Wydarzenia i wystawy

Wydarzenie archiwalne: Rama do obrazu

Bilety
Bilety
bilet normalny
7 zł
bilet ulgowy
5 zł
*bilet normalny cena promocyjna
3 zł
*bilet ulgowy cena promocyjna
2 zł

Pierwsza wystawa w ramach nowego cyklu „Z bliska. Spotkania z konserwacją”

Dział konserwacji w Muzeum Narodowym w Poznaniu to dziesięć pracowni, w których pracuje zespół specjalistów odpowiedzialnych za stan zachowania kolekcji muzealnych. Goście muzeum, zwiedzający przygotowane z wielką starannością ekspozycje nie zawsze mają świadomość jak poważne prace konserwatorskie poprzedzają efekt finalny jakim jest prezentacja obiektów w muzealnych przestrzeniach. Ideą nowego cyklu wystaw „Z bliska. Spotkania z konserwacją” jest zaprezentowanie sztuki konserwacji oraz umiejętności konserwatorów. Punktem wyjścia planowanych prezentacji jest charakter muzealnej konserwacji – przygotowywanie obiektów do ekspozycji czasowych i stałych, badania materiałowe, technologiczne i identyfikacyjne dzieł sztuki oraz profilaktyka muzealna obejmująca opieką wszystkie kolekcje i działy, a także zbiory magazynowe.

Cykl „Z bliska. Spotkania z konserwacją” rozpoczyna się wystawą „Rama do obrazu”, prezentującą zakres działań Pracowni Konserwacji Ram i Pozłotnictwa, na przykładzie wybranych realizacji projektowych i pozłotniczych z ostatnich kilku lat. Bezpośrednią inspiracją do przygotowania wystawy prezentującej problematykę opraw dawnych dzieł stała się odnaleziona w 2016 r. tablica inskrypcyjna z dawnego epitafium Hildebrandów ze Skwierzyny. Tablica bez swej ozdobnej ramy jest zabytkiem bardziej historycznym niż artystycznym. W czasach nowożytnych obraz i rama stanowiły jedność, nie wartościowano ich, gdyż jedno nie mogło funkcjonować bez drugiego. Perspektywę tę zmienił dopiero wiek XX i dziś częściej zadajemy sobie pytanie, co jest ważniejsze – obraz czy rama?

Wystawie towarzyszy niewielkie wydawnictwo – katalog z esejami i notami dotyczącymi poszczególnych obiektów – oraz szeroko zakrojony program edukacyjny, liczne spotkania na wystawie, oprowadzania kuratorskie i wykłady specjalistów. Temat konserwacji ram wydaje się szczególnie interesujący i nieoczywisty w kontekście muzealnych ekspozycji. Obejmuje kwestię niezbędnego podporządkowania się kolorystyce i charakterowi obrazu wedle współczesnego gustu, ale i niezbędnego uszanowania pierwotnej techniki i estetyki zabytkowej ramy. Osobnym zagadnieniem jest projekt i dobór nowego obramienia. Wystawa jest próbą przedstawienia dylematów występujących codziennie w muzealnej praktyce.

Utworzona w 1992 r. Pracownia Konserwacji Ram i Pozłotnictwa w Muzeum Narodowym w Poznaniu to sześcioosobowy zespół współpracujący ze sobą od wielu lat, od 2000 r. pod kierownictwem Marka Pedy. Wszyscy pracownicy zdobyli kwalifikacje, ucząc się zanikającego rzemiosła od mistrzów pozłotnictwa. W swojej pracy łączą doświadczenie i pasję, dzięki czemu nieustannie doskonalą się w wykonywanym zawodzie, a każdy ma swoją ulubioną dziedzinę: projektowanie i wykonywanie nowych opraw, konserwację starych ram czy też poszukiwanie starych receptur i zgłębianie tajników zawodowych. Poza najwyższymi umiejętnościami rzemieślniczymi przy pracy w muzealnej pracowni konserwatorskiej nieodzowne jest także pogłębianie wiedzy i praktyki związanej z konserwacją obiektów zabytkowych.

Od pozłotnika wymagana jest cierpliwość, dokładność, umiejętności manualne, zmysł estetyczny, a przede wszystkim pokora wobec obiektu muzealnego. Pozłotnik to niewątpliwie artysta, jednak najczęściej jego praca jest podporządkowana przedmiotowi, który zostaje poddany konserwacji. Ramiarstwo obejmuje nie tylko stare i nowe techniki pozłotnicze, wymaga również umiejętności projektowania i wykonywania profili w drewnie i różnego rodzaju masach plastycznych oraz znajomości technik odlewniczych czy malarskich. Niezbędna jest również wiedza z zakresu historii sztuki oraz technologii.

Wystawa obejmuje zarówno obrazy w swych pierwotnych ramach, należące dziś do rzadkości. Te wyjątkowe pary pokazują, że oprawy wraz z wizerunkiem były ze sobą łączone nie tylko ze względu formę, kształt, ale i treść. Wyeksponowane zostaną również ramy wykonane dla dzieł ich nieposiadających bądź utraconych jak również ramy zdobiące lustra czy wreszcie ramy puste, zachwycające swoim kunsztem i urodą.

„Co do ram, nie należy mieć wątpliwości, że są one potrzebne, po pierwsze dlatego, że stanowią ochronę obrazów od zewnętrznych uszkodzeń, a następnie dlatego, że przydają obrazom majestatu, sprawiając, że się je ogląda jakby przez okno lub, powiedzmy, przez tak zarysowany horyzont, i przyozdabiają je w sposób pełen majestatu” (Giulio Mancini (1558–1630), lekarz papieża Urbana VIII)

*cena promocyjna obowiązuje od 1 lipca do 31 sierpnia 2022, warunkiem skorzystania z biletu w cenie promocyjnej jest równoległe wykupienie odpowiedniego biletu na ekspozycję stałą

 

Zapraszamy do obejrzenia zwiastuna wystawy:

 

Zapraszamy do obejrzenia filmu z montażu wystawy:

 

Zachęcamy do zapoznania się z programem edukacyjnym i kartą pracy do wystawy. Wystarczy kliknąć w poniższe ramy.

 

 

Zapraszamy do zapoznania się z programem FINISAŻU WYSTAWY – WEEKENDU Z RAMĄ.

 

 

Katalog do wystawy można kupić stacjonarnie, jak również online. Sprawdź TUTAJ.

 

Zdjęcia z wernisażu wystawy:

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z montażu wystawy:

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z warsztatów pozłotniczych na wystawie, prowadzonych przez Renatę Pilawską z 04.06.2022 r. :

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z oprowadzania kuratorskiego po wystawie z 10.06.2022 r. :


Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze spotkania na wystawie, które miało miejsce 25.06.2022 r. , gdy gościliśmy dr Monikę Shaded oraz studentki UAP: Agnieszkę Berest, Ewę Gresztę, Bożenę Paluch oraz Inkę Sawicką:


 


Mecenas Muzeum Narodowego w Poznaniu

 

 

Patroni medialni:

             

Wydarzenia i wystawy