Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

Bénédicte Savoy – Restytucja dzieł sztuki i dóbr kultury w dobie dekolonizacji muzeów | Wykład

Przywłaszczanie dóbr kultury i obracanie nimi przez kraje dominujące, czy to w epoce napoleońskiej, czy też w kontekście kolonialnym początków XX wieku, podczas I i II wojny światowej, czy w ramach sowieckiego imperializmu i nowszych konfliktów, kosztem zdominowanych krajów i osób, stanowi w XXI wieku ważną problematykę dla muzeów w Europie i na całym świecie.

Zwrot dóbr kultury skradzionych podczas wojny czy okupacji kolonialnej, będący przez dziesięciolecia tematem tabu, dziś znajduje się – przynajmniej od 2018 roku – w centrum zainteresowania międzynarodowych mediów.

Wykład przybliży wydarzenia muzealne, naukowe i intelektualne, które doprowadziły do przywrócenia zainteresowania tą tematyką na arenie międzynarodowej na początku XXI wieku, co pozwoli na przedstawienie aktualnej sytuacji, w której znajdują się europejskie muzea. Ponadto wskazane zostaną wyzwania stojące przed nimi w zakresie inwentaryzacji i restytucji skradzionych dzieł sztuki i dóbr kultury.

𝗗𝗮𝘁𝗮: 2 lipca
𝗚𝗼𝗱𝘇𝗶𝗻𝗮: 16:30
𝗠𝗶𝗲𝗷𝘀𝗰𝗲: Sala spotkań, Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu
𝗞𝗼𝘀𝘇𝘁: Wstęp wolny
𝗣𝗿𝗼𝘄𝗮𝗱𝘇𝗲𝗻𝗶𝗲: Bénédicte Savoy

Ilość miejsc ograniczona!

Bénédicte Savoy – francuska historyczka sztuki o międzynarodowym autorytecie, specjalizująca się w krytycznym badaniu pochodzenia dzieł sztuki, w tym nielegalnie nabytych dóbr kultury, w szczególności w kontekście kolonialnym. „Time” wymienił ją w 2019 roku jako jedną z najbardziej wpływowych osób na świecie. Na zlecenie prezydenta Emmanuela Macrona współtworzyła raport dotyczący dziedzictwa kulturowego Afryki z czasów kolonialnych, na podstawie którego prezydent Francji zapowiedział restytucję 26 dzieł Beninowi.

Na co dzień wykłada sztukę nowoczesną w Technische Universität w Berlinie, a w latach 2016-2021 kierowała międzynarodową katedrą historii dziedzictwa artystycznego w Europie w XVIII-XX w. w prestiżowej historycznej paryskiej uczelni Collège de France.

Jest członkinią licznych gremiów naukowych, w tym Akademii Nauk w Berlinie i Rady Naukowej Muzeum w Luwrze. Otrzymała wiele nagród za swoje badania i nauczanie akademickie, w tym nagrodę Gottfrieda Wilhelma Leibniza 2016 przyznawaną przez Niemiecką Fundację Badawczą (Deutsche Forschungsgemeinschaft), nagrodę Clark Prize for Excellence in Arts Writing 2024 oraz order Kawalera francuskiej Legii Honorowej. Autorka m.in. „Africa’s Struggle for Its Art: History of a Postcolonial Defeat” (Walka Afryki o jej sztukę: historia postkolonialnej porażki), współautorka „Atlas der Abwesenheit. Kameruns Kulturerbe in Deutschland” (Atlas nieobecności. Dziedzictwo kulturowe Kamerunu w Niemczech), kuratorka międzynarodowych wystaw historycznych, w tym „Napoleon i Europa” i „Bracia Humboldt”.

Na wykład zapraszają Dom Bretanii i Muzeum Narodowe w Poznaniu.
Wydarzenie współfinansowane ze środków budżetowych Miasta Poznania.

DATA

2 lipca
16:30 - 17:30
Kategoria

Koszt

Wstęp wolny

Lokalizacja

Góra Przemysła 1
Poznań, 61-768 Poland