Na czas tegorocznych ferii Muzeum Narodowe w Poznaniu przygotowuje dla najmłodszych widzów zajęcia w przestrzeniach galerii, połączone z zabawami, warsztatami czy zagadkami. Spotkania odbywać się będą zarówno w Gmachu Głównym MNP jak i w trzech jego oddziałach: Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu, w Muzeum Instrumentów Muzycznych na Starym Rynku i w Muzeum A. Mickiewicza w Śmiełowie. Spotkania wypełnią opowieści o tajemniczych przedmiotach, muzycznych instrumentach i kompozytorach, historie o zwierzętach i wiele innych.
Serdecznie zapraszamy!
Oprócz zajęć dla widzów indywidualnych mamy w ofercie spotkania dla grup zorganizowanych – grup kolonijnych i półkolonii. Całość zamieszczona jest na stronie MNP w zakładce edukacja.
Plan spotkań 2024
13.02 – O rodzinach instrumentów (6-10 lat)
Instrumenty, tak jak i ludzie, żyją w rodzinach. Skąd biorą się ich „nazwiska”? Czy fortepian jest spokrewniony z gitarą? Jak ma na imię siostra skrzypiec? Przyjdźcie, sprawdźcie, posłuchajcie i… zagrajcie!
MUZEUM INSTRUMENTÓW MUZYCZNYCH
14.02 – Jak wysyłać tajne wiadomości, i czy muszki to tylko owocówki? (7-12 lat)
Uczymy się „mowy” wachlarzy. Jak wysyłać ściśle tajne wiadomości? Jak stworzyć sekretny język? Czy uda nam się porozmawiać bez użycia słów?
MUZEUM SZTUK UŻYTKOWYCH
15.02 – Muzealne zwierzęta i… jak je znaleźć? (6-10 lat)
Muzeum zamieszkują różne stworzenia, kryją się w zakamarkach i czekają na spotkanie, by opowiedzieć swoje nam swoje przygody. Zapraszamy!
MUZEUM NARODOWE
16.02 – Skąd się wzięło dzieło (6-10 lat)
Jak to się stało, że w muzeum jest tyle eksponatów? Do kogo należały dawniej, a do kogo dziś? Podczas spotkania, rozwiązując różne zagadki, poznamy kilka niezwykłych historii dzieł z Muzeum Narodowego w Poznaniu, a przede wszystkim dowiemy się jak do niego trafiły.
MUZEUM NARODOWE
20.02 – Muzyczne opowieści (6-10 lat)
Podczas zajęć poszukamy instrumentów, które potrafią opowiadać niezwykłe muzyczne historie – o zbliżającym się czasie świąt, o pięknych rumakach, o niezwykłych dalekich krajach… Na koniec spróbujemy wyczarować z instrumentów naszą wspólną muzyczną opowieść.
MUZEUM INSTRUMENTÓW MUZYCZNYCH
21.02 – Starożytne puzzle (8-12 lat)
Podczas zajęć przyjmiemy perspektywę archeologa, będziemy uczyć się dostrzegać piękno fragmentu i je interpretować wedle własnej wizji. Dowiemy się czym jest kartonaż i zobaczymy niepokazywane na co dzień, prawdziwe relikty sztuki Starożytnego Egiptu.
MUZEUM NARODOWE
22.02 – Urodzinowo o Chopinie (6-10 lat)
Pomimo ukończonych 214 lat Chopin i jego muzyka mają się doskonale! Zapraszamy na urodzinowe spotkanie, podczas którego przekonacie się, jak niezwykłym dzieckiem był mały Fryderyk, obejrzycie fortepiany z czasów jego młodości i zobaczycie, jak naprawdę wyglądał, gdy dorósł. Obiecujemy, że – jak to na urodzinach – nie zabraknie świetnej muzyki i dobrej zabawy.
MUZEUM INSTRUMENTÓW MUZYCZNYCH
23.02 – Opowieści sprzed wieków (6-10 lat)
Wśród blasku złota i niecodziennego zapachu, pośród gestów i spojrzeń postaci z obrazów i rzeźb snują się historie. Idąc tropem świętych, tajemniczych rekwizytów i… ogonów poznamy tajemnice średniowiecza. Zajęcia w przestrzeni wystawy „Powiadacze. Dialog między sztuką współczesną a średniowieczną”.
MUZEUM NARODOWE
23.02 – Tajemnicze obiekty (6-10 lat)
Podczas wspólnej zabawy w muzealnych detektywów, odkryjemy razem tajemnicze eksponaty i poznamy ciekawostki z nimi związane. Podejmijcie wyzwanie i rozwiążcie wszystkie zadania!
MUZEUM A. MICKIEWICZA W ŚMIEŁOWIE
23.02 o 12.00 „Zimowe opowieści”
Wybierzemy się w zimową podróż marzeń! Poszukamy zimy w rogalińskiej galerii obrazów. Dowiemy się co to jest noc polarna i niebieska godzina. Wskażemy na mapie, jak można dotrzeć do miejsc pokazanych na omawianych dziełach. Następnie przejdziemy do części warsztatowej, w której uczestnicy wykonają przestrzenną formę pejzażu zimowego.
Czas 45 min, koszt 20 zł od dziecka (opiekunowie bezpłatnie, zapisy (61) 8138 829 lub rogalin@mnp.art.pl
MUZEUM PAŁAC W ROGALINIE
INFORMACJE PRAKTYCZNE
UCZESTNICY
– dzieci w wieku ok. 6-12 lat (szczegóły w harmonogramie), które spędzają wakacje w Poznaniu lub okolicach
– obecność rodzica/dorosłego opiekuna jest obowiązkowa!
TERMIN
– w czasie ferii zimowych codziennie (od wtorku do piątku) o godz. 11:00
MIEJSCE
– Muzeum Narodowe w Poznaniu (Al. Marcinkowskiego 9)
– poznańskie oddziały MNP:
• Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu (Góra Przemysła 1)
• Muzeum Instrumentów Muzycznych (Stary Rynek 45)
– oddział zamiejscowy: Muzeum im. Adama Mickiewicza w Śmiełowie (Śmiełów, 63-210 Żerków)
KOSZT
– 20 zł
– Opiekun towarzyszy dziecku bezpłatnie.
ZAPISY
– Na poszczególne zajęcia obowiązują zapisy:
• Muzeum Narodowe i oddziały poznańskie: tel. 61 85 68 136 (poniedziałek – piątek, godz. 8:00 – 15:30)
• Śmiełów: tel. 62 74 03 164
REGULAMIN ZAJĘĆ
– Udział w zajęciach jest możliwy wyłącznie na podstawie wcześniejszego zgłoszenia telefonicznego.
– Jeśli nie mogą Państwo uczestniczyć w zajęciach, prosimy o niezwłoczną informację.
– Prowadząca oczekuje na uczestników w okolicy kasy Muzeum.
– Materiały plastyczne zapewniają organizatorzy.
– Dzieci w wieku do 13 lat powinny przebywać w Muzeum pod opieką osób dorosłych. Obsługa Muzeum nie ponosi odpowiedzialności za dzieci pozostawione bez opieki.
– W czasie wizyty w Muzeum można fotografować eksponaty, nie wolno jednak używać lampy błyskowej i statywu.
– Podczas zajęć zorganizowanych, odbywających się na terenie Muzeum Narodowego w Poznaniu, obowiązuje Regulamin zwiedzania MNP.