- This event has passed.
Graphic Concept | Język a projektowanie informacji – co mówi typografia?
„Dobry plakat to obraz i słowo i regularny pingpongowy ruch między nimi” – wbrew pozorom ta umiejętność nie jest wcale łatwa i wymaga długich ćwiczeń.
Trudno przywołać jedną definicję typografii, gdyż jest to dziedzina podlegająca ciągłej przemianie. Jej dynamiczny rozwój związany jest z permanentną zmianą kolejnych technologii druku, a współcześnie jej naturalnym środowiskiem jest w dużej mierze przestrzeń cyfrowa. Jednak potrzeba ciągłego rozwoju tej dyscypliny projektowej jest niezmiennie ta sama – to KOMUNIKACJA. Typografia i litera, tak jak język mówiony, jest żywym tworem, cały czas ewoluuje, graficy projektują nowe kroje pisma, dostosowują je do różnorodnych druków lub ekranów naszych smartfonów.
W jaki sposób liternictwo na plakacie komunikuje treści? Czy sama litera może wywoływać emocje? Czy litera może pełnić funkcję obrazu?
Pod nazwą „Graphic Concept” kryje się cykl działań Galerii Plakatu i Projektowania Graficznego z Muzeum Narodowego w Poznaniu. Co roku za pośrednictwem wykładów prezentowana jest nie tylko różnorodna kolekcja zbiorów graficznych muzeum – zarówno polskich, jak i zagranicznych, ale także poruszana jest szeroko pojęta problematyka grafiki jako wizualnego komunikatu pełnego treści społecznych, kulturalnych czy politycznych.
Tegoroczna odsłona cyklu jest szczególna, bowiem powstała we współpracy z poznańską uczelnią Collegium da Vinci. Studenci przygotowywali projekty, z których do realizacji wyłoniony został jeden – Gabrieli Kowalskiej, który stanowić będzie identyfikację wizualną dla „Elementarza Współczesności”.
Po raz pierwszy w historii cyklu teoria łączy się z praktyką w sposób szczególny, bo z młodą projektantką.
Data: 11 stycznia
Godzina: 13:00
Miejsce: Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu
Bilety: normalny – 10 zł, studencki – 1 zł
Prowadzenie: Anna Grabowska-Konwent