Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

Nie tylko punk… Spotkanie z Łukaszem Czarnym, Andrzejem Karpińskim i Arturem Stanilewiczem

Trzy osoby, trzej muzycy, sześć zespołów prezentowanych na wystawie. Andrzej Karpiński współtworzył pierwsze punkowe zespoły w Poznaniu: Kres, Sten, Soc, później poświęcił się grupie Reportaż. Łukasz Czarny i Artur Stanilewicz (Czoper) grali w zespołach Ręce Do Góry oraz Krew. Wszyscy przyjechali z Piły, ale współtworzyli poznańską scenę alternatywną. Zaczynali od punk rocka, ale szybko odkrywali, że pociągają ich inne stylistyki muzyczne. Nowa fala, art-rock, rock progresywny, muzyka eksperymentalna, improwizowana – to była znacznie dalej wysunięta awangarda rocka, niż ograniczony w środkach wyrazu punk. Jak wyglądały początki sceny alternatywnej w Poznaniu, jaki był jej późniejszy obraz? O poszukiwaniu własnych muzycznych dróg opowiedzą goście, których losy na kilka lat studiów lub na całe już dojrzałe życie związały się z artystycznym, alternatywnym Poznaniem.

Wydarzenie towarzyszy wystawie czasowej Ultraawangarda. Koło Klipsa i poznański underground lat 80. XX wieku.

 

Andrzej Karpiński (ur. 1963 w Pile) – głównie perkusista, posługujący się wieloma instrumentami, głosem i współczesną elektroniką. Okazjonalnie pianista, gitarzysta, realizator dźwięku. Kompozytor, improwizator, autor tekstów. W latach 80. współzałożyciel punk rockowych zespołów Sten i Soc, a wcześniej Kres, działających przy Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Założyciel jednego z pierwszych polskich zespołów awangardy rockowej Reportaż. Autor projektów i duetów eksperymentalnych: Pogady, Pogofonic, Bezsensory, Głos z Wielkopolski, czyli Domowy Wyrób Kiełbas. Gama jego stylistyk muzycznych rozpięta jest od muzyki improwizowanej, poprzez zaangażowane społecznie utwory aranżowane, do muzyki ilustracyjnej, słuchowisk radiowych i filmu. Paleta jego działań plastycznych rozciąga się od obrazów i ilustracji swoich tekstów, poprzez malarstwo hiperrealistyczno-surrealistyczne, do grafiki komputerowej i reklamowego malarstwa komercyjnego. Eksperymentuje w zakresie chemii lakierniczej łączonej z techniką airbrush.

Łukasz Czarny, (ur. w 1964 r. w Pile). W 1983 roku ukończył tam liceum i dostał się na Wydział Prawa i Administracji na UAM w Poznaniu. Studia ukończył w czerwcu 1989 r. W okresie studiów grał na gitarze basowej w zespołach „Ręce do Góry” oraz „Krew”. W Poznaniu pracował jako robotnik budowlany na wysokościach. Zdobyte umiejętności doskonalił w latach 1989 do 1991 na budowach w RFN oraz Francji jako dekarz. W 1991 roku został zatrudniony w Urzędzie Miasta Piły, gdzie pracuje nieprzerwanie do dzisiaj jako radca prawny. W 1995 r. ukończył aplikację radcowską, prowadzi też własną kancelarię radcowską. Za najważniejsze osiągnięcia uważa rodzinę (żona Beata i dwie dorosłe córki) oraz muzyczne przyjaźnie. Niewątpliwy sukces to reaktywacja zespołu „Krew” w 2016 r., po prawie 30 latach przerwy. Ceni indywidualizm, stąd rodzaj muzyki, którą „Krew” tworzy. Alternatywne podejście do grania i jego niezarobkowy charakter daje taką możliwość. Poza muzyką odskocznię stanowi jazda na motocyklu, sport i podróże.

Artur Stanilewicz, od urodzenia (w 1964 roku) mieszkaniec Piły. Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Skłodowskiej- Curie w Pile. W latach 1983- 1989 studiował biologię na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Od 1990 r. nauczyciel biologii w I LO w Pile, w którym prowadzi również pozalekcyjne zajęcia przyrodnicze. W latach szkolnych uczył się grać na gitarze klasycznej oraz założył wraz z kolegami z liceum zespół rockowy „Sedes”. W okresie studiów gitarzysta w zespołach „Ręce do Góry” oraz „Krew”. Później grał w kilku zespołach rockowych w Pile, najdłużej w zespole N.O.C, z którym nagrał trzy płyty. Od 2016 r. gitarzysta w reaktywowanym po prawie 30 latach zespole „Krew”. W czasie wolnym zajmuje się obserwacjami i badaniami lokalnej przyrody. Członek Klubu Przyrodników oraz przewodniczący Pilskiego Koła Klubu Przyrodników. Współautor kilku artykułów i książek o przyrodzie ziemi pilskiej. Żonaty, ojciec dwóch córek oraz dziadek dwóch wnuczek i jednego wnuka.

 

DATA

21 kwietnia
12:00 - 13:30
Kategoria

Bilety

Do udziału upoważnia zakup biletu do muzeum.
Bilet normalny - 20 zł
Bilet ulgowy - 13 zł
Uczniowie i studenci do 26 r.ż. - 1 zł
Dzieci do lat 7 - bezpłatnie

Lokalizacja

Aleje Marcinkowskiego 9
Poznań, 61-745 Poland