Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Idę w świat i trwam. Obrazy Jacka Malczewskiego z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki”

Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Idę w świat i trwam. Obrazy Jacka Malczewskiego z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki”.

Ekspozycja jest gestem pomocy i solidarności w ochronie dziedzictwa. Twórczość Jacka Malczewskiego, będąca świadectwem (czasem krytycznym komentarzem) burzliwej i dramatycznej historii Polski, współcześnie staje się świadkiem (i doświadczającym) barbarzyństwa wojny. Symbolicznie podróż tych 34 dzieł jest jak wojenna tułaczka ukraińskich uchodźców w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia. Wokół obrazów snuć się będzie narracja na temat kruchości tego dziedzictwa i jego niepodważalnej wartości – to wielowątkowa opowieść o działalności i postawach artystów w czasie wojny, o pracy i solidarności muzealników, o tym, czym jest dziedzictwo oraz o tym, co i z jakich powodów należy chronić. W obliczu trwającej wojny wątki te nabierają szczególnej aktualności. Tytuł wystawy zaczerpnięty został z wiersza Rainera Marii Rilkego. Odnosi się on do tego, co ruchome, kruche i niepewne, ale i do tego, co wieczne i ważne.

Prowadzenie: dr Paweł Napierała (MNP)

DATA

16 września, 2023
12:00 - 14:00
Kategoria

Bilety

20 zł normalny
13 zł ulgowy
1 zł młodzież ucząca się (do 26.r.ż.)

Lokalizacja

Aleje Marcinkowskiego 9
Poznań, 61-745 Poland