Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

Jacek Malczewski i Juliusz Słowacki. Dyskusja kuratorów

Dyskusja z udziałem Piotra Kopszaka, dyrektora Muzeum Archidiecezji Warszawskiej oraz dr hab. prof. Bartosza Korzeniewskiego, prezesa Ośrodka Badań nad Pamięcią Zbiorową i Studiów Muzealnych na temat związków twórczości Jacka Malczewskiego i Juliusza Słowackiego.

Jedną z największych inspiracji dla twórczości Jacka Malczewskiego była twórczość poetycka Juliusza Słowackiego. Twórcze przetworzenie poezji wieszcza stało się tworzywem najbardziej znanych dzieł malarza a przede wszystkim cyklu obrazów Śmierć Ellenai. Punktem wyjścia dyskusji będą dwie wystawy prac Jacka Malczewskiego: wystawa „Na jednej strunie. Malczewski i Słowacki. Wystawa obrazów i rysunków z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie” z roku 2019, której kuratorem był Piotr Kopszak oraz wystawa „Jacek Malczewski romantyczny” w Muzeum Narodowym w Krakowie, której autorem scenariusza był dr hab. prof. UAM Bartosz Korzeniewski.

Dyskusja w ramach projektu „Jacek Malczewski na nowo” realizowanego przez Ośrodek Badań nad Pamięcią Zbiorową i Studiów Muzealnych z programu „Patriotyzm Jutra 2023″ dzięki wsparciu Muzeum Historii Polski z funduszy MKiDN.

Spotkanie towarzyszy wystawie „Idę w świat i trwam. Obrazy Jacka Malczewskiego z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. Borysa Woźnickiego”.

Prelegenci: dr Piotr Kopszak (MAW), prof. UAM dr hab. Bartosz Korzeniewski, dr Paweł Napierała (MNP)

 

DATA

24 września, 2023
12:00 - 14:00
Kategoria

Bilety

20 zł normalny
13 zł ulgowy
1 zł młodzież ucząca się (do 26.r.ż.)

Lokalizacja

Aleje Marcinkowskiego 9
Poznań, 61-745 Poland