Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

Ratuszowy Wydział Kryminalny. Morderstwo na zamku? Wokół tajemniczej śmierci księżnej Ludgardy

W Poznaniu, u podnóża Góry Przemysła, znajduje się urokliwa uliczka, nazwana imieniem Ludgardy. Owa zbieżność w nomenklaturze nie jest przypadkowa, Ludgarda była bowiem małżonką Przemysła II (1257-1296). W dodatku, niezbyt typowo dla epoki, małżonką poślubioną z miłości. Niestety, w tej historii nie było szczęśliwego zakończenia, potwierdzenie znalazła za to znana prawda, wedle której miłość od nienawiści dzieli zaledwie jeden krok…
Tajemnicze okoliczności towarzyszące gwałtownej śmierci młodej księżnej, poprzedzonej długotrwałym konfliktem małżonków, stały się przyczyną domysłów i zarzewiem toczącej się przez wieki debaty. Zarówno współcześni Ludgardzie, jak i potomni, zadawali sobie pytanie: czy za zabójstwem księżnej stał jej małżonek, Przemysł?
Zapraszamy do wysłuchania opowieści o Ludgardzie i Przemyśle, podczas której wcielimy się w detektywów i postaramy się prześledzić sprawę tajemniczego mordu z XIII wieku, posiłkując się relacjami kronikarzy oraz naukowymi opracowaniami.
Prowadzenie: dr Michalina Janaszak

 

Ratuszowy Wydział Kryminalny – kontynuacja przerwanego przez pandemię i cieszącego się powodzeniem wśród odbiorców cyklu wykładów pracowników Ratusza – Muzeum Poznania, którego tematyka skupia się wokół zagadkowych wydarzeń i postaci z historii miasta, a także na sprawach kryminalnych z przeszłości, które wzbudzały emocje i zainteresowanie poznaniaków. Spotkania dedykowane są młodzieży oraz dorosłym.

DATA

12 maja
13:00
Kategoria

Bilety

Wstęp w ramach biletu na wystawę.

Zapisy

Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy do 10 maja pod adresem: edukacja.ratusz@mnp.art.pl

Koszt

Wstęp w cenie biletu 20 zł normalny/ 13 zł bilet ulgowy

Lokalizacja

Stary Rynek 1
61-768 Poznań, Poland