
Simulacrum. Bogna Rząd
3 czerwca 09:00 - 30 grudnia 16:00
Podobieństwo
Dwie wielkie damy: księżna Izabela z Flemingów Czartoryska i hrabina Izabela z Czartoryskich Działyńska. Babka i wnuczka, których niewątpliwą pasją było kolekcjonowanie. Kolekcjonowanie z myślą o zachowaniu i udostępnianiu dziedzictwa potomnym.
Życzeniem jest moim, aby te dzieła sztuki się nie rozproszyły i aby zbiór ten zachował się pełny i cały po wieczne czasy. Spodziewam się, że zbór powyższy ogółowi pożytek przyniesie, wywołując i podnosząc upodobania do sztuki i zmysł piękna; oglądanie tych zbiorów ma być dostępne dla każdego, pragnącego znaleźć tam źródło pomocnicze do badań naukowych i w zakresie sztuki.
Izabela Czartoryska
cytat za: Danuta Marek, „Ordynacja gołuchowska Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej (1830–1899)”, Poznań 1994, s. 4–5
Rysunki z albumu Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej, nr inw. Rysalb. 173
Pierwsza, w pałacu w Puławach, zgromadziła pokaźną kolekcję obrazów, przedmiotów sztuki i pamiątek. Dzięki jej staraniom powstało muzeum w Świątyni Sybilli w Puławach, które wraz ze zbiorami założonego przez nią w Puławach Domu Gotyckiego, stało się zaczątkiem obecnego Muzeum Czartoryskich w Krakowie. Druga, w zamku w Gołuchowie, zebrała kolekcję rzeźb, obrazów, ceramiki i grafik, stanowiących swego rodzaju księgę z zapisem historii ojczystej i europejskiej. Stały się one podwaliną dla zbiorów dzisiejszego Muzeum Zamku w Gołuchowie.
Pozór
Obu damom przypisywane jest autorstwo wyjątkowych albumów z rysunkami artystek-amatorek. Na co dzień znajdują się one w Bibliotece Polskiej w Paryżu, założonej w XIX wieku przez księcia Adama Jerzego Czartoryskiego – ojca Izabeli Działyńskiej. Od 1 czerwca będzie je można zobaczyć na wystawie „Simulacrum. Bogna Rząd” w Muzeum Zamku w Gołuchowie. A obok… kreacje, do powstania których Bognę Rząd – projektantkę ubiorów i kostiumów teatralnych, zainspirowały m.in. owe albumy. Prace artystki niepokoją, kwestionują, łudzą pozorami, ale także zapytują czym jest interpretacja, proces odtwarzania czy też wynikający z niego status kopii i oryginału.
Cała historia księżnej babci i księżniczki wnuczki była dla mnie czymś niezwykłym, jeżeli chodzi o podejście do pracy artystycznej. Mocna siła wyrazu, mam nadzieję, że zaistnieje na tej wystawie, siła kobiet – kolekcjonerek, niesamowitych osobowości.
Bogna Rząd
Kreacje stworzone przez Bognę Rząd, fot. Bogdan Rząd
Kurator
Paulina Vogt-Wawrzyniak
• 7.06.2025 (sobota), godzina 15:00 – oprowadzanie kuratorskie
• 7.06.2025 (sobota), godzina 16:00 – spotkanie z prof. Barbarą
, autorką książki „Podróże Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej w świetle korespondencji rodzinnej”• 19.07.2025 (sobota), godzina 15:00 – oprowadzanie kuratorskie
• 19.07.2025 (sobota), godzina 16:00 – spotkanie z dr Moniką Kuhnke, współautorką książki „Sztuka zagrabiona 2. Madonna znika pod szklanką kawy”
• 27.09.2025 (sobota), godzina 15:00 – oprowadzanie kuratorskie
• 27.09.2025 (sobota), godzina 16:00 – spotkanie z Katarzyną Bik, autorką książki „Najdroższa. O Portrecie Cecylii Gallerani Leonarda da Vinci”
• 4.10.2025 (wtorek), godzina 15:00 – oprowadzanie kuratorskie
• 4.10.2025 (wtorek), godzina 16:00 – spotkanie z Grażyną Hałasą, autorką książki „Gołuchowskie luoghi ritirati. Kolekcja rycin i rysunków Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej”
• 14.12.2025 (niedziela), godzina 12:00 – finisaż wystawy w 195. rocznicę urodzin Izabeli Działyńskiej