Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

„Wielkopolska 1939″. Wykład towarzyszący wystawie „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej. Silva rerum”

Lato 1939 było ostatnim akcentem pewnej epoki. Jesień przyniosła tragedię, która zmieniła wszystko. Jakie nastroje panowały tuż przed wybuchem II wojny światowej i jak wyglądał jej początek w naszym regionie i mieście?

„Wielkopolska 1939″ to wykład towarzyszący wystawie „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej. 𝘚𝘪𝘭𝘷𝘢 𝘳𝘦𝘳𝘶𝘮”. 𝘚𝘪𝘭𝘷𝘢 𝘳𝘦𝘳𝘶𝘮 to do tej pory największa ekspozycja sreber z FON w Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu.

Fundusz Obrony Narodowej utworzono na mocy dekretu Prezydenta RP z 9 kwietnia 1936 roku w celu pozyskania dodatkowych środków na dozbrojenie armii w obliczu zagrożenia ze strony hitlerowskich Niemiec.

𝘚𝘪𝘭𝘷𝘢 𝘳𝘦𝘳𝘶𝘮, czyli dosłownie „las rzeczy”, to prezentacja bogactwa i różnorodności przedmiotów przekazanych przez Naród, składających się na srebrny skarb FON. Tytułowy „las rzeczy” tworzą artystyczne i użytkowe przedmioty ze srebra, które tylko zrządzeniem historii przetrwały do naszych czasów – miały wszak być przetopione – by opowiedzieć o brutalnie przerwanej epoce oraz ludziach, którzy ją współtworzyli.

Prowadzenie wykładu: dr Piotr Grzelczak

DATA

17 września, 2023
12:00 - 14:00

Bilety

Wstęp w cenie biletu na wystawę: 7 zł normalny i 5 zł ulgowy