Loading Events
  • This event has passed.

Wycinamy szablony – malujemy koszulki – warsztaty z Patyczakiem

Wykonywanie nadruków za pomocą szablonu i farby akrylowej to technika niedroga i prosta, wręcz domowa – a przy tym niezwykle efektowna. Można ją wykorzystać do naniesienia grafiki na koszulkę czy płócienną torbę, lub też za jej pomocą wykonać plakat lub ozdobić ścianę. Od lat używana jest w sztuce, a obecnie wpisuje się w pozytywny trend „zero waste”.
Pokażemy różne możliwości w dziedzinie narzędzi, materiałów i technik. Ale główną częścią spotkania będzie oczywiście praktyka. Dla każdego przygotowany jest pełny zestaw do wykonania od podstaw własnej grafiki. Na każdym etapie tworzenia – od projektu, poprzez wycinanie szablonu, aż do wykonania nadruku – prowadzący służy radą i pomocą. Jeśli pojawią się dzieci, które nie są jeszcze gotowe do wycinania szablonów nożykiem – naniosą farby pędzlem lub otrzymają specjalne pastele do tkanin.

Efektem spotkania będzie podstawowe, ale w miarę możliwości wszechstronne przygotowanie do rozpoczęcia własnej przygody z szablonem – oraz do samodzielnych poszukiwań i eksperymentów, bo o to przecież chodzi!

ZACHĘCAMY DO PRZYNIESIENIA WŁASNYCH KOSZULEK LUB TOREB PŁÓCIENNYCH!

Prowadzenie: Grzegorz Kmita–Patyczak – Od lat 80-tych związany z artystycznym undergroundem i kulturą alternatywną jako jeden z pierwszych w Poznaniu twórców graffiti oraz muzyk punk-rockowy, założyciel zespołu Brudne Dzieci Sida. Wydał własnym sumptem fanzin „Nie daj się złapać” wykonany w formule hand-made. Współautor – z historyczką Ewą Chabros – albumu „Graffiti w PRL”. Twórca Oficyny Agrafka – działającej w warunkach polowych oraz w internecie manufaktury niskonakładowych serii koszulek wykonywanych techniką szablonu i sitodruku.
Warsztaty z wycinania i odbijania szablonów prowadził m.in. w CK Zamek, ośrodku Klanza, na wildeckim Festiwalu Żupańskiego oraz na innych imprezach – od szkolnego festynu, przez spotkania w muzeach i galeriach, po punkowe festiwale. Współpracuje z poznańskim centrum zero-waste Po-Dzielnia, podkreślając swój ekologiczny światopogląd, w który wpisuje się też zamiłowanie do roweru i biegów terenowych. Działa w poznańskiej grupie światowej sieci Urban Sketchers, propagując rozwijanie twórczych pasji w przestrzeni miejskiej.

Wydarzenie towarzyszy najnowszej wystawie czasowej Ultraawangarda. Koło Klipsa i poznański underground lat 80. XX wieku.

Bilety

Do udziału w warsztatach upoważnia zakup biletu do muzeum. Dnia 18 maja (podczas Nocy Muzeów) bilet kosztuje 2 zł

Lokalizacja

Aleje Marcinkowskiego 9
Poznań, 61-745 Poland