- To wydarzenie minęło.
Wykład prof. Beaty Halickiej „Granica na Odrze i Nysie Łużyckiej. Historia, pamięć, codzienność na polsko-niemieckim pograniczu”
Wykład prof. Beaty Halickiej „Granica na Odrze i Nysie Łużyckiej. Historia, pamięć, codzienność na polsko-niemieckim pograniczu”
Granica na Odrze i Nysie Łużyckiej została ustalona decyzją ludzi, którzy wyznaczali nowe granice na powojennej mapie Europy. Stała się ona symbolem nowego zimnowojennego porządku na kontynencie, a także paradoksem szczelnie zamkniętej granicy pomiędzy dwoma „zaprzyjaźnionymi” krajami bloku wschodniego. W kolejnych dziesięcioleciach następowało stopniowe jej otwieranie, w którym znaczącą cezurą był rok 1990. Równocześnie postępował trudny proces polsko-niemieckiego pojednania i normalizacja stosunków pomiędzy oboma państwami. W wykładzie zaprezentowane zostanie tło historyczne tych wydarzeń, różnice w pamięci zbiorowej poszczególnych grup, a także proces budowania relacji dobrosąsiedzkich w ostatnich trzech dekadach. W podsumowaniu podejmę próbę odpowiedzi na pytanie, czy dziś nad Odrą i Nysą Łużycką mamy do czynienia z pograniczem zintegrowanym?
prof. dr hab. Beata Halicka, historyczka i kulturoznawczyni na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tytuł profesora otrzymała w 2022 roku. W latach 2005-2013 związana była Europejskim Uniwersytetem Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Jest autorką ośmiu książek i licznych artykułów. Jej zainteresowania naukowe to: problemy nacjonalizmu i przymusowych migracji w Europie, stosunki polsko‑niemieckie, kwestie tożsamości w regionach przygranicznych, a także kultura i polityka pamięci. Za książkę pt. Polski Dziki Zachód. Przymusowe migracje i kulturowe oswajanie Nadodrza 1945–48 otrzymała Nagrodę Identitias 2016 w kategorii najlepsza książka historyczna roku.
Do udziału w wydarzeniach upoważnia bilet wstępu na wystawę:
normalny: 20 zł
ulgowy: 13 zł
Kup bilet online:
https://tobilet.pl/wystawa-o-dzieleniu-muzeum-narodowe-w-poznaniu.html