Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

„Co kupiono za FON?”. Wykład towarzyszący wystawie „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej. Silva rerum”

Armia polska dzielnie stawiała opór najeźdźcy, który uderzył z ogromną siłą. Dzięki ofiarności obywateli udało się w 1939 roku dozbroić siły obronne Rzeczpospolitej. Co udało się kupić i czym walczyli żołnierze września w obronie ojczyzny dowiedzą się Państwo podczas wykładu. Prowadzenie: Witold Rogowski, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości – Muzeum Uzbrojenia

„Co kupiono za FON?” to wykład towarzyszący wystawie „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej. 𝘚𝘪𝘭𝘷𝘢 𝘳𝘦𝘳𝘶𝘮”. 𝘚𝘪𝘭𝘷𝘢 𝘳𝘦𝘳𝘶𝘮 to do tej pory największa ekspozycja sreber z FON w Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu.

Fundusz Obrony Narodowej utworzono na mocy dekretu Prezydenta RP z 9 kwietnia 1936 roku w celu pozyskania dodatkowych środków na dozbrojenie armii w obliczu zagrożenia ze strony hitlerowskich Niemiec.

𝘚𝘪𝘭𝘷𝘢 𝘳𝘦𝘳𝘶𝘮, czyli dosłownie „las rzeczy”, to prezentacja bogactwa i różnorodności przedmiotów przekazanych przez Naród, składających się na srebrny skarb FON. Tytułowy „las rzeczy” tworzą artystyczne i użytkowe przedmioty ze srebra, które tylko zrządzeniem historii przetrwały do naszych czasów – miały wszak być przetopione – by opowiedzieć o brutalnie przerwanej epoce oraz ludziach, którzy ją współtworzyli.

DATA

22 października, 2023
12:00 - 13:00

Bilety

Wstęp w cenie biletu na wystawę: 7 zł normalny i 5 zł ulgowy