![Loading Events](https://mnp.art.pl/wp-content/plugins/the-events-calendar/src/resources/images/tribe-loading.gif)
- This event has passed.
wykład | W GABINECIE PROFESORA. KADRA UNIWERSYTETU POZNAŃSKIEGO W LATACH 1919-2024
Podczas wykładu omówiona zostanie stosunkowo nieliczna, ale wyraźnie zarysowana grupa społeczno-zawodowa jaką byli i są profesorowie uniwersyteccy. Prezentacji dokona wybitny historyk i miłośnik wspinaczek wysokogórskich prof. Tomasz Schramm. Pierwszy Polak, który zdobył Górę Newtona na Spitsbergenie i Monte San Valentin w Patagonii. Prelegent wywodzi się z wielopokoleniowej rodziny profesorskiej, której korzenie sięgają początków XX stulecia, a więc czasów pierwszej kadry Uniwersytetu Poznańskiego. Jest wnukiem profesorów ekonomii i historii gospodarczej na Uniwersytecie Poznańskim Wiktora Franciszka Schramma i Jana Rutkowskiego, synem profesora biologii na UAM i taternika Ryszarda Wiktora Schramma. Blaski i cienie życia profesorskiego zna zatem, nie tylko z własnych doświadczeń, ale i z relacji ustnych, które skrzętnie archiwizuje i opracowuje. Szeroki przedział czasowy wystąpienia obejmuje 105 lat imponującej ciągłości działalności profesorskiej rodu Schrammów na poznańskiej uczelni.
Po wykładzie zaplanowano oprowadzanie kuratorskie po wystawie “Sto 5”.
Data: 17 października
Godzina: 17:00
Miejsce: Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu, Góra Przemysła 1
Bilety: wstęp wolny
Prowadzenie: prof. dr hab. Tomasz Schramm
Prof. dr hab. Tomasz Schramm specjalizuje się w najnowszej historii Polski i Europy. Był prodziekanem Wydziału Historycznego UAM (1990–1996), wicedyrektorem Instytutu Historii UAM (1984 –1987, 1996–2008), a także konsulem honorowym Republiki Francuskiej.
Jest autorem licznych publikacji, w tym kilku monografii, m.in.: „Wygrać Polskę: 1914–1918”, „Historia powszechna – wiek XX”, „Tożsamość Europy a chrześcijaństwo”, współautorem historii Uniwersytetu Poznańskiego w czasach Polski Ludowej – „Instytut Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu 1956-2006”, redaktorem „Pocztu rektorów. Almae Matris Posnaniensis”. Został wyróżniony tytułami profesora honorowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i doktora honoris causa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, a także Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.