Spotkanie z dziennikarzami. Plany Muzeum Narodowego w Poznaniu i jego oddziałów na rok 2024.

Spotkanie z dziennikarzami. Plany Muzeum Narodowego w Poznaniu i jego oddziałów na rok 2024.

Dnia 12 stycznia 2024 roku w Sali Spotkań w Ratuszu – Muzeum Poznania odbyło się spotkanie z dziennikarzami poświęcone planom Muzeum Narodowego w Poznaniu i jego oddziałów na rok 2024.

Już od stycznia czekają na naszych widzów liczne wydarzenia związane z Galerią Sztuki Europejskiej. To jedyne miejsce w Polsce, w którym spotykają się obrazy takich artystów jak Claude Monet, Sofonisba Anguissola czy Francisco de Zurbarán. Od stycznia do czerwca będziemy zapraszać na tematyczne spacery, wykłady, oprowadzania, panele dyskusyjne ze specjalistami nie tylko z Polski, ale także z wiodących europejskich muzeów.

Bardzo ważnym punktem w naszym kalendarzu będzie otwarcie Ratusza Muzeum Poznania w marcu. Udostępnimy gotyckie piwnice i parter. Otwarciu chcemy nadać formę święta, na które już dziś serdecznie zapraszamy.

W kwietniu zaprosimy Was do odnowionych przestrzeni recepcji, kas i sklepu i a także do nowo otwartej muzealnej kawiarni. W kwietniu rozpocznie się także wystawa czasowa Ultraawangarda. Koło Klipsa i poznański underground lat 80. XX wieku. Potrwa do lipca.

Po trwającym gruntownym remoncie od lipca ponownie będą czynne Galeria Sztuki Polskiej od końca XVIII w. do 1945 r. i Galeria Sztuki Współczesnej. Szczególną uwagę zwrócimy ponownie na twórczość Jacka Malczewskiego. Zachętą będą wideoarty Lecha Majewskiego. Słynny na całym świecie artysta przygotowuje je właśnie na zamówienie MNP. Wideoarty już w drugiej połowie roku będą prezentowane w sąsiedztwie obrazów Jacka Malczewskiego.

Przygotowujemy się także do wystawy czasowej Ulec złudzeniu? Historia domniemanego obrazu Józefa Pankiewicza, której rozpoczęcie planowane jest na listopad. W listopadzie w Muzeum Narodowym w Poznaniu odbędzie się także Konferencja Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Na tym nie koniec naszych projektów i planów. Zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej i mediów społecznościowych.