Przekazanie kapliczki i rzeźby Chrystusa do zbiorów Muzeum Etnograficznego w Poznaniu

Przekazanie kapliczki i rzeźby Chrystusa do zbiorów Muzeum Etnograficznego w Poznaniu

W 1847 roku Kazimierz Adamski, gospodarz z Krajkowa postawił przed swoim domem kapliczkę. W jej wnętrzu umieszczona była figura Chrystusa Frasobliwego, ikonograficzny typ wizerunku przedstawiający Jezusa medytującego, w archetypicznym geście smutku i zadumy. Pozbawiona cech boskich postać Jezusa Chrystusa-człowieka, zmęczonego, który przycupnął na murku, by odpocząć i zamyślił się, przez ponad wiek strzegła gospodarstwa na kraju wsi i dodawała otuchy podróżnym.

Państwo Izabela i Robert Mrozowie, obecni właściciele działki i kapliczki w Krajkowie postanowili przekazać ten obiekt do zbiorów naszego Muzeum w darze. Bardzo dziękujemy!
Równocześnie postanowili, że miejsce po dawnej kapliczce nie pozostanie puste. Już niedługo, dokładnie w tym samym miejscu, ponownie pojawi się kapliczka. Nowa, lecz wzorowana na starej. I ponownie przycupnie w niej zafrasowany Jezus, bowiem, nowa figura Chrystusa Frasobliwego, do tej właśnie kapliczki, powstaje już w lubońskiej pracowni. Wyłania się ona spod dłuta Romana Czeskiego, rzeźbiarza i malarza o niezwykle bogatym dorobku artystycznym. Artysta ten tworzy liczne dzieła własne, a także często pochyla się nad dziełami innych, niejednokrotnie anonimowych (bo zapomnianych już) mistrzów z dawno minionych czasów, Odnawia je i przywraca im dawną świetność.
W sobotę, 7. października odbyła się uroczystość poświęcenia nowej kapliczki. Stanęła ona w miejscu dawnej, przy drodze biegnącej przez Krajkowo – urokliwą i spokojną nadwarciańską wieś, nieopodal Mosiny. To wydarzenie zbudowało dalszy ciąg tej niezwykłej i wielowiekowej historii.

 

Kapliczka, XIX w., Krajkowo, MNP E 8946/1-2