„W tym szaleństwie jest metoda. Niezwykłe dzieło Władysława Zamoyskiego” wystawa plenerowa w Muzeum Pałacu w Rogalinie
Co łączy pałac w Rogalinie z zamkiem w Kórniku, oprócz niewielkiego dystansu dzielącego te dwa ważne miejsca na mapie Wielkopolski? Związków jest wiele, poczynając od więzi rodzinnych łączących Raczyńskich i Działyńskich, przez bibliofilskie zainteresowania i działalność wydawniczą dwóch wybitnych Wielkopolan – Edwarda Raczyńskiego i Tytusa Działyńskiego, po związki Róży Edwardowej Raczyńskiej z Rogalina i Władysława Zamoyskiego z Kórnika – z Zakopanem. Ostatnio połączyło je coś jeszcze – obecność na Szlaku Pracy Organicznej. Jest to inicjatywa kulturalna Samorządu Województwa Wielkopolskiego, mająca na celu przybliżenie szerszej publiczności idei pracy organicznej i pracy u podstaw, której pionierami byli wielcy Wielkopolanie aktywni w XIX i na początku XX wieku, a wśród nich Raczyńscy z Rogalina oraz Działyńscy i Zamoyscy z Kórnika.
Z racji tych związków pod koniec roku 2024, którego patronem jest Władysław hr. Zamoyski, w Rogalinie prezentowana jest wystawa opowiadająca o niezwykłym życiu hrabiego z Kórnika – podróżnika, wizjonera i gorącego patrioty. Równo 100 lat temu, w 1924 roku, powołał Fundację Zakłady Kórnickie ofiarując narodowi polskiemu cały swój majątek. Podobnie wiele lat później, w 1991 roku, postąpił Edward Bernard hr. Raczyński z Rogalina, przekazując swoim rodakom pałac, zbiór cennych pamiątek rodzinnych oraz wyśmienitą kolekcję malarstwa.
Serdecznie zapraszamy do Rogalina!
Wystawę plenerową o Władysławie Zamoyskim można oglądać na placu przy Powozowni od 17.12.2024 do 31.03.2025. Wstęp wolny.