Przejdź do głównej treści

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Close
A A A
Oddziały

Muzeum Instrumentów Muzycznych

Otwarte dzisiaj

10:00
16:00
6 czerwca
Godziny otwarcia

Godziny otwarcia

Pn zamknięte
Wt 10:00-16:00
Śr 10:00-16:00
Czw zamknięte
Pt 10:00-20:00
Sb 10:00-17:00
Nd 10:00-17:00

 

Bilety na ekspozycje można kupić najpóźniej 30 minut przed zamknięciem.

Dojazd
Kontakt

Kontakt

Stary Rynek 45, 61-772 Poznań
Oddziały

Muzeum Instrumentów Muzycznych

Bilety
Bilety
normalny
15 zł
ulgowy
10 zł
dzieci i młodzież ucząca się / 7-26 lat
1 zł
wtorek
wstęp wolny

Zapraszamy na spacer wirtualny:

W 2020 Muzeum Narodowe w Poznaniu otrzymało od Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu środki, z programu Kultura Dostępna  umożliwiające realizację spacerów wirtualnych po Galerii Malarstwa i Rzeźby Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz po Muzeum Instrumentów Muzycznych, będącego oddziałem MNP.
W tym trudnym czasie, kiedy nasze muzea są zamknięte cieszymy się, że możemy choć część naszych bogatych zbiorów zaprezentować  w formie wirtualnej.

Zapraszamy do obejrzenia naszych filmów o Muzeum Instrumentów Muzycznych z kampanii „Do zobaczenia w muzeum”.

Układ i aranżacja nowej ekspozycji Muzeum Instrumentów Muzycznych wyrosły z idei ukazania instrumentów muzycznych poprzez kontekst epoki, zespołu, miejsca i tradycji.  Zwiedzając ekspozycje Muzeum, wyruszamy w podróż przez wieki, miejsca, zjawiska, kultury.

Każda z 16 galerii odsyła widza do jakiegoś obszaru lub zjawiska, które jest jej przewodnią problematyką. Obok głównego tematu często w danej galerii pojawiają się dodatkowe konteksty lub dopełnienia. Dwie pierwsze kondygnacje prowadzą zwiedzającego przez wybrane zagadnienia z historii artystycznej muzyki europejskiej. Parter ekspozycji obejmuje okres od późnego średniowiecza do końca XVIII wieku. Wybrane zagadnienia z historii muzyki zarówno ogólnoeuropejskiej, jak również polskiej czy lokalnie poznańskiej, przedstawiają świat rodzącej się świeckiej muzyki instrumentalnej oraz dominującą w okresie baroku przestrzeń sakralnej muzyki wokalno-instrumentalnej. Pierwsze piętro ekspozycji prowadzi widza przez przemijający w XVIII w. czas muzyki dworskiej, podążając w dalszej jego części do sal koncertowych, słynnych wirtuozów, muzyki kameralnej, salonowej aż do awangardowej muzyki wieku XX. Drugie piętro z kolei przybliża tradycje muzyczne różnych kultur świata. Odkrywa bogactwo form instrumentów oraz ich funkcji w danej kulturze. Przedstawia niezwykłą różnorodność sposobów muzykowania – od najprostszych prekolumbijskich grzechotek i gwizdków po bardzo złożoną dźwiękowo i strukturalnie muzykę indyjską.

Ekspozycja Muzeum Instrumentów Muzycznych podzielona została na 16 galerii:

na parterze:
1.Muzyka późnego średniowiecza – Alta e Bassa Musica
2.Czas renesansowego muzykowania – Epoka Konsortów
3.Epoka baroku –  muzyka polichóralna – Cori Spezzati
4.Muzyka sakralna XVIII w. – Kapela Jasnogórska Capella Claromontana
5.Muzyka sakralna i świecka XVIII w. Collegium Musicorum Posnaniensis

na I piętrze:
6.Francuska muzyka dworska XVIII w.
7.Muzyka II poł XVIII w.
8.Muzyka Symfoniczna XIX w.
9.Muzyka Kameralna XIX w.
10. Awangarda XX w.
11. Muzyka fortepianowa XIX w.

na II piętrze:
12. Instrumenty z rejonu Morza Czarnego
13. Polskie instrumenty ludowe
14. Muzyka Orientu –  instrumenty z Indii, Iranu, Mongolii i Kazachstanu
15. Muzyka Orientu – instrumenty z Chin, Wietnamu i Birmy, Korei Płd. i Japonii
16. Instrumenty z terenów Ameryki Południowej  i Afryki

Przewodnik multimedialny po ekspozycji można wypożyczyć bez dodatkowych opłat (podstawą do wydania przewodnika jest bilet wstępu do Muzeum).
Oprócz ogólnych informacji o obiektach, znajdują się w nim przykłady dźwiękowe, zdjęcia detali oraz rozszerzone opisy obiektów.

*Z uwagi na bariery architektoniczne w zabytkowym budynku Muzeum, przygotowaliśmy tańszy bilet pozwalający na zwiedzanie części ekspozycji prezentowanej na parterze Muzeum. 

Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu jest jedyną tego typu placówką w Polsce i jedną z nielicznych w Europie.

Twórcą muzeum był Zdzisław Szulc (kupiec, tenisista, kolekcjoner, uczestnik powstania wielkopolskiego), który na przełomie lat 1945/46 przekazał swoich 80 obiektów Muzeum Wielkopolskiemu, inicjując w ten sposób nowy rozdział w dziejach polskiej kultury muzycznej. Ich wyznacznikiem jest m. in. najstarsza tradycja Koncertów Sylwestrowych w Polsce (od 1949), otwarcie stałej ekspozycji na Starym Rynku w Poznaniu (1952), opisanie dziejów polskich skrzypiec (wystawa Skrzypce w Polsce, 1952 i Słownik lutników polskich, 1954), współudział w powołaniu Stowarzyszenia Polskich Artystów Lutników w Warszawie (1954) czy udział w przygotowaniu pierwszego na świecie Międzynarodowego Konkursu Lutniczego im. H. Wieniawskiego (od roku 1957).

Następca, Włodzimierz Kamiński (1959 – 91, prezes Związek Polskich Artystów Lutników, długoletni juror konkursów lutniczych i skrzypcowych im. H. Wieniawskiego; budowniczy skrzypiec i viol da gamba) umocnił i rozwinął zakres działań Muzeum Instrumentów, przyczyniając się także do powstania szkolnictwa lutniczego w Polsce (obecnie Poznańska Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna i Akademia Muzyczna w Poznaniu). Jako pionier organizował w sposób nowoczesny podległą sobie placówkę, która nieustannie powiększała swoje zbiory o cenne eksponaty oraz powierzchnię wystawienniczą i magazynową. W ten sposób muzeum dołączyło do grona liczących się w Europie tego typu ośrodków.

Dzięki działalności Jacka Podbielskiego, kolejnego kustosza (lata 1991- 97), muzeum zaczęło funkcjonować w muzycznej panoramie Poznania także jako ośrodek popularyzacji muzyki dawnej poprzez cykle koncertów oraz pionierskie rejestracje dźwiękowe z udziałem czołowych wykonawców muzyki barokowej, w których wykorzystano m.in. instrumenty z kolekcji muzealnej.

Również z jego inicjatywy muzeum było współorganizatorem pięciu edycji Międzynarodowych Festiwali Celtyckich.

Tak ukształtowana placówka gromadzi obecnie 2,5 tys. zabytków z różnych epok i wszystkich kontynentów, które tworzą 4 działy:

  • Europejskich instrumentów profesjonalnych
  • Europejskich instrumentów ludowych
  • Instrumentów pozaeuropejskich
  • Muzykaliów

W 2001 roku Muzeum wydało pierwszą polską publikację poświęconą mistrzowi z Cremony pt. Genius Stradivari.

Zbiory muzealne i biblioteczne (ok. 4000 voluminów) stanowią podstawę badań instrumentologów polskich i zagranicznych oraz studentów muzykologii czy akademii muzycznych.

W poznańskim Muzeum Instrumentów działa jedyna w kraju Pracownia Konserwacji Instrumentów Muzycznych (od 1946 r.), w której przywracana jest dawna świetność obiektom. Powstają tutaj również kopie i rekonstrukcje instrumentów archeologicznych czy historycznych.

Regulaminy 

Przed wizytą prosimy o zapoznanie się z obowiązującymi regulaminami korzystania z przestrzeni Muzeum:


Dni świąteczne w Muzeum Instrumentów Muzycznych:

1 stycznia, Wielki Piątek, Wielka Sobota, Niedziela Wielkanocna, Poniedziałek Wielkanocny, Boże Ciało, 1 listopada, 24 grudnia, 25 grudnia, 26 grudnia, 31 grudnia – oddział jest nieczynny
6 stycznia, 1 maja, 3 maja, pierwszy dzień Zielonych Świątek, 15 sierpnia, 11 listopada – obowiązują niedzielne godziny otwarcia

31 grudnia – Muzeum jest otwarte tylko dla uczestników Koncertu Sylwestrowego

KUP BILET ONLINE NA TOBILET.PL

Zapraszamy do zapoznania się z: