Przejdź do głównej treści

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Close
A A A
Oddziały

Muzeum Instrumentów Muzycznych

Otwarte dzisiaj

nieczynne
21 sierpnia
Godziny otwarcia

Godziny otwarcia

Pn nieczynne
Wt nieczynne
Śr nieczynne
Czw nieczynne
Pt nieczynne
Sb nieczynne
Nd nieczynne

Muzeum jest niedostępne dla zwiedzajacych do odwołania.

Dojazd
Kontakt

Kontakt

Stary Rynek 45, 61-772 Poznań
Oddziały

Muzeum Instrumentów Muzycznych

Pragniemy poinformować, że Muzeum Instrumentów Muzycznych powraca na kulturalną mapę Poznania. Zapraszamy już od 14 września 2019 roku.

 

Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu jest jedyną tego typu placówką w Polsce i jedną z nielicznych w Europie.

Twórcą muzeum był Zdzisław Szulc (kupiec, tenisista, kolekcjoner, uczestnik powstania wielkopolskiego), który na przełomie lat 1945/46 przekazał swoich 80 obiektów Muzeum Wielkopolskiemu, inicjując w ten sposób nowy rozdział w dziejach polskiej kultury muzycznej. Ich wyznacznikiem jest m. in. najstarsza tradycja Koncertów Sylwestrowych w Polsce (od 1949), otwarcie stałej ekspozycji na Starym Rynku w Poznaniu (1952), opisanie dziejów polskich skrzypiec (wystawa Skrzypce w Polsce, 1952 i Słownik lutników polskich, 1954), współudział w powołaniu Stowarzyszenia Polskich Artystów Lutników w Warszawie (1954) czy udział w przygotowaniu pierwszego na świecie Międzynarodowego Konkursu Lutniczego im. H. Wieniawskiego (od roku 1957).

Następca, Włodzimierz Kamiński (1959 – 91, prezes Związek Polskich Artystów Lutników, długoletni juror konkursów lutniczych i skrzypcowych im. H. Wieniawskiego; budowniczy skrzypiec i viol da gamba) umocnił i rozwinął zakres działań Muzeum Instrumentów, przyczyniając się także do powstania szkolnictwa lutniczego w Polsce (obecnie Poznańska Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna i Akademia Muzyczna w Poznaniu). Jako pionier organizował w sposób nowoczesny podległą sobie placówkę, która nieustannie powiększała swoje zbiory o cenne eksponaty oraz powierzchnię wystawienniczą i magazynową. W ten sposób muzeum dołączyło do grona liczących się w Europie tego typu ośrodków.

Dzięki działalności Jacka Podbielskiego, kolejnego kustosza (lata 1991- 97), muzeum zaczęło funkcjonować w muzycznej panoramie Poznania także jako ośrodek popularyzacji muzyki dawnej poprzez cykle koncertów oraz pionierskie rejestracje dźwiękowe z udziałem czołowych wykonawców muzyki barokowej, w których wykorzystano m.in. instrumenty z kolekcji muzealnej.

Również z jego inicjatywy muzeum było współorganizatorem pięciu edycji Międzynarodowych Festiwali Celtyckich.

Tak ukształtowana placówka gromadzi obecnie 2,5 tys. zabytków z różnych epok i wszystkich kontynentów, które tworzą 4 działy:

  • Europejskich instrumentów profesjonalnych
  • Europejskich instrumentów ludowych
  • Instrumentów pozaeuropejskich
  • Muzykaliów

W 2001 roku Muzeum wydało pierwszą polską publikację poświęconą mistrzowi z Cremony pt. Genius Stradivari.

Zbiory muzealne i biblioteczne (ok. 4000 voluminów) stanowią podstawę badań instrumentologów polskich i zagranicznych oraz studentów muzykologii czy akademii muzycznych.

W poznańskim Muzeum Instrumentów działa jedyna w kraju Pracownia Konserwacji Instrumentów Muzycznych (od 1946 r.), w której przywracana jest dawna świetność obiektom. Powstają tutaj również kopie i rekonstrukcje instrumentów archeologicznych czy historycznych.