Przejdź do głównej treści

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Close
A A A
Wydarzenia i wystawy

KENYA HARA. Japońskie projektowanie graficzne

Data

25 marca
30 lipca

Projekt aranżacji wystawy
Kenya Hara

Kuratorka wystawy
Anna Grabowska-Konwent

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Organizatorzy


Patronat honorowy


Ambasada Japonii

Kontakt

Kontakt

Muzeum Narodowe w Poznaniu
Al. Marcinkowskiego 9, 61-745 Poznań
Wydarzenia i wystawy

KENYA HARA. Japońskie projektowanie graficzne

Bilety
Bilety
normalny
25 zł
ulgowy
15 zł
normalny - galeria stała przy zakupie biletu na wystawę czasową
14 zł
ulgowy - galeria stała przy zakupie biletu na wystawę czasową
9,1 zł

Laureat Nagrody im. Jana Lenicy 2020

To pierwsza w Polsce autorska wystawa jednego z najbardziej uznanych na świecie japońskich projektantów – Kenya Hary. Od 1993 r. związany jest z Nippon Design Center, w ramach którego prowadzi własne studio/think-tank Hara Design Institute. Jest twórcą wielu międzynarodowych wystaw, dyrektorem kreatywnym firmy MUJI, autorem książek łączących design z filozofią życia. Traktując design jako uniwersalną mądrość zgromadzoną w społeczeństwie, planuje i realizuje różne projekty oparte na komunikacji.

Nagroda im. Jana Lenicy w postaci wystawy przyznawana jest przez Muzeum Narodowe w Poznaniu od 2002 r. wybitnym projektantom z całego świata za szczególne osiągnięcia w dziedzinie sztuki plakatu i projektowania. Na wystawie eksponowane są wybrane przez artystę plakaty oraz inne realizacje wydawnicze opracowane od początku lat 90. XX w. aż do dziś, wśród nich projekty przygotowane specjalnie na wystawę w Poznaniu. Dziełem samym w sobie jest już projekt wystawy autorstwa Hary.

Japońska aranżacja

Na ekspozycji przedstawione są wybrane przez artystę plakaty oraz książki, które stanowią trzon, wśród nich projekty przygotowane specjalnie na wystawę w Poznaniu. Towarzyszą im inne realizacje wydawnicze, tj. magazyny reklamowe oraz czasopisma, projektowane od początku jego aktywności zawodowej. W niemal wszystkich pracach autor przywiązuje ogromną wagę do tradycji kulturowej swojego kraju, którą umiejętnie transponuje na nowoczesny język plakatu i inne dziedziny projektowania. Pokazywane są również projekty reklamowe oraz identyfikacje wizualne dla firmy MUJI, a także przykłady opakowań dla innych japońskich firm. Prezentowana jest także autorska wystawa „Neo Prrehistoria 100 Verbi” (Neo-Prehistory 100 Verb) przygotowana wspólnie z Andreą Branzim na XXI Międzynarodowe Triennale w Mediolanie w 2016 r. Poznamy również najnowszy projekt Hary „High Resolution Tour” związany z turystyką, rozpatrywaną z indywidualnej perspektywy, gdzie autor – odwołując się do osobistych doświadczeń – poszukuje szerszego spojrzenia na bogate dziedzictwo i przyszłość własnego kraju.

Prace na wystawie zostały opatrzone komentarzami autora. Szczególnie ważny element stanowią oryginalne szkice projektowe Hary, dające możliwość spojrzenia na pracę projektanta od strony warsztatowej.

 

Zapraszamy do zapoznania się z wydarzeniami towarzyszącymi wystawie i zwiastunem:


 

 


Kenya Hara, fot. Takashi Sekiguchi

Nota biograficzna Kenya Hary

Prace na wystawie

Mecenas Muzeum Narodowego w Poznaniu:

 

Patron wystawy:

 

Partnerzy wystawy:


 

Patroni medialni:

              

 

           

 

 

 

Wydarzenia i wystawy