Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

KENYA HARA. Japońskie projektowanie graficzne

OSTATNIE DNI WYSTAWY!!!

– czwartek 27 lipca 10.00 -18.00, o godz. 16.00 oprowadzanie kuratorskie Anny Grabowskiej-Konwent
– piątek 28 lipca 10.00 – 20.00
– sobota 29 lipca 10.00 – 20.00,  o 13.00  oprowadzanie kuratorskie Anny Grabowskiej-Konwent
– niedziela 30 lipca 10.00 – 17.00,  o 12.00  oprowadzanie kuratorskie Anny Grabowskiej-Konwent

 

 

Laureat Nagrody im. Jana Lenicy 2020

To pierwsza w Polsce autorska wystawa jednego z najbardziej uznanych na świecie japońskich projektantów – Kenya Hary. Od 1993 r. związany jest z Nippon Design Center, w ramach którego prowadzi własne studio/think-tank Hara Design Institute. Jest twórcą wielu międzynarodowych wystaw, dyrektorem kreatywnym firmy MUJI, autorem książek łączących design z filozofią życia. Traktując design jako uniwersalną mądrość zgromadzoną w społeczeństwie, planuje i realizuje różne projekty oparte na komunikacji.

Nagroda im. Jana Lenicy w postaci wystawy przyznawana jest przez Muzeum Narodowe w Poznaniu od 2002 r. wybitnym projektantom z całego świata za szczególne osiągnięcia w dziedzinie sztuki plakatu i projektowania. Na wystawie eksponowane są wybrane przez artystę plakaty oraz inne realizacje wydawnicze opracowane od początku lat 90. XX w. aż do dziś, wśród nich projekty przygotowane specjalnie na wystawę w Poznaniu. Dziełem samym w sobie jest już projekt wystawy autorstwa Hary.

Japońska aranżacja

Na ekspozycji przedstawione są wybrane przez artystę plakaty oraz książki, które stanowią trzon, wśród nich projekty przygotowane specjalnie na wystawę w Poznaniu. Towarzyszą im inne realizacje wydawnicze, tj. magazyny reklamowe oraz czasopisma, projektowane od początku jego aktywności zawodowej. W niemal wszystkich pracach autor przywiązuje ogromną wagę do tradycji kulturowej swojego kraju, którą umiejętnie transponuje na nowoczesny język plakatu i inne dziedziny projektowania. Pokazywane są również projekty reklamowe oraz identyfikacje wizualne dla firmy MUJI, a także przykłady opakowań dla innych japońskich firm. Prezentowana jest także autorska wystawa „Neo Prrehistoria 100 Verbi” (Neo-Prehistory 100 Verb) przygotowana wspólnie z Andreą Branzim na XXI Międzynarodowe Triennale w Mediolanie w 2016 r. Poznamy również najnowszy projekt Hary „High Resolution Tour” związany z turystyką, rozpatrywaną z indywidualnej perspektywy, gdzie autor – odwołując się do osobistych doświadczeń – poszukuje szerszego spojrzenia na bogate dziedzictwo i przyszłość własnego kraju.

Prace na wystawie zostały opatrzone komentarzami autora. Szczególnie ważny element stanowią oryginalne szkice projektowe Hary, dające możliwość spojrzenia na pracę projektanta od strony warsztatowej.

 

Projekt aranżacji wystawy: Kenya Hara

Kuratorka wystawy: Anna Grabowska-Konwent

 

Zapraszamy do zapoznania się z wydarzeniami towarzyszącymi wystawie, przedprzewodnikiem i zwiastunem:


PROGRAM WYDARZEŃ TOWARZYSZACYCH WYSTAWIE

Przedprzewodnik

 


Kenya Hara, fot. Takashi Sekiguchi

 

Nota biograficzna Kenya Hary

Prace na wystawie

 

 

Patronat honorowy


Ambasada Japonii

 

Mecenas Muzeum Narodowego w Poznaniu:

 

 

 

Patron wystawy:

Partnerzy wystawy: 

 

 

 

 

 

 

DATA

Początek: 25 marca, 2023
Koniec: 30 lipca, 2023
Kategoria

Bilety

normalny: 25 zł
normalny - galeria stała przy zakupie biletu na wystawę czasową: 14 zł
ulgowy: 15 zł
ulgowy - galeria stała przy zakupie biletu na wystawę czasową: 9,1 zł
grupa od 15 do 30 osób (do 26 lat): 6 zł

Lokalizacja

Aleje Marcinkowskiego 9
Poznań, 61-745 Poland