Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

Panel “Cudze i własne na pograniczu kulturowym”

Pytanie o to, co cudze i własne, obce i znajome jest obecne wszędzie tam, gdzie w krajobrazie kulturowym i pamięci ostatnich świadków widnieją ślady dawnej etnicznej i kulturowej różnorodności czy wręcz odmienności. Pojawia się z jednej strony na dawnych granicach i regionach pogranicznych, ale również tam, gdzie to Inny, fizycznie obecny, jawi się nam jako granica, gdzie strach, odrzucenie, ale również ciekawości i empatia aktywują procesy tożsamościowe.

Podczas panelu “Cudze i własne na pograniczu kulturowym” zajmiemy się kwestiami mechanizmów identyfikacji i wykluczenia, brakiem ciągłości i wspólnotą wyobrażoną na pograniczu czy wreszcie kulturą pamięci, faktycznego lub wyobrażonego sąsiedztwa jako tematu podejmowanego przez sztukę i literaturę czy wreszcie przez inicjatywy bilateralne i emigracyjne na przestrzeni ostatnich dekad, wskazując na zmieniające się punkty ciężkości i dyskursy.Panel poprowadzi prof. dr Izabela Drozdowska-Broering

prof. dr Izabela Drozdowska-Broering – doktorka germanistyki, literaturoznawczyni i tłumaczka. Zatrudniona w Instytucie Filologii Germańskiej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu w latach 2008 – 2014, obecnie wykłada na Universidade Federal de Santa Catarina w Brazylii. Jej najnowsze projekty badawcze i publikacje poświęcone są egodokumentom i pamięci emigrantów polsko- i niemieckojęzycznych do Brazylii oraz przestrzeni, ciału i cielesności w literaturze. Przełożyła na język polski publikacje m.in. Karla Schlögla, Martiny Löw, Jürgen Osterhammela, Gerharda Paula i Franka Böscha oraz na język portugalski utwory m.in. Franza Kafki.
Paneliści:
prof. dr hab. Jerzy Kałążny, germanista, literaturoznawca, profesor zwyczajny w Instytucie Filologii Germańskiej UAM w Poznaniu, kierownik Pracowni Kultury Niemieckiego Obszaru Językowego. Jego zainteresowania badawcze obejmują współczesną literaturę niemieckojęzyczną (ostatnio literaturę podróżniczą), kultury pamięci w Europie Środkowej, literackie reprezentacje pamięci indywidualnej i zbiorowej oraz teorię narracji. Uczestnik projektów badawczych i badawczo-wydawniczych, m.in. „Poznańskiej Biblioteki Niemieckiej”, „Polsko-niemieckich miejsc pamięci” oraz „Interakcji. Leksykonu komunikowania polsko-niemieckiego”.
dr Rafał Żytyniec (ur. 1976 r.), dr, kulturoznawca, studiował we Frankfurcie nad Odrą oraz w Moguncji. W latach 2006-2011 pracownik naukowy Centrum Badan Historycznych PAN w Berlinie, w latach 2012-2018 adiunkt Działu Historycznego, a od 1.02.2019 r. dyrektor Muzeum Historycznego w Ełku. Zainteresowania badawcze: historia literatury i kultury Prus Wschodnich ze szczególnym uwzględnieniem obszaru Warmii i Mazur, historia i współczesność polsko-niemieckich stosunków kulturowych, II wojna światowa w pamięci zbiorowej Polaków i Niemców.

 

Do udziału w wydarzeniach upoważnia bilet wstępu na wystawę:
normalny: 20 zł
ulgowy: 13 zł

Kup bilet online:
https://tobilet.pl/wystawa-o-dzieleniu-muzeum-narodowe-w-poznaniu.html

DATA

25 listopada, 2023
12:00 - 13:00
Kategoria

Lokalizacja

Aleje Marcinkowskiego 9
Poznań, 61-745 Poland