Darmowy listopad w Zamku Królewskim w Poznaniu

Darmowy listopad w Zamku Królewskim w Poznaniu

„Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich” również w Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu!

Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu z ogromną radością zaprasza już po raz trzeci do udziału w ogólnopolskiej akcji „Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich”! Po sukcesie poprzednich edycji, otwieramy podwoje dla mieszkańców Poznania oraz turystów do wspólnego odkrywania uroków Zamku Królewskiego.

Czekają na Państwa wspólne spacery po zamku, które pozwolą poznać tajemnice i historię tego niezwykłego miejsca. Zapraszamy na wystawę czasową „Silva Rerum”, wykłady, koncerty i warsztaty zarówno dla młodszych, jak i starszych. Proponujemy bezpłatny wstęp na wieżę widokową, skąd rozpościera się malowniczy widok na Poznań.
Darmowy listopad to nie tylko czas zwiedzania, ale także okazja do budowania świadomości o Zamku Królewskim w Poznaniu jako miejscu pamięci związanym od wieków z polską dynastią Piastów; również o miejscu spotkań pokoleń, które razem przenoszą depozyt przeszłości ku przyszłości przez dzisiejszą pracę.

Wszystkie wydarzenia odbywające się w ramach akcji „Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich” realizowane są dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Do zobaczenia w Muzeum!

PROGRAM

 

Dzieje Zamku Królewskiego w Poznaniu

 

11.11.2023, sobota, godz. 13:00 oraz 25.11.2023, sobota, godz. 13:00

Co trzeba wiedzieć o zamku? – Oprowadzanie

Przybliżymy nieznaną historię Wzgórza Przemysła – legendy i faktu z dziejów stojących tu obecnie i w przeszłości budynków i ich gospodarzy.  Na zakończenie spotkania wybierzemy się do zwykle niedostępnych zakamarków Zamku oraz opowiemy o najnowszych odkryciach archeologicznych.

Prowadzenie: Michał Błaszczyński

Zamek miejscem odpowiedzialności za depozyt przeszłości

 

„Nie zmarnujcie niepodległości” – ogólnopolski projekt prezentacji skarbu sreber Funduszu Obrony Narodowej

Wystawa czasowa Silva rerum to największa ekspozycja sreber z FON w ramach ogólnopolskiego projektu prezentacji sreber FON. Fundusz Obrony Narodowej utworzono na mocy dekretu Prezydenta RP z 9 kwietnia 1936 roku w celu pozyskania dodatkowych środków na dozbrojenie armii w obliczu zagrożenia ze strony hitlerowskich Niemiec. Silva rerum, czyli dosłownie „las rzeczy”, to prezentacja bogactwa i różnorodności przedmiotów przekazanych przez Naród, składających się na srebrny skarb FON. Tytułowy „las rzeczy” tworzą artystyczne i użytkowe przedmioty ze srebra, które tylko zrządzeniem historii przetrwały do naszych czasów – miały wszak być przetopione – by opowiedzieć o brutalnie przerwanej epoce oraz ludziach, którzy ją współtworzyli.

05.11.2023, niedziela, godz. 12.00

„Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej. Silva rerum.” – Oprowadzanie kuratorskie

Prowadzenie: Michał Błaszczyński

26.11, niedziela, godz.12.00

Historia Funduszu Obrony Narodowej

Fundusz Obrony Narodowej to jedyna w swoim rodzaju zbiórka, która poruszyła cały naród tuż przed tragedią II wojny światowej. Czym był FON, jak zbiórki organizowano i ile zebrano, a także kto i co przekazywał? O tym dowiemy się z wykładu prowadzonego prze autora jedynego studium historycznego o FON.

Prowadzenie: dr Marek Gieleciński

 

Wzgórze Przemysła miejscem budowania wspólnoty

 

12.11, niedziela, godz. 15.00

Koncert pieśni patriotycznych w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości i wystawy sreber Funduszu Obrony Narodowej. Zapraszamy do wspólnego śpiewania znanych i nieznanych pieśni i piosenek, które od pokoleń gromadzą nas wokół ważnych momentów w dziejach by tworzyć wspólnotę.

Występują: prof. Jacek Kowalski i zespół Monogramista JK

 

Zamek miejscem spotkań pokoleń

 

18.11.2023, sobota, godz. 12:00

Warsztaty w kampanii „Barwy wspólne” organizowanej przez Narodowe Centrum Kultury

Kampania społeczno-edukacyjna „Barwy Wspólne” skupiona jest wokół symboli narodowych i kulturowych. Jej celem jest rozwijanie uczuć i postaw patriotycznych rozumianych jako codzienne, drobne gesty oraz szacunek symboli narodowych.

prowadzenie: Katarzyna Grabowska i Aleksandra Nieścioruk

 

16.11.2023, czwartek, godz. 12:00

Czwartki dla Seniorów: Głębia Talerza

Mogą być obiadowe i deserowe, porcelanowe i metalowe, dekoracyjne i użytkowe, a także głębokie… choć czy w porównaniu z misami nie wydają się płytkie? Spotkanie dookoła najbliższego nam naczynia – talerza. Podczas spaceru przyjrzymy się muzealnym talerzom i spróbujemy dotrzeć do ich głębi kryjącej się, za tylko z pozoru, płaską fasadą.

Prowadzenie: Karolina Aszurkiewicz

 

25.11.2023, sobota, godz. 12:00

Muzealne przygody początkujących Rzemieślników: Sploty Wyobraźni. Eksperymentujemy tworząc muzealny eksponat

Jak stworzyć wielkie dzieło, które możne stanąć w muzeum? Trzeba użyć splotów wyobraźni! Przekonamy się, że do zrobienia dzieła sztuki może przydać nam się dosłownie wszystko… Przede wszystkim będzie to jednak kawałek sznurka!

Prowadzenie: Aleksandra Nieścioruk