godziny otwarcia dzisiaj
Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu
Otwarte dzisiaj
16:00
Godziny otwarcia
Bilety na ekspozycje można kupić najpóźniej 30 minut przed zamknięciem.
*Bilety na wystawy czasowe: 5 zł – ulgowy, 7 zł – normalny obowiązują we wszystkie dni tygodnia.
Park jest otwarty dla zwiedzających, przez cały tydzień, w godzinach: 9:00-16:00
Kontakt
Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu
Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu jest oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu. Położone jest na Wzgórzu Przemysła, w sercu Poznania. Z wysokiej, 43 metrowej wieży zamkowej, wznosi się wyjątkowy widok na miasto i okolice.
W połączonych budynkach Raczyńskiego oraz Zamku Przemysła na powierzchni prawie 1500 m² prezentowana jest stała ekspozycja poświęcona w całości sztuce użytkowej – jedyne takie miejsce w Polsce. Wśród zaaranżowanych w nowoczesny sposób obiektów znajdują się meble, wyroby z ceramiki, szkła i metalu, broń, biżuteria, tkaniny, stroje i dodatki do nich. Muzeum prezentuje sztukę użytkową od średniowiecza do współczesności.
Zachowując pamięć o królewskiej przeszłości miejsca, w którym Muzeum jest usytuowane, na parterze wyodrębniona została przestrzeń poświęcona Przemysłowi II oraz dziejom Zamku.
Zapraszamy na spacer wirtualny:
Sfinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.
Zapraszamy do obejrzenia naszych filmów o Muzeum Sztuk Użytkowych z kampanii „Do zobaczenia w muzeum”.
Wystawa stała prezentuje około 2000 muzealiów powstałych od średniowiecza do współczesności. Dominuje europejska sztuka użytkowa, wśród niej wyroby polskie. Dokonania twórców z innych kontynentów pokazane są z perspektywy Europejczyka.W układzie chronologicznym przyjęto narrację problemową, w której położono akcent na znaczenia komunikowane przez obiekty sztuki użytkowej. Podkreślono rolę przedmiotu w służbie człowiekowi – w aspekcie materialnym i duchowym, w sferze prywatnej i publicznej. Obrane tematy i aranżacja w każdej z sal odmiennie organizują przestrzeń, nawiązując do właściwego epoce klimatu ideowego, estetycznego i artystycznego.
Zaakcentowano wątek kolekcjonerstwa, wskazując na historyczne uwarunkowania oraz zróżnicowany charakter zbieractwa.Wyznaczono ścieżkę dla dzieci, wprowadzono udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami oraz urządzenia do działań multimedialnych. Ekspozycja muzealiów z towarzyszącą jej informacją i wieloma elementami wzbogacającymi poznanie dawnych przedmiotów, wraz z dodatkowymi przestrzeniami do działań edukacyjnych i szeroko pojętych spotkań, stwarza przestrzeń dialogu zarówno z historią, jak i z drugim człowiekiem. W tym szerokim dyskursie miejsce pierwszorzędne zajmuje wirtuozersko wykonany, kunsztowny przedmiot sztuki.
Informacje praktyczne
Dostępność
/Dla osób z niepełnosprawnością słuchową/
- aplikacja mobilna „Skarby MSU” z filmami z wersją w języku migowym
- aplikacja mobilna „Muzeum Sztuk Użytkowych” ze ścieżką zwiedzania w języku migowym
- filmy z wersją w języku migowym znajdujące się na ekranach na ekspozycji tłumaczące historię i funkcjonowanie obiektów w Sali Renesans: Królewska gra – film o historii szachów, Historia zegara, Astronomia na co dzień
- w wybranych salach ekspozycyjnych ekrany z podpisami i zdjęciami obiektów z możliwością powiększenia
- wybrane elementy strony internetowej przetłumaczone na polski język migowy
/Dla osób z niepełnosprawnością wzrokową/
- dostosowanie strony internetowej (ustawienie kontrastu i powiększenia tekstu)
- obiekty dotykowe umieszczone na ekspozycji (kopie 3D, tyflografiki, fragmenty tkanin i ram)
- uzupełnienie ekspozycji o bodźce pozawzrokowe, np. muzykę, zapachy
/Dla osób z niepełnosprawnością intelektualną/
- plansze z symbolami tłumaczącymi poszczególne sale i wybrane obiekty do pobrania na stronie oraz w kasie muzealnej
- aplikacja mobilna na smarfony Muzeum Sztuk Użytkowych ze ścieżką zwiedzania dla osób z niepełnosprawnością intelektualną
/Dla osób z niepełnosprawnością ruchową/
- udogodnienia ruchowe dla osób poruszających się na wózku (windy, podnośniki, zachowanie odpowiednich odległości i wysokości do swobodnego zwiedzania ekspozycji)
Podnośnik dla osób poruszających się na wózkach znajduje się przy wejściu do wieży. Tam też znajduje się przycisk przywołujący obsługę podnośnika. Muzeum Sztuk Użytkowych wyposażone jest w windy przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami. Cała ekspozycja zaplanowana została tak, aby każdy mógł się po niej swobodnie poruszać. Na parterze oraz pierwszym piętrze muzeum znajdują się toalety przystosowane dla osób z niepełnosprawnością ruchową.
Aplikacje mobilne
Muzeum Sztuk Użytkowych
Trzy ścieżki ułatwiające zwiedzanie naszej kolekcji osobom z różnego rodzaju niepełnosprawnościami – wzrokową, słuchową i intelektualną.
Pobierz:
Skarby MSU
Przemieszając się po kolejnych salach Muzeum, widz ogląda krótkie filmy animowane odnoszące się do wybranych eksponatów, a następnie rozwiązuje zadania powiązane z tematyką filmu. Za prawidłowo udzieloną odpowiedź otrzymuje wirtualne skarby MSU.
Aplikację opracował zespół ITgenerator.
Animacje wykorzystane w aplikacji przygotowali: Guzik Owcy Creative Films.
Pobierz:
Regulaminy
Przed wizytą prosimy o zapoznanie się z obowiązującymi regulaminami korzystania z przestrzeni Muzeum:
Regulaminy
Przed wizytą prosimy o zapoznanie się z obowiązującymi regulaminami korzystania z przestrzeni Muzeum:
Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu >>>msu.mnp.art.pl
Dni świąteczne w Muzeum Sztuk Użytkowych:
1 stycznia, Wielki Piątek, Wielka Sobota, Niedziela Wielkanocna, Poniedziałek Wielkanocny, Boże Ciało, 1 listopada, 24 grudnia, 25 grudnia, 26 grudnia, 31 grudnia – oddział jest nieczynny
6 stycznia, 1 maja, 3 maja, pierwszy dzień Zielonych Świątek, 15 sierpnia, 11 listopada – obowiązują niedzielne godziny otwarcia
KUP BILET ONLINE NA TOBILET.PL
Zapraszamy do zapoznania się z: