Przejdź do głównej treści

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Close
A A A
Oddziały

Muzeum Sztuk Użytkowych

Otwarte dzisiaj

nieczynne
18 października
Godziny otwarcia

Godziny otwarcia

Pn nieczynne
Wt 10:00 - 17:00
Śr 10:00 - 17:00
Czw 10:00 - 17:00
Pt 11:00 - 20:00
Sb 11:00 - 17:00
Nd 11:00 - 17:00

Bilety na ekspozycje można kupić najpóźniej 30 minut przed zamknięciem.

Park jest otwarty dla zwiedzających, przez cały tydzień, w godzinach:

poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, sobota, niedziela: 9:00 – 17:00

piątek: 9:00 – 20:00

Dojazd

Dojazd

0 2 3 4 5 8 9 13 16 17
151 160 163
Zobacz na mapie
Kontakt

Kontakt

Góra Przemysła 1, 61-768 Poznań
/Kasa/ +48 61 85 68 075
Karta Dużej Rodziny
Poznańska Karta Turystyczna
Dostępność
Oddziały

Muzeum Sztuk Użytkowych

Bilety
Bilety
normalny
15 zł
ulgowy
10 zł
dzieci i młodzież ucząca się / 7-26 lat
1 zł
grupowy bilet / do 25 osób
250 zł
wtorek
wstęp wolny

Muzeum Sztuk Użytkowych jest oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu. Położone jest na Wzgórzu Przemysła, w sercu Poznania. Z wysokiej, 43 metrowej wieży zamkowej, wznosi się wyjątkowy widok na miasto i okolice.

W połączonych budynkach Raczyńskiego oraz Zamku Przemysła na powierzchni prawie 1500 m² prezentowana jest stała ekspozycja poświęcona w całości sztuce użytkowej – jedyne takie miejsce w Polsce. Wśród zaaranżowanych w nowoczesny sposób obiektów znajdują się meble, wyroby z ceramiki, szkła i metalu, broń, biżuteria, tkaniny, stroje i dodatki do nich. Muzeum prezentuje sztukę użytkową od średniowiecza do współczesności.

Zachowując pamięć o królewskiej przeszłości miejsca, w którym Muzeum jest usytuowane, na parterze wyodrębniona została przestrzeń poświęcona Przemysłowi II oraz dziejom Zamku.

Zapraszamy na spacer wirtualny:

Sfinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

Zapraszamy do obejrzenia naszych filmów o Muzeum Sztuk Użytkowych z kampanii „Do zobaczenia w muzeum”.

 

SREBRA FUNDUSZU OBRONY NARODOWEJ – POKAZ OKOLICZNOŚCIOWY
31 sierpnia – 3 października  2021

W 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej prezentujemy grupę obiektów pochodzących z Funduszu Obrony Narodowej.
FON, utworzony dekretem Prezydenta RP z 9 kwietnia 1936 roku, miał za zadanie pozyskać drogą składki społecznej dodatkowe środki na dozbrojenie armii w obliczu zagrożenia bytu państwa przez hitlerowskie Niemcy. Polacy niezwykle ofiarnie zasilili go zarówno gotówką, jak i cennymi przedmiotami.
Prezentowane obiekty na co dzień są przechowywane w muzealnym magazynie, więc ten okolicznościowy pokaz jest wyjątkową okazją ich zobaczenia.


Obiekty pochodzące z Funduszu Obrony Narodowej

 

ALESSI: DESIGN Z WŁOSKIEJ FABRYKI SNÓW – POKAZ NA EKSPOZYCJI STAŁEJ MUZEUM SZTUK UŻYTKOWYCH
Pokaz czynny do 21 listopada 2021

W sali „Po 1945”, w części poświęconej ikonom światowego designu, prezentujemy prace włoskiej „fabryki snów”, czyli firmy Alessi od lat współpracującej z gigantami świata designu, takimi jak: Ettore Sottsass, Richard Sapper, Achille Castiglioni, Alessandro Mendini, Aldo Rossi, Michael Graves czy Philippe Starck. Piękno, dbałość o formę, a przede wszystkim innowacyjność i ogromne poczucie humoru – to cechy charakterystyczne obiektów Alessi. Będzie to okazja do uczczenia 100. rocznicy istnienia tej międzynarodowej, aczkolwiek wciąż rodzinnej firmy.

 

Pokaz wyjątkowych mebli wg projektu Rajmunda T. Hałasa w Muzeum Sztuk Użytkowych

Lekkie, tanie, praktyczne!

Zapraszamy na pokaz wyjątkowych mebli, które w czerwcu wzbogaciły kolekcje mebli Muzeum Narodowego w Poznaniu. To komplet mebli wykonany wg projektu Rajmunda T. Hałasa, jednego z najważniejszych powojennych architektów wnętrz i projektantów mebli wykształconych w Poznaniu.  Komplet 1329 składa się z regału segmentowego, sześciu krzeseł ze stołem, kanapy, ławy, trzech taboretów i gazetnika. Jest jedną z najciekawszych ikon polskiego wzornictwa, stworzoną pod koniec lat 50. XX w. w Poznaniu, głównym ośrodku kształcenia projektantów mebli w kraju. Jest przykładem siły tego ośrodka, opartej na synergii między projektantami a przemysłem – doskonałym warsztatem a nowoczesną myślą projektową. Połączenie tych dwóch czynników najczęściej skutkuje powstaniem dzieł ponadczasowych. W całym komplecie jak i w każdym z jego elementów widać dyskusję toczoną w latach 50. XX w. wśród architektów wnętrz nad problemem nowoczesnego meblowania mieszkań. Dyskusja ta, miała wymiar ogólnoświatowy a polscy, w tym poznańscy projektanci, mimo sytuacji geopolitycznej, doskonale się w nią wpisali.
Prezentowany w Muzeum Sztuk Użytkowych komplet zachował się w niemal idealnym stanie! Pokaz w sali wystaw czasowych MSU potrwa od 6 lipca do 19 września 2021 r. Dodatkowo zobaczyć będzie można także cztery krzesła również projektu Rajmunda Hałasa, które w ostatnim roku trafiły do zbiorów.


Fot. Sonia Bober

 

Wystawa stała prezentuje około 2000 muzealiów powstałych od średniowiecza do współczesności. Dominuje europejska sztuka użytkowa, wśród niej wyroby polskie. Dokonania twórców z innych kontynentów pokazane są z perspektywy Europejczyka.W układzie chronologicznym przyjęto narrację problemową, w której położono akcent na znaczenia komunikowane przez obiekty sztuki użytkowej. Podkreślono rolę przedmiotu w służbie człowiekowi – w aspekcie materialnym i duchowym, w sferze prywatnej i publicznej. Obrane tematy i aranżacja w każdej z sal odmiennie organizują przestrzeń, nawiązując do właściwego epoce klimatu ideowego, estetycznego i artystycznego.

Zaakcentowano wątek kolekcjonerstwa, wskazując na historyczne uwarunkowania oraz zróżnicowany charakter zbieractwa.Wyznaczono ścieżkę dla dzieci, wprowadzono udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami oraz urządzenia do działań multimedialnych. Ekspozycja muzealiów z towarzyszącą jej informacją i wieloma elementami wzbogacającymi poznanie dawnych przedmiotów, wraz z dodatkowymi przestrzeniami do działań edukacyjnych i szeroko pojętych spotkań, stwarza przestrzeń dialogu zarówno z historią, jak i z drugim człowiekiem. W tym szerokim dyskursie miejsce pierwszorzędne zajmuje wirtuozersko wykonany, kunsztowny przedmiot sztuki.

Informacje praktyczne

Dostępność

/Dla osób z niepełnosprawnością słuchową/

 • aplikacja mobilna „Skarby MSU” z filmami z wersją w języku migowym
 • aplikacja mobilna „Muzeum Sztuk Użytkowych” ze ścieżką zwiedzania w języku migowym
 • filmy z wersją w języku migowym znajdujące się na ekranach na ekspozycji tłumaczące historię i funkcjonowanie obiektów w Sali Renesans: Królewska gra – film o historii szachów, Historia zegara, Astronomia na co dzień
 • w wybranych salach ekspozycyjnych ekrany z podpisami i zdjęciami obiektów z możliwością powiększenia
 • wybrane elementy strony internetowej przetłumaczone na polski język migowy

/Dla osób z niepełnosprawnością wzrokową/

 • dostosowanie strony internetowej (ustawienie kontrastu i powiększenia tekstu)
 • obiekty dotykowe umieszczone na ekspozycji (kopie 3D, tyflografiki, fragmenty tkanin i ram)
 • uzupełnienie ekspozycji o bodźce pozawzrokowe, np. muzykę, zapachy

/Dla osób z niepełnosprawnością intelektualną/

 • plansze z symbolami tłumaczącymi poszczególne sale i wybrane obiekty do pobrania na stronie oraz w kasie muzealnej
 • aplikacja mobilna na smarfony Muzeum Sztuk Użytkowych ze ścieżką zwiedzania dla osób z niepełnosprawnością intelektualną

/Dla osób z niepełnosprawnością ruchową/

 • udogodnienia ruchowe dla osób poruszających się na wózku (windy, podnośniki, zachowanie odpowiednich odległości i wysokości do swobodnego zwiedzania ekspozycji)

Podnośnik dla osób poruszających się na wózkach znajduje się przy wejściu do wieży. Tam też znajduje się przycisk przywołujący obsługę podnośnika. Muzeum Sztuk Użytkowych wyposażone jest w windy przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami. Cała ekspozycja zaplanowana została tak, aby każdy mógł się po niej swobodnie poruszać. Na parterze oraz pierwszym piętrze muzeum znajdują się toalety przystosowane dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Aplikacje mobilne

Muzeum Sztuk Użytkowych

Trzy ścieżki ułatwiające zwiedzanie naszej kolekcji osobom z różnego rodzaju niepełnosprawnościami – wzrokową, słuchową i intelektualną.

Pobierz:

 

 

Skarby MSU

Przemieszając się po kolejnych salach Muzeum, widz ogląda krótkie filmy animowane odnoszące się do wybranych eksponatów, a następnie rozwiązuje zadania powiązane z tematyką filmu. Za prawidłowo udzieloną odpowiedź otrzymuje wirtualne skarby MSU.

Aplikację opracował zespół ITgenerator.
Animacje wykorzystane w aplikacji przygotowali: Guzik Owcy Creative Films.

Pobierz:

 

 

Regulaminy 

Przed wizytą prosimy o zapoznanie się z obowiązującymi regulaminami korzystania z przestrzeni Muzeum:

Regulaminy 

Przed wizytą prosimy o zapoznanie się z obowiązującymi regulaminami korzystania z przestrzeni Muzeum:

 

Muzeum Sztuk Użytkowych >>>msu.mnp.art.pl


Dni świąteczne w Muzeum Sztuk Użytkowych:

1 stycznia, Wielki Piątek, Wielka Sobota, Niedziela Wielkanocna, Poniedziałek Wielkanocny, Boże Ciało, 1 listopada, 24 grudnia, 25 grudnia, 26 grudnia, 31 grudnia – oddział jest nieczynny
6 stycznia, 1 maja, 3 maja, pierwszy dzień Zielonych Świątek, 15 sierpnia, 11 listopada – obowiązują niedzielne godziny otwarcia

 

KUP BILET ONLINE NA TOBILET.PL

Zapraszamy do zapoznania się z: